Čipy | AMD | TSMC

TSMC má přetížené 7nm výrobní linky, hrozí nedostatek procesorů Ryzen 3000 a karet Navi od AMD

Zdroj: TSMC.com
TSMC má přetížené 7nm výrobní linky, hrozí nedostatek procesorů Ryzen 3000 a karet Navi od AMD | Zdroj: TSMC.com

Jak to tak vypadá, problémy s výrobními kapacitami nemá jenom Intel, ale poslední týdny se s nimi potýká i AMD. Firma si nechává vyrábět poslední generaci grafických čipů i procesorů u taiwanského výrobce čipů TSMC, který ale nestíhá vyrábět, upozorňuje Digitimes.

Na vině je především velká poptávka po procesorech Ryzen 3000, které poslední dva měsíce trhají prodejní rekordy, zároveň se dobře prodávají grafické karty RX 5700 a RX 5700XT s architekturou Navi. Celé situaci moc nepomáhají ani výrobci mobilních SoC v čele s Applem, který nové 7nm čipy potřebuje do nové generace svých nových telefonů.

Všechny tyto  příčiny společně přispěly k tomu, že se čekací doba pro objednané čipy prodloužila ze dvou měsíců skoro na půl roku.

Pokud by měl tento stav trvat delší dobu, mohlo by to vést k nedostatku procesorů i grafických karet od AMD a tím pádem i k navýšení cen. AMD se přitom chystá v brzké době uvést další hardware závislý na 7nm výrobě – nový procesor Ryzen 9 3950X, v přípravě je i nová generace procesorů Threadripper a také nižší modely grafických karet s architekturou RDNA.

Zda se pokusí TSMC výrobní kapacity nějak navýšit, nebylo prozatím oznámeno. Otázka je, zda je toho firma v současné době vůbec schopná a jak se bude vyvíjet poptávka poté, až odpadne nápor největšího hladu po novinkách. 

Diskuze (26) Další článek: Půjčky v proměnách času: Dříve se půjčovalo na ruku, dnes se půjčuje online

Témata článku: Hardware, Byznys, Apple, Intel, Čipy, AMD, Procesory, TSMC, Threadripper, Procesor, RDNA, Link, Nedostatek, Čip, Karta, Grafická karta, Generace, DigiTimes, Navi


Určitě si přečtěte

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači