True Image Home 2010: Zálohování nikdy nebylo tak sexy

Nový True Image Home 2010 nabízí zálohování dat na web a cestování do systémové minulosti. Umí připojovat obrazy záloh jako nové diskové jednotky a zbavuje se starých chyb.

Acronis před dvěma týdny vydal novou verzi svého zálohovacího programu True Image Home 2010, který dnes patří k naprosté špičce v oboru. Čerstvá „dvatisícedesítka“ působí jednodušeji, skrývá v sobě ale sbírku zajímavých novinek. Většinu z nich využijí pouze naprostí štamgasti domácí archivace, Acronis je však umí prodat – zálohování nikdy nebylo tak sexy, chtělo by se po několika dnech testování říci. True Image Home 2010 zatím rozumí pouze anglicky, čeština by se ovšem měla objevit již v průběhu listopadu.

Tolik tedy telegraficky k nové verzi, k čemu to celé ale je? A proč používat jakýsi Acronis, když zálohovat umí i nové verze Windows? Nejprve tedy ta první otázka. Osobně zálohuji minimálně a tato činnost spočívá pouze v tom, že překopíruju několik důležitých souborů a složek ze systémového oddílu na svůj síťový disk nebo klíčenku. True Image Home přesto používám, i když pouze několikrát do roka. Vždy po přechodu na nový počítač totiž vytvořím bit po bitu zálohu systémového oddílu s čerstvým a plně nastaveným operačním systémem. Výsledkem bude jeden jediný soubor s příponou TIB. Kdykoliv později pak potřebuju přeinstalovat Windows, prostě jejich systémový oddíl obnovím z této zálohy. Trvá to několik málo minut a obejdu se bez následné zdlouhavé instalace programů, nenalezených ovladačů a dalšího binárního harampádí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní panely programu: zálohování, obnova, úlohy a plánování a hromada nástrojů

True Image Home umí zálohovat soubory, profil s osobními dokumenty, poštu z Outlooku, důležité systémové knihovny (paralela k bodu obnovy z Windows Vista/7) a celé diskové oddíly. To vše samozřejmě adekvátně zabalí, a pokud pracujete s citlivými soubory, v nabídce je i několik šifrovacích standardů.

Toto vše lze zálohovat na lokální diskový oddíl, externí disk, síťový disk, optické médium, ZIP,  FTP server, speciální placené webové úložiště a do Secure Zone, což je izolovaný diskový oddíl, který na svém disku vytvoříte, pokud nechcete, aby k souboru se zálohou měl kdokoliv jiný přístup a třeba vám ho nesmazal (což může být i program, virus aj.)

Nonstop Backup a Time Explorer: Cesta do minulosti v praxi

V nové verzi přibyla služba Online Backup, která vše zálohuje přímo na server Acronisu. Zadarmo to ale není, za 25GB kapacitu totiž měsíčně zaplatíte nějakých 4,5 eur. V našem regionu zároveň není služba ještě dostupná. Pokud vám 25 GB připadne málo, mějte na paměti, že zálohy jsou komprimované, záloha oddílu, na kterém je Windows 7 Ultimate, Office 2007 a několik dalších programů pro prohlížení fotek a přehrávání videa tedy zabere v archivačním TIB souboru pouze nějakých 6 GB.

Další výraznou novinkou je služba Nonstop Backup. Po její aktivaci se budou každých pár minut ukládat veškeré změny do speciální skryté složky Time Explorer Storage. Průběžné zálohování si pak můžete prohlížet v rozhraní Time Exploreru. Ten se skládá z časové osy a správce souborů, jehož podoba odpovídá právě vybranému datu a času zálohy. Pokud vybraná záloha obsahuje soubory a složky, které jste třeba deset minut poté smazali, program je označí stavovou ikonou. Zároveň platí, že díky průběžnému zálohování se veškeré měnící se souboru verzují. Pokud tedy budete každý den měnit nějaký dokument z Wordu, v Time Exploreru budete mít uloženy všechny jeho podoby – verze – a kdykoliv je budete moci obnovit. True Image přístup k verzím zpřístupní i přes systémovou kontextovou nabídku, takže můžete obnovit konkrétní podobu dokumentu v čase i z Průzkumníku, Total Commanderu a dalších souborových správců.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prohlížeč Time Machine: Na prvním obrázku je složka s již smazanými obrázky, která existuje ve verzi z 15. října. Na druhém obrázku je složka s dokumenty, která existuje ve dvou časových verzích. Na třetím obrázku najdete integraci do systémové kontextové nabídky a na posledním snímku je znázorněna správa diskových oddílů s aktivovanou nonstop archivací.

Určitě vás napadlo, že se díky průběžné archivaci musí záložní data neustále zvětšovat. Acronis to řeší tím způsobem, že desetiminutové „snapshoty“ vybraného oddílu vytváří pouze pro několik posledních hodin. Ty starší se budou seskupovat do jedné časové zálohy na každý den. Jak bude čas postupovat, tato generalizace se bude dále zvětšovat. Díky tomu Nonstop archivace nevytváří desítky gigabajtů dat – po týdenním testování moje složka Time Explorer Storage zabírala na disku nějakých 14 GB dat (celý průběžně archivovaný oddíl přitom zabíral 22 GB dat).

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá obsah skryté složky Time Explorer Storage,
která se vytvoří ve vybraném oddílu

Funkci Nonstop Backup sice běžný uživatel asi neocení, pro člověka, který na počítači zpracovává důležité dokumenty a má hrůzu z jejich ztráty, ale může být zajímavým řešením častých trablů s neuloženou prací a pádem počítače.

Souborem zálohy můžete procházet

Co se mi ale na True Image Home líbí nejvíce, je právě onen formát TIB, kterým můžete procházet, v systému se totiž otevře jako složka. Pokud ke všemu budete dělat časté přírůstkové zálohy, zobrazí se i všechny časové verze zálohy. Ostatně je to pěkně vidět na obrázku. Pokud provedete zálohu celého oddílu, bude se TIB chovat podobně jako třeba VHD obraz, který používá Windows 7 nebo Virtual PC od Microsoftu. TIB zálohu disku můžete připojit jako novou diskovou jednotku a co víc, pomocí nástroje Boot Sequence Manager můžete TIB obraz disku zahrnout do bootovací nabídky, takže při startu počítače nemusíte spustit aktuální verzi Windows, ale třeba tu ze 14. července, na které máte důležité programy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zálohy se ukládají do TIB obrazů: Na prvním obrázku je základní záloha systému a pak tři průběžné - doplňkové, které ukládají jen dílčí změny. TIB soubor se otevře v Průzkumníku s vyznačením data provedení všech záloh. Každou takovou zálohou můžete procházet a soubory z ní rovnou kopírovat nebo spouštět

No, a pokud by vám TIB nevyhovoval, můžete jej konvertovat na VHD obraz a ten použít v systémové archivaci a obnově Windows 7. Stejně tak VHD soubor lze převést na TIB. V případě převodu na VHD si ovšem připravte místo na disku, jelikož tento formát není tak úsporný jako proprietární archiv Acronisu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boot Sequence Manager umožní nabootovat libovolný TIB soubor se zálohou systémového disku,
pomocí Mount Wizardu zase TIB soubor připojíte jako běžnou diskovou jednotku (disk E)

Try & Decide a další funkce

True Image Home 2010 neztratil nic ani ze svých tradičních nástrojů. Ani zde tedy nechybí služba Try & Decide, která na vašem počítači vytvoří sandbox – pískoviště. Pokud ji aktivujete, vytvoří se záloha celého oddílu (pokud ji už nemáte) a pak si můžete hrát se systémem. Můžete instalovat programy, zkoušet nejrůznější věci, u kterých si nejste jisti, že vám nezničí systém a na konci? Na konci se rozhodnete, jestli s těmito změnami souhlasíte, nebo se po restartu počítače vrátíte do původního stavu – provede se vlastně obnova disku ze zálohy.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Try & Decide a výběr oddílů, aktuální stav se spotřebu místa a informace v oznamovací oblasti včetně možnosti učinit rozhodnutí, jestli se mají změny aplikovat nebo se máte vrátit do výchozího bodu

V dřívějších verzích bylo potřeba Try & Decide spouštět na speciálním Secure Zone oddílu, to už dnes ale dělat nemusíte, stačí pouze vybrat diskový oddíl nebo externí USB disk s dostatečnou kapacitou.

Stejně jako Try & Decide verze 2010 obsahuje nástroj pro bezpečné mazání souborů některým z několika bezpečnostních standardů, kdy se místo na disku mnohonásobně přepíše, takže data nelze ani strojově obnovit. Najdete tu také nástroj Drive Cleanser, který to samé provede s celým oddílem a také System Clean-up, který smaže veškerá uživatelská data ve Windows, která tak přijdou o jakýkoliv důkaz vaší existence.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Drive Cleanser s náhledem obsahu diskového oddílu

Prakticky dokonalý

Skutečně těžko se hledají chyby, ale nějaké přesto existují. Ačkoliv je True Image Home jednoduchý (nezaměňujte za hloupý nebo neschopný), přesto ve své jednoduchosti na pár věcí zapomněl. Tak například když budete vybírat oddíly pro zálohu Try & Decide nebo pro Online Backup, systém vám neřekne, že tento oddíl je třeba příliš malý a zablokuje jej. Prostě to udělá a vy budete tápat, proč ten oddíl s 20 GB volného místa nemůžete použít. Jakýsi „chybový management“ má vůbec více skulin a bez nápovědy, která je mimochodem zpracovaná do nejmenšího detailu, se tak ze začátku neobejdete. Přinejmenším ji navštívíte v případě, kdy budete chtít provádět zálohu na FTP. Ta už oproti starším verzím funguje poměrně slušně, nedoporučuji ji ale používat pro zálohu oddílů, pouze pro drobné zálohy do velikosti 1 GB dat. V případě FTP záloh zároveň přijdete o efekt prohlížení zálohy před obnovou a tedy i o obnovu pouze vybraných souborů ze zálohy.

Acronis True Image Home 2010 se povedl a není přemrštěná ani jeho cena, která se vyhoupla na ještě stále schůdných 1 348 korun. Teď už záleží pouze na vás, jestli vám to zálohování za to stojí.
 

Acronis True Image Home 11
záloha souborů, systému a diskových oddílů
1 348 korun
Acronis.cz
Klepněte pro větší obrázek

- luxusní práce s TIB/VHD obrazy
- Try & Decide
- Nonstop Backup

Klepněte pro větší obrázek

- program občas neřekne, že je něco špatně
- dražší záloha na webové úložiště

 

Klepněte pro větší obrázek

 

 

 

 

Diskuze (25) Další článek: Gmail: zobrazte si dokumenty a tabulky přímo v e-mailu

Témata článku: Software, Bezpečnost, Sex, Zálohování, NewLine, Area, Speciální nástroj, Důležitá složka, Acronisu, 4 Home, Acronis True Image, TimeMachine, Důležitý soubor, Celý oddíl, Area 51, Vybraný soubor, Mount, Time, Image, Nonstop, Bezpečné mazání, První otázka, Citlivý soubor, Celý disk, Systémový disk, Počítač na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk