Fake News | Dezinformace | Troll

Trollí farma skrytá v tropickém ráji: Vláda Nikaragui provozovala přes 1000 falešných účtů

Foto: Pixabay
Trollí farma skrytá v tropickém ráji: Vláda Nikaragui provozovala přes 1000 falešných účtů | Foto: Pixabay

Facebook, respektive teď už Meta, se pochlubil odhalením rozsáhlé dezinformační operace, která měla od roku 2018 probíhat v Nikaragui. Vláda tohoto malého středoamerického státu provozovala celou trollí farmu obsahující přes 1000 falešných účtů, jejichž cílem bylo zničit opozici a zvýšit důvěru lidí ve vládnoucí kabinet. 

Odhalení je zásadního z toho důvodu, že Nikaraguu o víkendu čekají prezidentské volby. Ty od začátku doprovází silná kritika, současná hlava státu Daniel Ortega, jenž se o post znovu uchází, nechal uvěznit své hlavní oponenty, pozici tak má prakticky jistou. Americká administrativa celé volby nazvala fraškou. 

Odhalenou trollí farmu přitom provozoval právě Ortega společně s vládnoucí stranou FSLN. Pomáhali jim s tím zaměstnanci místního telekomunikačního regulátora a dokonce lidé z Nejvyššího soudu. Celkem Facebook zavřel 937 účtů, 140 stránek, 24 skupin a 363 účtů na Instagramu, přičemž na další dezinformační materiál narazil na Twitteru, TikToku, YouTube nebo Telegramu, ale ten ze své pozice odstranit nemůže.

Cílem celé kampaně nebylo nic jiného než upevnit vládu Ortegy a poškodit opozici, vše podle Facebooku začalo v roce 2018. To byl rok, kdy celou zemi zachvátily brutální protesty, tamní režim usmrtil přes 300 osob, další tisíce lidí raději zvolily exil. Firma popsala, že aktivita trollů byla velmi koordinovaná a zásadně manipulovala s veřejným míněním, dokonce farma zaměstnávala vlastní pracovníky, kteří šíření dezinformací měli jako hlavní pracovní poměr se všemi náležitostmi jako je pauza na oběd a pravidelné směny.

Facebook už na podobné aktivity narazil ve více místech světa, trollové z Nikaragui se podle něj přesto vymykají – jejich vztah k politikům a vládním institucím tu byl mimořádně silný. Obvykle se farmy někde outsourcují, diktátoři či represivní režimy se své dezinformační snahy snaží alespoň trochu skrýt. Nikaragua k tomu přistoupila laxně, ale zase co čekat od prezidenta, který vězní protikandidáty…

Diskuze (11) Další článek: AMD pro pátou generaci 256jádrových serverových Epyců zkoumá nastavitelné cTDP s až 600 W

Témata článku: Facebook, YouTube, Twitter, Instagram, Telegram, TikTok, Politika, Fake News, Dezinformace, Troll, Nejvyšší soud, Falešný účet, Nikaragua, Farma, Účet, RájJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux