AMD | Čipy | TSMC

TSMC má přetížené 7nm výrobní linky, hrozí nedostatek procesorů Ryzen 3000 a karet Navi od AMD

Zdroj: TSMC.com
TSMC má přetížené 7nm výrobní linky, hrozí nedostatek procesorů Ryzen 3000 a karet Navi od AMD | Zdroj: TSMC.com

Jak to tak vypadá, problémy s výrobními kapacitami nemá jenom Intel, ale poslední týdny se s nimi potýká i AMD. Firma si nechává vyrábět poslední generaci grafických čipů i procesorů u taiwanského výrobce čipů TSMC, který ale nestíhá vyrábět, upozorňuje Digitimes.

Na vině je především velká poptávka po procesorech Ryzen 3000, které poslední dva měsíce trhají prodejní rekordy, zároveň se dobře prodávají grafické karty RX 5700 a RX 5700XT s architekturou Navi. Celé situaci moc nepomáhají ani výrobci mobilních SoC v čele s Applem, který nové 7nm čipy potřebuje do nové generace svých nových telefonů.

Všechny tyto  příčiny společně přispěly k tomu, že se čekací doba pro objednané čipy prodloužila ze dvou měsíců skoro na půl roku.

Pokud by měl tento stav trvat delší dobu, mohlo by to vést k nedostatku procesorů i grafických karet od AMD a tím pádem i k navýšení cen. AMD se přitom chystá v brzké době uvést další hardware závislý na 7nm výrobě – nový procesor Ryzen 9 3950X, v přípravě je i nová generace procesorů Threadripper a také nižší modely grafických karet s architekturou RDNA.

Zda se pokusí TSMC výrobní kapacity nějak navýšit, nebylo prozatím oznámeno. Otázka je, zda je toho firma v současné době vůbec schopná a jak se bude vyvíjet poptávka poté, až odpadne nápor největšího hladu po novinkách. 

Diskuze (26) Další článek: Půjčky v proměnách času: Dříve se půjčovalo na ruku, dnes se půjčuje online

Témata článku: Hardware, Byznys, Apple, Intel, AMD, Čipy, Procesory, Threadripper, TSMC, Grafická karta, Link, Procesor, Generace, Čip, RDNA, Nedostatek, Navi, DigiTimes, Karta


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky