Trump zaútočil na Google – vyhledávač ho prý neukazuje v pozitivním světle

  • Trump tvrdí, že Google záměrně skrývá dobré zprávy o jeho vládě
  • Situaci bude dle jeho slov nutné vyřešit
  • Vyhledávací gigant se brání – výsledky řadí algoritmus
Trump zaútočil na Google – vyhledávač ho prý neukazuje v pozitivním světle

Americký prezident Donald Trump je velice aktivní na sociální síti Twitter, kde prostřednictvím svého oficiálního profilu publikuje každý den několik příspěvků. V úterý se opřel do vyhledávače Googlu, jak informuje The New York News a řada dalších významných médií.

Prezident Trump ve dvou ranních příspěvcích zaútočil na Google obviněním, že se snaží úmyslně potlačit konzervativní zpravodajství, podporující jeho administrativu. Vystupňoval tak své tažení proti internetovým médiím a velkým technologickým společnostem.

Trump tvrdí, že výsledky vyhledávání při zadání fráze „Trump News“ zobrazují pouze informace z médií šířících „fake news“. Poskytují tak prý negativní obraz o jeho práci a politice. Trumpovi například vadí, že se na předních místech objevují zprávy vůči němu kritické televizní stanice CNN, zatímco republikánská a konzervativní média jsou vyloučena.

96 % výsledků je prý z levicových médií

Americký prezident dále tvrdí, že 96 % výsledků, nalezených na zmíněnou frázi, pochází z levicových médií, což považuje za velmi nebezpečné. Není však jasné, odkud čelní představitel USA získal tento údaj, a nezdá se, že by odpovídal tomu, co se na stránce s výsledky v současnosti zobrazuje.

Je pravděpodobné, že Trump v tomto bodě vyšel z informace, kterou v sobotu zveřejnil internetový server PJ Media. Ten dospěl k závěru, že převážná většina výsledků Google týkajících se prezidenta pochází z levicových médií. Faktem však je, že veškeré informace z jiných médií než vůči Trumpovi loajálních Fox News, Wall Street Journal, Economist a DailyMail.com, byly v této zprávě označeny jako levicové.

O řazení rozhoduje tajný algoritmus

V rámci objektivity nutno podotknout, že výsledky vyhledávání Google jsou řazeny algoritmem, který bere v úvahu celou řadu faktorů, z nichž mnohé znají pouze vývojáři. Výsledky jsou také ovlivněny historií navštívených webů a historií vyhledávání, takže každý uživatel, včetně prezidenta, může na stejný dotaz získat jinou odpověď.

Google nikdy neprozrazuje, jak jeho algoritmus funguje, což činí především ve snaze zabránit pokusům webových stránek o ovlivnění hodnocení. V řazení výsledků zpráv vyhledávací gigant spoléhá na obrovské množství faktorů, zahrnujících například dlouhodobou reputaci a popularitu zpravodajských stránek.

Google neukazuje Trumpa v dobrém světle

„Google a ostatní potlačují hlasy konzervativců a skrývají informace a zprávy, které jsou dobré. Řídí to, co můžeme a nesmíme vidět. To je velmi vážná situace, kterou bude nutné vyřešit!" napsal Trump na Twitter.

Klepněte pro větší obrázek
Ranní tweety Donalda Trumpa

Trumpa podpořil jeho ekonomický poradce Larry Kudlow, ředitel Národního hospodářského sdružení a dlouholetý obhájce deregulace. Když ho novináři v úterý požádali o odpověď na otázku, zda bude administrativa usilovat o větší regulaci Googlu, odpověděl: „Dáme vám vědět, podíváme se na to.“

Prezidentovy tweety přicházejí v okamžiku, kdy ve Spojených státech, ale i v jiných zemích, napříč politickým spektrem nestále posilují úvahy, že je nutné něco udělat, s neustále rostoucím vlivem internetových médií.

Snaha zasahovat do toho, jak by společnosti jako Google a Facebook měly prezentovat aktuální informace, by znamenala pozoruhodný odklon dosavadního směru federální vlády, která většinou k internetu zaujímala rozumný přístup.

Také v případě Trumpa se jedná o nečekaný posun, neboť poté, co vyhledávací gigant v červenci dostal od Evropské komise pokutu ve výši 5,1 miliardy dolarů za porušení antimonopolních pravidel, prezident uvedl, že Google je „jednou z našich nejdůležitějších společností“.

Google politika nezajímá, může za to algoritmus

Google na Trumpův výpad odpověděl oficiálním prohlášením, ve kterém se hájí tím, že jeho vyhledávač „nebyl použit pro stanovení politické agendy a výsledky neodrážejí žádnou politickou ideologii“.

„Každoročně provádíme stovky vylepšení našich algoritmů, abychom zajistili, že budou poskytovat kvalitní obsah, odpovídající dotazům uživatelů. Neustále pracujeme na vylepšování vyhledávání Google a nikdy neřadíme výsledky ve snaze o manipulaci s politickým nádechem.“ píše se v prohlášení.

Diskuze (48) Další článek: Twitter testoval funkci, která doporučí, koho přestat sledovat

Témata článku: Google, Facebook, USA, Twitter, Politika, Vyhledávače, Donald Trump, Cenzura, Média, Stejný dotaz, Velká regulace, Celá řada, Federální vláda, Gigant, Dobrá zpráva, Obrovské množství, Internetové médium, Čelní představitel, Rostoucí vliv, Přední místo, Oficiální profil, Internetový server, Wall Street Journal, Webová stránka, New York


Určitě si přečtěte

Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní