Trojlístek prohlížečů v budoucnosti: Firefox, Opera, WIE

Maratón článků o nových verzích prohlížečů dnes na nějakou dobu přerušíme nahlédnutím do budoucnosti. Všichni tři hlavní konkurenti mají dobře vykročeno. Kam však povedou jejich cesty? Jací budou nováčkové Mozilla Firefox 3.0, Opera 10 a Windows Internet Explorer 8?
Trojlístek prohlížečů v budoucnosti: Firefox, Opera, WIE

Všichni tři výrobci, společnosti Mozilla, Opera i Microsoft, usilovně pracují na nových generacích svých prohlížečů. Budeme-li se držet abecedního pořadí použitého již výše, pak se zaměříme nejprve na budoucnost Mozilla Firefoxu 3.0, zastavíme se nad Operou 10 a celý exkurs ukončíme u čerstvě odhalených plánů Microsoftu pro Internet Explorer 8.

Mozilla Firefox 3.0

Třetí generace tohoto stále oblíbenějšího webového prohlížeče má být – na rozdíl od generace druhé – skutečnou vývojovou revolucí. Firefox 2.0 je změnou zaměřonou na uživatelskou přívětivost a naopak mění velmi málo z pohledu vývojářů webových aplikací. Ti budou muset věnovat pozornost až Firefoxu 3.0 a to především kvůli inovovanému jádru Gecko (verze 1.9) či grafické knihovně Cairo.

Klepněte pro větší obrázek

Vývojový cyklus tohoto prohlížeče je dlouhý přibližně 12 měsíců. To znamená, že na každou významnou verzi se čeká přibližně jeden rok. Firefox 3.0 by tak, pokud nedojde k žádné změně, mohl být dokončen někdy na podzim roku 2007. Cílem opět je, aby velikost instalačního balíčku pro Windows nepřekročila 5 MB.

Klepněte pro větší obrázek

V současné době je ve velmi rané fázi vývoje, kde Mozilla stále sbírá podněty ze strany své početné uživatelské komunity. Před několika dny byl zahájen veřejný brainstorming, z něhož má vzejít konkrétní seznam funkcí plánovaných pro implementaci do příští reinkarnace Firefoxu.
Mnozí uživatelé jistě nepřivítají fakt, že Firefox 3.0 již nebude kompatibilní se starými systémy Windows 98 a Millennium Edition.

Klepněte pro větší obrázek

Opera 10

Společnost Opera vkládá v dokončení svého nového webového prohlížeče pro PC platformu velké naděje. Verze 9 vyšla již 20. června a byla od počátku připravována jako silná konkurence pro Internet Explorer. Devítka výrazně staví na malých aplikacích zvaných widgety, na něž Opera nehodlá zapomenout, ba naopak. V desítce se stanou ještě významnějšími.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní zbraní Opery v boji s Internet Explorerem má být její multiplatformnost. Již v současnosti lze prohlížeč s názvem Opera používat na Windows PC stejně dobře jako například na mobilním telefonu v podobě Java midletu, tak i na herní konzoli Nintendo DS. Postupnou integrací mnoha užitečných nástrojů do Opery a zároveň mnohem intenzivnější přípravou widgetů se výrobce snaží dosáhnout ideálu, kdy nebude třeba operační systém, jak jej známe dnes, ale pro většinu běžných úkolů bude využíván webový prohlížeč a internetová konektivita.

Klepněte pro větší obrázek

Opera vychází maximálně vstříc i vývojářům, pro něž připravuje vývojářské nástroje.

Internet Explorer

Plány Microsoftu jsou známy teprve od středy minulého týdne. Internet Explorer je jediným prohlížečem, u nějž v nadpisu kapitoly nenajdeme číslo verze. Nenajdeme jej zde ne proto, že bychom se s očekávanou osmičkou neměli setkat, jako spíše proto, že Internet Explorer již nebude oficiálním názvem nejpoužívanějšího prohlížeče světa.

Klepněte pro větší obrázek

Po změně názvu na Windows Internet Explorer v souvislosti s Windows Vista se pro verzi 8 název browseru pravděpodobně opět změní na krátké a jasné IE 8.0. Tuto informaci poskytl blgu All about Microsoft Chris Wilson, nová postava na pozici architekta platformy IE Microsoftu.
IE 8.0 bude zaměřen na bezpečnost, ochranu soukromí a kompatibilitu. První dva problémy začíná řešit již Internet Explorer 7, druhému se však věnuje jen se značnými rezervami. Podle Wilsona je zhruba třetina současných problémů s kompatibilitou zobrazování stránek dána optimalizací webových prezentací výlučně pro Internet explorer 6. K IE 8.0, který má vyjít někdy během dvanácti až osmnácti měsíců tedy především vývojářská veřejnost vzhlíží se značnými nadějemi.

Klepněte pro větší obrázek

Týmy zabývající se přípravou IE 8 nyní zvažují, nakolik by bylo realizovatelné uzpůsobit tento prohlížeč tak, aby mohlo v systému existovat více jeho instalací včetně různých verzí. Hlavní problém něčeho takového tkví v celé řadě systémových DLL knihoven, které jsou využívány i jinými součástmi systému Windows, což by mohlo leckde způsobit problémy. Pro tuto chvíli je nejlepším řešením současného provozu dvou různých instalací Internet exploreru pravděpodobně virtualizace.

Klepněte pro větší obrázek

Vývojáři Microsoftu se po pokusu vytvořit a prosadit vlastní jazyky VBScript či Jscript po značné době opět vrací k JavaScriptu. Pokud v Redmondu najdou uspokojivou odpověď na otázku, proč chtějí vývojáři a uživatelé JavaScript, popřemýšlí o zařazení JavaScriptu verze 2 na svůj seznam priorit.

Máme se nač těšit

Microsoft, jak se zdá, nehodlá opět zaspat dobu. Každý ví, že něco takového si již dovolit nemůže, pokud nechce ztrácet další cenná procenta ze svého podílu na webovém trhu. Ohledně budoucí obliby jednotlivých prohlížečů nelze v tuto chvíli činit prakticky žádné kvalifikované odhady. Zatímco Internet Explorer 7 dosáhl tří milionů stažení během čtyř dní, Firefoxu 2.0 stačil pouhý den k ataku mety dvou milionů. Oba největší hráči zde svůj význam předvádí naplno. Ani Opera však nehodlá být tím třetím, který se měl krčí v koutě.

Zdroj: All about Microsoft blog, Firefox Wiki [1, 2], SpreadFirefox, ZDNet

Diskuze (114) Další článek: Ke stažení: finální verze Firefoxu 2.0 a nový Total Commander

Témata článku: Budoucnost, Windows, Internet Explorer, Firefox, Opera, Explorer, Brainstorming, Internet Explorer 9, Internet Explorer 10, Cairo, Widget, Prohlížeč, Abecední pořadí, IE 11, Nintendo Ds, Běžný úkol, IE 10, Značný problém, Jednotlivý prohlížeč, Herní knihovna, Wilson

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů