Čipy | TSMC | Výroba

TSMC je připraveno na masovou výrobu 7nm+ EUV a na jaro chystá dokonce už 5nm výrobní proces

Zdroj: TSMC
TSMC je připraveno na masovou výrobu 7nm+ EUV a na jaro chystá dokonce už 5nm výrobní proces | Zdroj: TSMC

TSMC je jedním z největších výrobců čipů na světě, který každý rok dodá přes 12 milionů křemíkových plátů a dodává čipy pro Apple, AMD či Nvidii. Tento týden oznámil, že je připraven spustit masovou výrobu pro nový výrobní proces označovaný jako 7nm+ EUV.

Nový proces je de facto optimalizací stávající 7nm výroby, přičemž nabídne o 15% až 20% vyšší hustotu tranzistorů na jeden čtvereční palec a vyšší energetickou účinnost. Z hlediska kapacit TSMC slibuje podobnou výtěžnost jako u probíhajícího klasického 7nm procesu. 

Tento celkem značný pokrok jde nejvíce na vrub použité technologii EUV, která se spoléhá na ultrafialové záření o vlnové délce 13,5 nm. TSMC ve zprávě dále uvádí, že nadále pokračují práce i na 6nm procesu, který by měl být hotov v prvním kvartále roku 2020 a vůči 7nm přinese vyšší hustotu o dalších 18 %. Ten by měl nabídnout podobných vlastností jako 7nm+ EUV, ovšem za výhodnější cenu a s možnostmi dalších optimalizací.

Na jaře dokonce už i 5 nm

Zdroje Digitimes k tomu prozradily, že se v TSMC daří neočekávaně rychle najet dokonce i na 5nm výrobu. První linka pro masovou výrobu by přitom mohla být zprovozněna už v prvním kvartále příštího roku. Oproti 7nm výrobnímu procesu by to umožnilo vyrábět čipy, které budou mít na stejné ploše 1,8× více tranzistorů.

Aktuální zpráva je důležitá zejména pro společnost AMD, která plánuje na proces 7nm+ EUV přejít hned, jak to bude možné. Nvidia sice plánuje tento nový proces použít také, ale až u nové generace grafických karet Ampere, které dorazí nejdříve v první polovině roku 2020.

Kdo z velkých výrobců si jako první zkusí i 6nm nebo 5nm výrobu, to zatím nevíme – zde bude ale pochopitelně prvotní zájem především od výrobců mobilních zařízení, hlavní výhodou nové technologie totiž bude nejen úspora místa, ale především i energie. 

Diskuze (8) Další článek: Nový typ průmyslového robota je inspirovaný člověkem. Je rychlý a přitom velmi precizní

Témata článku: Hardware, AMD, Nvidia, Čipy, TSMC, Tranzistory, Výroba, Nový proces, EUV, Vysoká hustota, Čip, Proces, Masová výroba, Výrobní proces, Tranzistor, DigiTimes


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky