True BoxShot: vytvořte si realistiky vypadající krabičku

Při procházení internetových obchodů a webových stránek výrobců softwaru, jste si jistě všimli povedených obrázků balení jejich produktů. Pokud si myslíte, že jde o fotografie, vyvedu vás z omylu. Jde o obrázky vytvořené v grafickém editoru případně vygenerované nějakým programem. Může jim být například True BoxShot popsaný v tomto článku.

 Plusy / minusy
 + realisticky vypadající výsledky 
 + použití šablon
 + odrazy
 – načítání PNG

Realisticky vypadající obrázky ve skutečnosti neexistujících krabic a balení jsou na internetu velmi oblíbené. Používají je například výrobci softwaru, který je šířen výhradně elektronickou cestou. Myslím, že pokud zákazník uvidí obrázek, na kterém je krabice produktu, vzbudí to v něm o něco větší důvěru v serióznost dodavatele takovéhoto softwaru. Boxshoty, jak se tyto obrázky také někdy nazývají, však nespojujte pouze se softwarem. Můžete je použít pro vytvoření iluze balení jakéhokoli jiného produktu.

True BoxShot – když žádáte kvalitu

Program True BoxShot nepatří ve své kategorii k nejlevnějším. Na internetu najdete několik (ale opravdu jen několik) dalších programů, které slouží k vytváření boxshotů. Výhodou této aplikace je perfektně vypadající výsledek se stínováním, zrcadlením, osvětlením a dalšími efekty. Levnější programy většinou pouze složí dohromady dodané obrázky a výsledek nevypadá příliš profesionálně.

Připravte si grafický editor

První podmínkou pro použití True BoxShotu je vytvoření dvou/tří obrázků, které budou představovat přední stranu krabice, boční stranu a víko. Skutečná krabice má samozřejmě více ploch, ale při pohledu vidíte samozřejmě maximálně tři (samozřejmě není-li krabice vypouklá). Boxshoty se objevují ve dvojím provedení – jako náhled na přední a boční stranu nebo jako pohled z perspektivy, kdy je vidět i víko. Doporučuji používat druhý zmíněný model, vymodelované krabice pak působí více realisticky.

Obrázky si musíte připravit v nějakém grafickém editoru. True BoxShot slouží pouze k jejich poskládání a vytvoření dokonalé iluze obrázku krabice. Při návrhu obrázku pamatujte na to, že pokud bude na krabici kresba přecházet z jedné plochy na druhou, musí být na obrázcích umístěna na stejné pozici. Doporučuji připravit celou plochu jako jeden obrázek (rozložená krabice) a ten poté rozříznout na dva nebo tři díly.

V programu True BoxShot pak poklepete na náhled jednotlivých stran a v souborovém dialogu vyberete patřičný obrázek. Podporovány jsou formáty JPEG, BMP a GIF. Trošku mi vadí absence formátu PNG, ale lze se s tím smířit.

Začínáme modelovat

Jakmile máte obrázky jednotlivých stran do programu načteny, můžete začít s modelováním. Na záložce General vám True BoxShot umožňuje nastavit rozměry krabice a obrázky na jednotlivých stranách tak vlastně protáhnout nebo zkrátit. Kromě změny výšky a šířky krabice můžete upravit i její hloubku. Například s každou novou nebo dražší verzí produktu může krabice přibírat na tloušťce.

Klepněte pro větší obrázek

Jakákoli jiná barva pozadí než bílá nevypadá dobře

Boxshoty se většinou používají na zcela bílém pozadí. Máte-li speciální požadavky a obrázek chcete umístit například na webové stránky s jiným, než bílým pozadím, můžete jeho barvu v True BoxShotu změnit. Na výběr je standardní paleta barev Windows a známé „míchátko“. Já osobně jsem zastáncem bílého pozadí.

Vzdálenost není zvětšení

V dalším kroku pokračujete přepnutím na záložku 3D Projection, kde upravíte natočení krabice okolo os X, Y a Z. Jinými slovy přizpůsobíte její natočení v prostoru otáčením okolo vodorovné a svislé osy. Osa Z určuje natočení v nebo proti směru hodinových ručiček. S nastavením doporučuji příliš neexperimentovat, ať výsledek vypadá realisticky.

Klepněte pro větší obrázek

S nastavením zvětšení to nepřehánějte

Další tři táhla na záložce 3D Projection můžete použít k nastavení vzdálenosti, zvětšení a perspektivy. K čemu slouží úprava perspektivy, bude každému hned jasné. Stačí sledovat, jak bude obrázek různě zkreslený. Rozdíl mezi vzdáleností a zvětšením už tak nápadný není. Při nastavení malé vzdálenosti nemusí být vidět některé strany krabice. Čím dále je obrázek, tím větší plocha bočních stran se objeví. Doporučuji tedy delší vzdálenost a vyšší zvětšení obrázku.

Nastavte správné osvětlení a efekty

Na třetí záložce nazvané Lights máte možnost upravit osvětlení snímku. Zkuste si s tímto nastavením vyhrát. True BoxShot vám pomocí táhel umožňuje změnit globální osvětlení, směr záření ve dvou osách a kontrast. Jeden snímek tak může dostat hned několik zajímavých podob. Na této záložce se odděleně nachází funkce pro zobrazení tenké čáry v místě, kde jsou hrany krabice. S touto volbou opatrně, používejte ji spíše výjimečně, když máte pocit, že výsledný vzhled obrázku to vyžaduje. Když vyfotíte skutečnou krabici, tak také nebude vypadat jako z Ladových obrázků, kde jsou veškeré obrysy zvýrazněny černou čarou.

Klepněte pro větší obrázek

Úpravou barvy hran můžete obrázek vylepšit, ale také pokazit

Poslední fází tvorby obrázku krabice je nastavení několika efektů. True BoxShot umožňuje obrázek opatřit stínováním a odrazem. U stínování opět nejde o nic složitého. Nastavíte barvu stínu a případně upravíte úhly, vzdálenosti, rozmazání a sytost stínu. Efekt odrazu umožňuje vytvořit pěkný odlesk krabice v její spodní části. Použijte jej pouze v případě, že krabice bude umístěna vodorovně. Letící krabice s odleskem by působila přinejmenším podivně.

Klepněte pro větší obrázek

Na poslední záložce můžete obrázek opatřit několika efekty

Ovládání programu True BoxShot je nanejvýš jednoduché a zvládne jej i grafik a modelář amatér. Komu by přeci jen dělalo problém otočit krabici v požadovaném směru tak, aby vypadala realisticky, může využít několika připravených šablon. Nabídka programu jich obsahuje šest, lišících se natočením modelu, stínováním a perspektivou. Šablony můžete jednoduše přidávat a odebírat.

Exportovat můžete i s průhledností

Náhled modelu, který je ve v neregistrované verzi překryt názvem aplikace, lze ručně otáčet i pomocí myši. Pro dokonalé modelování však doporučuji využít táhel případně přímo zadat hodnoty v příslušných políčkách v programu.

Hotový model můžete vyrenderovat do rastrového obrázku. Výstupní mechanismus vám dovolí zadat rozměry obrázku a s případným automatickým oříznutím. Pro změnu rozměrů lze použít některý ze pětice interpolačních filtrů, které se liší především hloubkou ostrosti. Rychlost již na dnešních počítačích nehraje až tak velkou roli. Všimněte si možnosti průhledného pozadí. Obrázek lze uložit do souborů JPEG, BMP a PNG. Právě u PNG máte možnost zapnout podporu průhledného kanálu. Chcete-li obrázek ihned použít v jiném programu, můžete jej jednoduše zkopírovat do schránky.

Klepněte pro větší obrázek

Renderování výsledného obrázku

True BoxShot je povedený prográmek, který byl navržen k jedinému účelu a ten plní na jedničku. Při intenzivním používání oceníte možnost ukládání projektů do speciálních souborů, takže nebude nutné neustále měnit obrázky, když budete chtít něco opravit. Nemusíte jej používat pouze k tvorbě obrázků krabic. Na domovské stránce programu najdete několik příkladů dalšího použití.

 True BoxShot
 Modelovací nástroj pro tvorbu obrázků krabic
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  www.TrueBoxShot.com
 web  www.trueboxshot.com
 cena  34,99 USD
 operační systém  Windows 98/2000/XP

Témata článku: Windows, GigaMania, Krabice, Hotový model, Stín, Malá ručička, Vypadající výsledek, Vzdálenost, Box, Kra, Krab, Požadovaná vzdálenost, Malé rozmazání, Jednotlivý snímek, Obrázek, Připravená šablona

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 185

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji