TikTok | Donald Trump | Politika

Trump v neděli zablokuje WeChat a TikTok. Proti je ByteDance i CEO Instagramu

Obr: Shutterstock
Trump v neděli zablokuje WeChat a TikTok. Proti je ByteDance i CEO Instagramu | Obr: Shutterstock

Případné zablokování TikToku a dalších aplikací se v rámci USA řeší již delší dobu a pomocnou ruku nabídl Microsoft i Oracle. Nyní to ale vypadá, že o víkendu dojde k zákazu obou aplikací. Proti je dokonce i CEO Instagramu, pro který je přitom TikTok přímou konkurencí.

Americké ministerstvo obchodu zákaz obou aplikací oznámilo v pátek, platit by měl přitom již od neděle. Aplikace WeChat i TikTok budou muset být staženy z obchodů App Store a Google Play Store a tím pádem nedostupné pro uživatele, kteří nevyužijí alternativní cesty (což platí jen pro Android). Zákaz tak přijde 20. září, TikTok by ale teoreticky mohl být dostupný až do 12. listopadu.

U obou aplikací je problém s nakládáním s osobními údaji uživatelů. USA je několikrát nařkli, že umožňují přístup čínské vládě a umožňují špehování amerických občanů.

ByteDance, provozovatel sociální sítě, se aktuálně snaží vyjednat podmínky, za kterých by mohla síť nadále operovat v rámci USA. V minulosti se jednalo o variantě odkupu Microsoftem, záchranné lano hodil i Oracle. ByteDance k tomu nabízí i možnost, že by se globální aktivity TikToku přesunuly do firmy umístěné v USA.

Finální rozhodnutí je ale na vládě a prezidentu Trumpovi, který proti čínským aktivitám vystupuje dlouhodobě. Se zákazem nesouhlasí ale ani CEO Instagramu, Adam Mosseri. Pro něj je sice TikTok přímou konkurencí, se kterou se snaží bojovat (v minulosti to Facebook zkoušel s aplikací Lasso a nyní vytvořil Instagram Reels), zablokování ale vytváří precedent. Krátkodobě by tak Instagramu mohl pomoci, dlouhodobě by ale mohl vést k dalším a dalším blokacím celosvětově a to nejen v rámci USA a ve finále by tak mohl být blokovaný samotný Instagram.

Otázkou také zůstává, jak se k finálnímu zablokování postaví samotný TikTok. Prozatím jde o „pouhé“ stažení aplikací z obchodů, následně by ale mělo od 12. listopadu dojít i k úplnému odříznutí služeb. To si už sociální síť vyzkoušela např. v Hong Kongu, kde není dostupná a nepomůže ani využití VPN či podobné služby. Jediné řešení je vyjmout z telefonu hongkongskou SIM kartu, jak potvrzuje Jane Manchun Wong věnující se odhalování skrytých funkcí v mobilních aplikací.

Diskuze (101) Další článek: Vesmírný bizár a významný milník: Vědci našli první planetu u bílého trpaslíka

Témata článku: Software, Microsoft, Facebook, Android, USA, TikTok, Mobilní aplikace, Vláda, Instagram, Čína, WeChat, VPN, App Store, CEO, Oracle, Donald Trump, Politika, Zákon, Instagram Reels, Jane Manchun Wong, Sociální síť, Hong Kong, Google Play Store, Lasso, Aplikace


Určitě si přečtěte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 30

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 105

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk