mepp
23. 11. 2022 • 10:43

No já si myslím, že je hlavně zcestný narativ o tom, že Čína chce Tajvance kvuli technologiím. Ano, hodí se, ale když nebudou tak nebudou. U nich hraje hlavní roli nacionalismus a to je hlavní důvod proč to chtějí obsadit. Čím více bude Čína v čipech samostatná a čím více bude platit embargo na cokoliv z TSMC do Číny tím méně bude mít zábrany to tam celé přeorat.Čína je sice o generace pozadu (ale to vyjma Samsungu zbytek světa též), ale už se zmohla na dostatečnou úroveň, aby v případě lámání chleba nemusela rabovat ledničky a jako partnerští soudruzi z východu.

M0RGAN
22. 11. 2022 • 17:25

Rašisté měli mnohem snadnější dobýt Ukrajinu, než Čína dobýt Tchaiwan. A i fašisté si vylámali zuby.
Ani Čína nemá schopnost vojensky dobýt, aniž by ho kompletně dobila. A to hlavní, po čem komunisté touží, je krádež fungující infrastruktury. Když ji úplně zničí, tak jim k ničemu nebude.

Ev Lo
22. 11. 2022 • 17:09

Tak teď docela přestavám věřit v to, že by tsmc vlastnili taiwanci :(nebo jak pišou česká media tchajvanci

Petr Prochaska
22. 11. 2022 • 15:47

Otázkou je, jak bude daná továrna v USA sama o sobě nezávislá na mateřských továrnách na Taiwanu.
Předpokládám, že minimálně nějaké součástky pro výrobu budou vozit z Taiwanu. Experti také zůstanou na Taiwanu a v USA zůstanou jen u "lidi u pásu". V případě, že se něco pokazí - třeba chyba mašiny nebo softwaru, tak bude muset přijet někdo z Taiwanu popřípadě to vyřeší z Taiwanu na dálku.

Pavel Matějka (Pety)
Pavel Matějka (Pety)
22. 11. 2022 • 14:44

Rozhodně by všichni inženýři neemigrovali do USA. Navíc jich už přes 600 emigrovalo - do Čínské lidové republiky.

Akademik CZ
22. 11. 2022 • 14:10

Na Taiwanu už nikdo rozumnej nebude dělat investici do továrny na tak strategickou věc. Čína bude pořád utahovat šrouby a do 10 let ho stejně zabere. Jejich signály jsou evidentní. Všechnio se postupně bude přesouvat jinam.

Určitě si přečtěte

Články odjinud