Sociální sítě | Twitter | Donald Trump

Trump kvůli bouřlivému dění v USA přišel o svůj Twitter. Zatím jen dočasně, ale může to být i natrvalo

Příznivci dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa zaútočili na budovu amerického kongresu. Akce, která nemá v historii obdoby, si vyžádala čtyři lidské životy. Ve městě byl poté vyhlášen zákaz vycházení a situaci uklidnila až národní garda a jednotky SWAT (více na E15.cz). Na situaci reagovali i provozovatelé sociálních sítí Twitter a Facebook – prezidentovy ničím nepodložené výroky o údajném zmanipulování prezidentských voleb byly odstraněny a účty dočasně zablokovány. 

Právě prostřednictvím sociálních sítí šířil Donald Trump mezi své příznivce názory, že byly podzimní prezidentské volby zmanipulované a že by měl být vítězem on. Ačkoli byly volební lístky v některých státech třikrát přepočítány a námitky řešilo hned několik soudů, výsledek byl pokaždé stejný – Donald Trump v demokratických volbách prostě prohrál. Naopak byl následně přistižen on sám, jak se snaží výsledky voleb zmanipulovat ve svůj prospěch. 

Mazání a blokace

Na svém Twitteru však stále vystupoval jako vítěz voleb a své příznivce nabádal k protestům. To také vedlo k demonstraci u amerického kongresu, která se následně zvrhla v násilné vniknutí do budovy. Ačkoli Trump po incidentu natočil na Twitter video, ve kterém vyzývá, aby se protestující uklidnili a šli domů, neváhal ho využít opět k propagaci svých tvrzení a výzva se tak minula účinkem, ba naopak mohla protestující ještě více pobouřit. Twitter s Facebookem proto zasáhly a video odstranily. 

Video bylo na Twitteru nejprve zveřejněno se standardním upozorněním, že obsahuje lživé informace. Tento standardní postup pro zamezení šíření fake news byl podpořen ještě blokací retwítování a komentování. Jenže video se přesto začalo rychle šířit. Nakonec tento příspěvek (a některé další) vymazal a účet Donalda Trumpa dočasně zablokoval na 12 hodin. 

Podobně reagoval i Facebook, který rovněž odstranil ze stránky Donalda Trumpa provokující video a některé další příspěvky naznačující podporu jednání protestujících. Video se dostalo i na YouTube, kde bylo rovněž odstraněno. 

Provozovatelé sociálních sítí jsou nyní v nelehké situaci. Na jednu stranu nechtějí působit jako cenzoři, na druhou stranu chtějí zabránit šíření prokazatelně lživých informací, které mají za následek násilné demonstrace. Své kroky proto veřejně obhajují. 

Twitter své kroky vysvětluje v rámci oficiální účtu Twitter Safety, kde objasňuje svá rozhodnutí vedoucí k mazání příspěvků a blokaci účtu. 

Guy Rosen, šéf bezpečnosti a integrity na Facebooku, uvedl, že se jedná o zcela mimořádnou situaci a video prezidenta Trumpa odstranili, aby snížili riziko dalšího stupňování násilí. 

Twitter uvádí, že dvanáctihodinová blokace účtu je podmíněna tím, že se na něm znovu neobjeví příspěvky porušující pravidla Twitteru týkající se zásad občanské integrity a násilných hrozeb. Pokud by v takových příspěvcích prezident pokračoval, bude mu účet zablokován trvale. 

Diskuze (44) Další článek: Listujeme Computerem: proč je 5G důležité pro operátory a nadšení z nového MacBooku Air

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, YouTube, Twitter, USA, Donald Trump, Sociální síť, Demonstrace, Swat, Účet, Příspěvek, Guy Rosen, Kongres, Blokace, ResultHry zadarmo nebo se slevou: akce na závodní hry a Yooka-Laylee zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na závodní hry a Yooka-Laylee zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10