Technologie | Čipy | TSMC

TSMC dělá pokroky s 5nm výrobou, AMD s ní počítá u architektury Zen 4

TSMC
TSMC dělá pokroky s 5nm výrobou, AMD s ní počítá u architektury Zen 4 | TSMC

Na příští rok chystá TSMC spustit hromadnou výrobu 5nm čipů, které přinesou vylepšení jak po stránce výkonu, tak i spotřeby a velikosti. Jak to dle posledních informací vypadá, náběh nové technologie se TSMC daří velmi dobře.

Oproti současné 7nm technologii přinese 5nm technologie o 15 % vyšší frekvence, snížení spotřeby o 30 % a 1,8× zvýšení hustoty čipu. Tato čísla samozřejmě platí pouze při srovnání při stejné architektuře, ale vzhledem k tomu, že vývojáři čipů neustále vylepšují i samotnou architekturu, celkově dosáhnou k ještě vyššímu zlepšení či jiné konfiguraci.

Podle informací webu China Times už TSMC pokračuje v náběhu 5nm výrobní technologie velmi dobře a aktuálně už je výtěžnost na 50 %, tedy polovina všech testovacích čipů na waferech je zcela funkčních. Ostatní nejsou z různých důvodů zcela použitelné, ale i to dává prostor například k tomu, že se u daných procesorů nepoužijí všechna jádra a podobně.

Mezi prvními procesory, které už byly v testovací fázi vyrobené novým 5nm procesem, je nový čip Apple A14, kterého se dočkáme minimálně v příštím iPhonu a také mobilní čip řady Kirin od Hisilicon.

Dalším významnými procesory na bázi 5nm technologie budou také budoucí generace od AMD s architekturou Zen 4. V tomto případě se ale dočkáme až v roce 2021, protože příští rok AMD ještě použije pro novou generaci Zen 3 současný 7nm+ proces.

Pokud jde o technologický skok u významných čipů, Nvidia by měla příští rok představit grafické karty s 7nm čipy, které si ale bude pravděpodobně nechat vyrábět u Samsungu.

Diskuze (18) Další článek: Apple přiznává problém: některé 13palcové MacBooky Pro se samovolně vypínají

Témata článku: Technologie, Hardware, Samsung, AMD, Nvidia, Čipy, iPhone, Procesory, TSMC, Architektura, Výroba, China Times, Kirin, Pokrok, Čip, Náběh, Zen +, Procesor, Výtěžnost


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 40


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11