USA | Čína | Donald Trump

Trump chce zablokovat další čínský software. Na černou listinu poslal osm aplikací

Obr: Shutterstock
Trump chce zablokovat další čínský software. Na černou listinu poslal osm aplikací | Obr: Shutterstock

Dosluhující americký prezident tento týden podepsal nařízení, které v zemi zakáže transakce s osmi čínskými aplikacemi: Alipay, CamScanner, QQ Wallet, SHAREit, Tencent QQ, VMate, WeChat Pay a WPS Office.

Podle Donalda Trumpa jde o další případy ohrožení národní bezpečnosti, ekonomiky a zahraniční politiky Spojených států. Zmíněné aplikace na mobilech, tabletech a počítačích údajně shromažďují citlivé osobní údaje, které pak předávaní čínské vládě a tamní komunistické straně.

Již loni chtěla Trumpova administrativa ze stejného důvodu zakázat také sociální sítě TikTok a WeChat. Jejich odstranění z „app storů“ ale zabránil soud odkazující se na první dodatek ústavy týkající se svobody projevu. Zrušením těchto sítí by prý řada Američanů přišla o hlas.

Ministerstvo obchodu teď má 45 dní na to, aby připravilo detailní postup, co přesně se má zakázat a jak se to bude vymáhat. Podle agentury Reuters ale proces bude rychlejší, aby se stihl ještě před nástupem Bidena a vlády demokratů (inaugurace je 20. ledna).

USA za současné vlády uvalilo přísná embarga na Huawei a jeho dceřinky. V závěru loňského roku pak na seznam zakázaných entit umístilo také čínského výrobce dronů DJI a polovodičovou továrnu SMIC. Obě tak ztratí přístup k americkým technologiím, což může do budoucna vážně ohrozit vývoj nových produktů.

Týden Živě o tom, co všechno se dělo kolem TikToku:

Diskuze (66) Další článek: Astronauti poprvé ochutnali ředkvičky vypěstované na Mezinárodní vesmírné stanici

Témata článku: Software, USA, Čína, Huawei, TikTok, Politika, Donald Trump, WeChat, Vláda, Reuters, Aplikace, Cin, Černá listina, Inaugurace, Tencent QQ, Přísné embargo, DAL, Biden, Software na Heureka.czSrovnávací test bezdrátových setů klávesnice a myši

Srovnávací test bezdrátových setů klávesnice a myši

Kvalitní pracovní sadu myši a klávesnice, která funguje zcela bez drátu, můžete pořídit už za necelou tisícovku. Porovnali jsme osm modelů, které pokrývají kompletní cenové spektrum aktuálního trhu.

Stanislav Janů
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android