TrustPort Phoenix Rebel: vše pod kontrolou

Programů, které slouží k ochraně před viry a útokem z internetu, jistě hbitě vyjmenujete několik. Myslím ale, že na bezpečnostní řešení, o kterém bude řeč v tomto článku, si vzpomene jen málo z vás. Je to škoda, neboť kromě antiviru a firewallu obsahuje několik dalších zajímavých aplikací souvisejících s bezpečností.
Plusy / minusy
+ více aplikací v jednom balíku
+ skartovač dat
+ dva skenovací motory antiviru
– podpora pouze pro IE
– možnosti skartovače

Celý program od společnosti AEC je kompletně v češtině. Instalace je srozumitelná a neměla by tedy činit problém ani méně zkušeným uživatelům. Stačí jen číst, co po vás instalátor požaduje. Přesto si myslím, že pomoc zkušenějšího kamaráda by nebyla od věci. To ostatně platí nejenom v tomto případě. Při instalaci si musíte vybrat, které části programu chcete do počítače nakopírovat.

TrustPort Workstation obsahuje antivirový program, firewall, nástroj pro bezpečnou skartaci dat, nástroj pro práci s elektronickým podpisem a užitečnou pomůcku pro vytvoření šifrovaného disku. Do počítače přitom můžete nainstalovat pouze vybranou součást. Používáte-li například jiný antivirový program, nemusíte TrustPort Antivirus instalovat, ovšem ostatní části třeba využijete.

Související odkazy

Slovník
adware
antivirus
cookies
firewall
FTP
komprimace
ping
virus
whois

Při instalaci součásti eSign budete také vyzváni k výběru modulů pro podporu elektronického podpisu. Nabízeny jsou podpory pro Eutron, Rainbow (čipy DataKey), ActivCard, Spyrus, Aladdin eToken Pro a pro příkazový řádek.

Klepněte pro větší obrázek

Výběr součástí pro instalaci

Všechny instalované součásti programu jsou snadno dostupné z kontextové nabídky ikonky v systémové liště Windows a z běžné kontextové nabídky Windows (např. z Průzkumníka). Spustit je můžete i pomocí nabídky Start, to je samozřejmé. Nastavení jednotlivých programů je možné provádět v jednotném prostředí, kde si ve stromové struktuře zvolíte potřebnou činnost.

Klepněte pro větší obrázek

Společné rozhraní pro nastavení aplikací má více bezpečnostních balíků

TrustPort Antivirus

Stále poměrně horkou novinkou je možnost použití dvou skenovacích enginů (motorů) pro antivirový program. Vybrat si můžete mezi BitDefender Virus Scan Engine a Norman Scanner Engine, přičemž ponecháte-li zapnuty oba dva, budou soubory postupně kontrolovány oběma. To by mělo přinést zvýšení bezpečnosti. Každý z použitých skenovacích enginů má navíc své vlastní nezávislé nastavení. U BitDefenderu můžete nastavit hloubku procházení komprimovaných souborů a prohledávání e-mailových databází. Norman nabízí možností k nastavení o něco více. Najdete zde volbu pro zpracování samorozbalovacích archivů, neidentifikovatelných typů souborů a výběr z množství signatur. Ty program použije při kontrole souborů, viz obrázek. Dovede kontrolovat i některé reklamní programy (adware).

Klepněte pro větší obrázek

Norman Scanner Engine umožňuje detailní výběr používaných definic

Důležitou vlastností každého antivirového programu je rezidentní kontrola. Zpracovávané a spouštěné soubory jsou tedy kontrolovány během vaší práce. TrustPort Antivirus nabízí možnost omezení kontroly pro určité typy souborů a archivů. Stejně jako kontrola na vyžádání, i rezidentní hlídač umožňuje zapnutí heuristiky a metody virtuálního počítače. Především kvůli rychlosti je tato kontrola v rezidentní ochraně ve výchozím stavu vypnuta.

Infikované soubory můžete umístit do karantény. Podle toho, co vás zajímá si můžete nastavit několik úrovní protokolování. Soubor se záznamem práce programu pak můžete nechat automaticky ořezávat při určité velikosti. U antiviru by neměl chybět plánovač. V tomto případě se nabízí pouze nastavení automatické aktualizace programu.

Klepněte pro větší obrázek

Plánované spouštění kontroly disku v tomto produktu nehledejte

TrustPort Personal Firewall

Osobní firewall, který je součástí tohoto bezpečnostního řešení nabízí čtyři úrovně zabezpečení. Pomocí táhla si můžete zvolit povolení všech spojení, povolení odchozích spojení, používání definovaných pravidel (výchozí volba) a zákaz veškeré síťové komunikace. Pomocí filtrů si můžete vytvořit vlastní pravidla nebo upravit ta stávající. Nakolik je výchozí nastavení podle vašich představ o firewallu, posuďte podle následujícího obrázku. Mně osobně se zablokování práce se vzdálenými FTP servery příliš nezamlouvalo. Alespoň tedy ne ve výchozím nastavení.

Klepněte pro větší obrázek

Výchozí nastavení síťové komunikace ve firewallu

Veškeré události firewallu jsou ukládány do protokolu, který si můžete pohodlně prohlížet přímo v programu. Zajímavým doplňkem firewallu jsou nástroje pro práci se sítí. Informace o počtu přenesených dat vám poskytne nástroj Statistika sítě, aktuální provoz můžete sledovat díky Traffic Watcheru. Jednoduše tak zjistíte, která aplikace s kým komunikuje. Potěšily mě drobnosti v podobě pomůcky pro Ping, nástroj WhoIs a Network Geo Client.

Klepněte pro větší obrázek

Sledování aktivních síťových spojení

TrustPort Disk Protection

Nástroj  pro vytvoření šifrovaného disku vytvoří ve vašem počítači šifrovaný soubor, který bude následně připojen jako virtuální disková jednotka. Pomocí průvodce si nastavíte cestu ke složce, kde bude tento soubor uložen, jeho velikost a způsob šifrování AES (Rijndael) nebo Cast128. Pro přístup k šifrovaným datům je potřeba zadat uživatelské jméno a heslo. Při vytváření šifry budete vyzváni k pohybu myši a náhodnému mačkání klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek

Průvodce vytvořením nového šifrovaného diskového obrazu

Šifrovaných disků můžete vytvořit libovolné množství, kolik si jich v jeden okamžik připojíte jako virtuální diskové jednotky záleží jen na vás a vašich potřebách. Pracovat s nimi můžete v pohodlném Správci připojení. Ten nabízí i snadné vyhledávání diskových obrazů. Pro lepší zabezpečení můžete nastavit automatické odpojení šifrované diskové jednotky po určité době nečinnosti. Stejně tak můžete definovat klávesovou zkratku pro rychlé odpojení.

Klepněte pro větší obrázek

Správce šifrovaných diskových obrazů

TrustPort DataShredder

V nastavení skartovače najdete výběr mezi metodou U.S. DOD, metodou Peter Guttmana a metodou Quick. Každá z nich má jiný počet průběhů a zaručuje jinak bezpečné smazání dat. O všem je možné vytvořit soubor s hlášením. Pokud jste očekávali, že přímo ze skartovače bezpečně a nenávratně smažete libovolné místo na disku, budete mírně zklamáni. Možné to je, ale jen v kontextové nabídce Windows, tedy například v Průzkumníkovi nebo jiném správci souborů. Okno DataShredderu nabízí výběr pouze několika předem definovaných oblastí: dočasných souborů webového prohlížeče, cookies, dočasných souborů v systému, obsahu koše, historie navštívených webových stránek, otevíraných dokumentů a spouštěných programů.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení skartovače. Kterou metodu si vyberte?

Skartovač bohužel maže pouze data související s Internet Explorerem, ostatní prohlížeče ignoruje. Také bych ocenil lepší popis problému, pokud skartovač narazí na soubor, který není možné odstranit. Hlášení s číselným kódem chyby není moc efektivní. V případě nemožnosti smazání složky je již hlášení uživatelsky příjemnější. Každopádně si myslím, že by nebylo od věci zobrazit aplikaci nebo proces, který znemožňuje mazání některého souboru. Méně zkušený uživatel těžko bude chápat, proč nejde odstranit například zbytek instalátoru od Nero 7, když nemá tento program ani jeho část spuštěnou. (V mém případě to byla přítomnost jakéhosi adwaru v testovacím počítači).

Klepněte pro větší obrázek

Skartovač nabízí pouze předem definované položky pro smazání

TrustPort eSign

Posledním z pětice nástrojů, které najdete v bezpečnostním balíku TrustPort Workstation, je eSign, tedy nástroj pro práci s elektronickým podpisem. V předvolbách si můžete vybrat ze šifrování pomocí 3DES, CAST, DES, RC2 like a Rijndael. Digitální podpis pak můžete mít jako MD5, RIPEMD-160, SHA-1, SHA-256, SHA-384 a SHA-512. Ve správci certifikátu pohodlně importujete vlastní certifikát i certifikáty příjemců.

Pro práci s elektronickým podpisem využijete průvodce, ve kterém si vyberete úkol (vytvoření podpisu, zašifrování souboru, dešifrování, přidání časového razítka atd.) a program se postará o zbytek práce.

Klepněte pro větší obrázek

Jednoduchý průvodce pro práci s elektronickým podpisem

Vykročeno správným směrem, ale...

Recenzovaný produkt je sbírkou různých nástrojů, které nějakým způsobem souvisí s bezpečností. Na první pohled poskytuje vše, co byste od něj mohli očekávat. Při hlubším pohledu narazíte na několik drobností, které však mohou celkový dojem pokazit. Antivirus například nedovede kontrolovat elektronickou poštu. Kontrola je možná pouze v rámci enginu BitDefender, který prověří datové soubory Outlooku při jejich otevírání. Kontrola poštovní komunikace jako taková nebo podpora pro jiné poštovní klienty zde není.

Dotáhnout by chtělo i výchozí nastavení firewallu a možnosti skartovače. Ten můžete používat rovněž jako jednoduchý nástroj pro čistění počítače od zbytečných souborů, nicméně bych uvítal zpracování dat i z jiných prohlížečů než Internet Exploreru a možnost výběru souboru / složky pro skartaci přímo z programu, nejenom z kontextové nabídky Windows.

Program je v současné době zdarma pro domácí uživatele. Podmínkou je registrace na webových stránkách výrobce. Pokud byste se jej rozhodli používat ve firmě, musíte si zaplatit minimálně verzi Workstation.

TrustPort Phoenix Rebel Workstation 1.1.0.43
sada bezpečnostních programů
výrobce AEC, spol. s r.o.
web www.aec.cz
cena zdarma pro domácí uživatele / 1 309 Kč
operační systém Windows 9x/NT/ME/2000/XP
(pod Win9x běží pouze TrustPort eSign
a TrustPort Data Shredder)
Diskuze (4) Další článek: 8 GB dat na USB klíčence

Témata článku: Windows, MD5, Whois, Rainbow, Engine, Ping, Phoenix, Mírné zklamání, Trus, Rebel, Síťová jednotka, Síťový nástroj, Poštovní komunikace, Bitdefender, Kontextová nabídka, Skartovače, Bezpečnostní složka, Jednotné prostředí, Společné rozhraní, Pingu, Norman, Automatické odpojení, Snadné vyhledávání, Výchozí volba, Adware


Určitě si přečtěte

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 44

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor