AMD | Čipy | TSMC

TSMC má přetížené 7nm výrobní linky, hrozí nedostatek procesorů Ryzen 3000 a karet Navi od AMD

Zdroj: TSMC.com
TSMC má přetížené 7nm výrobní linky, hrozí nedostatek procesorů Ryzen 3000 a karet Navi od AMD | Zdroj: TSMC.com

Jak to tak vypadá, problémy s výrobními kapacitami nemá jenom Intel, ale poslední týdny se s nimi potýká i AMD. Firma si nechává vyrábět poslední generaci grafických čipů i procesorů u taiwanského výrobce čipů TSMC, který ale nestíhá vyrábět, upozorňuje Digitimes.

Na vině je především velká poptávka po procesorech Ryzen 3000, které poslední dva měsíce trhají prodejní rekordy, zároveň se dobře prodávají grafické karty RX 5700 a RX 5700XT s architekturou Navi. Celé situaci moc nepomáhají ani výrobci mobilních SoC v čele s Applem, který nové 7nm čipy potřebuje do nové generace svých nových telefonů.

Všechny tyto  příčiny společně přispěly k tomu, že se čekací doba pro objednané čipy prodloužila ze dvou měsíců skoro na půl roku.

Pokud by měl tento stav trvat delší dobu, mohlo by to vést k nedostatku procesorů i grafických karet od AMD a tím pádem i k navýšení cen. AMD se přitom chystá v brzké době uvést další hardware závislý na 7nm výrobě – nový procesor Ryzen 9 3950X, v přípravě je i nová generace procesorů Threadripper a také nižší modely grafických karet s architekturou RDNA.

Zda se pokusí TSMC výrobní kapacity nějak navýšit, nebylo prozatím oznámeno. Otázka je, zda je toho firma v současné době vůbec schopná a jak se bude vyvíjet poptávka poté, až odpadne nápor největšího hladu po novinkách. 

Diskuze (26) Další článek: Půjčky v proměnách času: Dříve se půjčovalo na ruku, dnes se půjčuje online

Témata článku: Hardware, Byznys, Apple, AMD, Intel, Procesory, Čipy, TSMC, Threadripper, Link, Karta, Čip, Grafická karta, Procesor, Navi, Nedostatek, DigiTimes, RDNA, Generace


Určitě si přečtěte

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 25

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF