TikTok | Donald Trump | Politika

Trump v neděli zablokuje WeChat a TikTok. Proti je ByteDance i CEO Instagramu

Obr: Shutterstock
Trump v neděli zablokuje WeChat a TikTok. Proti je ByteDance i CEO Instagramu | Obr: Shutterstock

Případné zablokování TikToku a dalších aplikací se v rámci USA řeší již delší dobu a pomocnou ruku nabídl Microsoft i Oracle. Nyní to ale vypadá, že o víkendu dojde k zákazu obou aplikací. Proti je dokonce i CEO Instagramu, pro který je přitom TikTok přímou konkurencí.

Americké ministerstvo obchodu zákaz obou aplikací oznámilo v pátek, platit by měl přitom již od neděle. Aplikace WeChat i TikTok budou muset být staženy z obchodů App Store a Google Play Store a tím pádem nedostupné pro uživatele, kteří nevyužijí alternativní cesty (což platí jen pro Android). Zákaz tak přijde 20. září, TikTok by ale teoreticky mohl být dostupný až do 12. listopadu.

U obou aplikací je problém s nakládáním s osobními údaji uživatelů. USA je několikrát nařkli, že umožňují přístup čínské vládě a umožňují špehování amerických občanů.

ByteDance, provozovatel sociální sítě, se aktuálně snaží vyjednat podmínky, za kterých by mohla síť nadále operovat v rámci USA. V minulosti se jednalo o variantě odkupu Microsoftem, záchranné lano hodil i Oracle. ByteDance k tomu nabízí i možnost, že by se globální aktivity TikToku přesunuly do firmy umístěné v USA.

Finální rozhodnutí je ale na vládě a prezidentu Trumpovi, který proti čínským aktivitám vystupuje dlouhodobě. Se zákazem nesouhlasí ale ani CEO Instagramu, Adam Mosseri. Pro něj je sice TikTok přímou konkurencí, se kterou se snaží bojovat (v minulosti to Facebook zkoušel s aplikací Lasso a nyní vytvořil Instagram Reels), zablokování ale vytváří precedent. Krátkodobě by tak Instagramu mohl pomoci, dlouhodobě by ale mohl vést k dalším a dalším blokacím celosvětově a to nejen v rámci USA a ve finále by tak mohl být blokovaný samotný Instagram.

Otázkou také zůstává, jak se k finálnímu zablokování postaví samotný TikTok. Prozatím jde o „pouhé“ stažení aplikací z obchodů, následně by ale mělo od 12. listopadu dojít i k úplnému odříznutí služeb. To si už sociální síť vyzkoušela např. v Hong Kongu, kde není dostupná a nepomůže ani využití VPN či podobné služby. Jediné řešení je vyjmout z telefonu hongkongskou SIM kartu, jak potvrzuje Jane Manchun Wong věnující se odhalování skrytých funkcí v mobilních aplikací.

Diskuze (99) Další článek: Vesmírný bizár a významný milník: Vědci našli první planetu u bílého trpaslíka

Témata článku: Microsoft, Software, Facebook, Android, Instagram, USA, VPN, TikTok, Čína, Mobilní aplikace, App Store, CEO, Donald Trump, Oracle, Politika, Zákon, Vláda, WeChat, Jan Manchun Wong, Sociální síť, Lasso, Google Play Store, Hong Kong, Jane Manchun Wong, AplikaceRecenze herní myši Cooler Master MM731. Svižnost v jednoduchém balení

Recenze herní myši Cooler Master MM731. Svižnost v jednoduchém balení

Novinka od Cooler Masteru klame tělem a nabízí perfektní hardware v kombinaci s jednoduchým designem.

Michal Maliarov
Herní myšRecenze
BRAVO1: Ochrnutý a oněmělý muž promluvil přes počítač, který mu čte myšlenky

BRAVO1: Ochrnutý a oněmělý muž promluvil přes počítač, který mu čte myšlenky

** Dlouho to byla jen slibná, byť stále reálnější možnost. Nyní je to realita ** Počítač vyčetl z aktivity mozku slova, která se pokoušel říct muž neschopný komunikace ** Zatím mu počítač dovoluje používat padesátku nejdůležitějších slov, ale slovník se brzy rozšíří

Jaroslav Petr
KomunikaceMozekPočítače