Trocha historie nikoho nezabije: Sinclair

Kolik bylo celkem modelů Spectrum? Víte, že Sinclair vyráběl IBM PC kompatibilní model? Kdy byl pověstný gumák uveden na trh a kolik stál?

Klepněte pro větší obrázek
Sir Clive Sinclair
Firma Sinclair Research patří k několika málo ikonám počítačové historie. Sir Clive Sinclair si podmanil svět především počítačem ZX Spectrum, který ve své době způsobil revoluci a pro mnoho našinců byl prvním počítačem, na kterém vyrůstali. Dnes je firma Sinclair Research zcela na okraji zájmu, stále existuje, věnuje se ale spíše specialitkám, jako je miniaturní FM rádio do ucha nebo pohon kolečkového křesla.

Firma Sinclair Research vznikla v roce 1979 a vyvíjela počítače od roku 1980 do 1987. V roce 1986 kvůli finančním problémům získala práva na značku Sinclair firma Amstrad, krátce nato tím ale také skončila cesta těchto počítačů.


1980 – ZX-80

Klepněte pro větší obrázekPrvní počítač Sinclair ZX-80 definoval základ, na kterém později stavěla většina dalších následníků. Z dnešního pohledu ale jeho výbava rozhodně neoslní. Obsahoval procesor Zilog Z80A na frekvenci 1 MHz, 1 kB RAM (901 bajtů k dispozici), 4 kB ROM s vestavěným operačním systémem, editorem a Sinclair Basicem. Jako externí paměťové médium sloužil kazeťák. Vyráběl se od února 1980 do roku 1981 a v sestavené podobě stál 100 liber. Jak působí dnes směšně, ve své době byl revolucí, nic podobného v dané cenové kategorii do té doby pořádně nebylo. Také díky tomu se za necelý rok prodalo na 70 000 kusů.


1981 – ZX-81

Klepněte pro větší obrázekZX-81 je následníkem ZX-80 a lze v něm již spatřovat rysy budoucího ZX Spectra. Klávesnice je stále tvořená podtištěnou plastovou fólií, byť o něco lepší, a již tu je použito sdružování více funkcí na jednu klávesu. Pomocí různých kombinací pomocných kláves mohla mít jedna klávesa až pět funkcí. Na Sinclairu se příkazy nepsaly postupně jako normální písmenka, ale jedna kombinace kláves napsala celý příkaz. Procesor Z80A již měl frekvenci 3,5 MHz, RAM stále jen 1 kB, ROM již 8 kB. Obrazovka je stále černobílá a počítač nemá zvuk. Prodával se za 70 liber. Ač se to nezdá, k tomuto počítači již později šla připojit i disketová mechanika.


1982 – ZX Spectrum

Klepněte pro větší obrázekV dubnu 1982, tedy před 21 lety byl představen model ZX Spectrum, který se pro mnohé uživatele stal synonymem značky Sinclair a dodnes jej mnozí opečovávají. Na Internetu existuje záplava emulátorů a her, emulátor ZX Spectrum je třeba i na telefonu Nokii Communicator.

Novinkou ve vzhledu byla membránová gumová klávesnice s popiskami na klávesách i vedle nich (až šest funkcí na tlačítko se někam vejít musí) a malé rozměry (23x14,4x3 cm). Podobně jako jeho předchůdce obsahoval procesor Z80A na frekvenci 3,5 MHz, paměti zde již bylo ale podstatně více. Byly dvě varianty, 16 kB a 48 kB RAM. Grafika již má rozlišení 256x192 a může používat osm barev (jednu barvu vždy sdílí více bodů odpovídajících jednomu znaku na obrazovce, proto se muselo značně kouzlit s barvami). Již tu byl i zvuk, přesněji pípátko schopné zahrát naráz jen jeden tón, přesto některé hry i mluvily. Jako externí paměť se opět používal kazeťák (rychlost 1200 baudů), objevily se i disketové mechaniky a Microdrive, což byla miniaturní kazeta s nekonečnou páskou a kapacitou zhruba 85 kB. Bylo to sice levnější než diskety, ale ne moc spolehlivé a neujalo se to.

Těchto počítačů se prodaly milióny a byly také předlohou pro řadu kopií, vyráběných ať legálně (tehdy na Západě) či nelegálně (u nás na Východě). 16kB model v roce 1983 stál v přepočtu 282 Euro, 48 kB model pak 365 Euro.


1984 – Sinclair QL a ZX Spectrum+

Klepněte pro větší obrázekV roce 1983 vynechal díky úspěšnosti Spectra Sinclair obnovu modelu, ta přišla až v roce 1984, když se objevily rovnou dva: Sinclair QL a ZX Spectrum+. Sinclair QL byl zcela jiným počítače, byl cílen a podnikovou sféru a jako procesor obsahoval Motorolu MC 68008 na 7,5 MHz. Byl celkem slušně vybaven a svým procesorem předběhl na trhu i Apple Macintosh, právě ale kvůli tomuto prvnímu Applu s grafickým prostředím však nakonec Sinclair s tímto modelem neuspěl. Jediné, co z něj nakonec zůstalo, bylo nové provedení počítače a klávesnice. Prostor vpravo od klávesnice skrýval dvě mechaniky pro pásky Microdrive.

Klepněte pro větší obrázekZX Spectrum+ se od bezpluskového Spectra lišil především novým krytem s podstatně kvalitnější klávesnicí ve stylu modelu QL a byl nucenou odpovědí na konkurenční produkty, už tu totiž byly jiné legendy – Commodore C64 i Atari XL. Přesto tato odpověď nebyla již tak důrazná a tento ani další modely již nedosáhly popularity ZX Spectra.


1985 –ZX Spectrum 128

Klepněte pro větší obrázekJedná se o poslední čistokrevný Sinclair, další modely již byly vyráběny pod křídly Amstradu. Hlavní novinkou bylo rozšíření paměti na 128 kB, nicméně procesor Z80A dokázal obsluhovat naráz pouze 64 kB. Muselo se tedy přepínat mezi jednotlivými bloky paměti, případně tu druhou využívat jako RAM disk. Nové možnosti přístroje využíval Basic 128, pro zpětnou kompatibilitu tam byl ale také Basic 48. Vylepšen byl i zvuk – 3 kanály a 7 oktáv (Yamaha AY-3-8912), zabudován byl také MIDI port. ZX Spectrum 128 obsahoval také sériový port a RGB výstup na monitor.


1986 – ZX Spectrum +2

Klepněte pro větší obrázekPrvní Sinclair z dílny Amstradu a první s opravdu normální klávesnicí. ZX Spectrum +2 byl do značné míry Spectrum 128 s vestavěným kazetovým magnetofonem. Vnější provedená vycházelo z Amstradu CPC-464.


1987 – ZX Spectrum +3

Klepněte pro větší obrázekOpět spíše evoluční produkt a mix Spectra 128 s počítačem Amstradu (konkrétně CPC-6128). ZX Spectrum +3 tak mělo normální klávesnici a vestavěnou disketovou 3,5palcovou mechaniku. Kvůli disketové mechanice tam byl operační systém +3DOS. Je poslední variantou klasického Sinclairu a definitivní tečkou za počítači Sinclair. Ve své době byl již svět zcela jinde a stará technologie ZX Spectra nedokázala obstát ani s vestavěnou mechanikou. Počítač se prodával za 250 liber.


1988 – Sinclair PC 200

Klepněte pro větší obrázekToto je již Sinclair již skutečně pouze názvem. Firma Amstrad připravila tento model jako pokus jít jiným směrem – směrem normálních pécéček, byl to ale totální propadák. Ve své době neodpovídal již vybavením požadavkům na pořádný počítač a byl krátce po svém uvedení z trhu stažen.

Obsahoval procesor Intel 8086 na 8 MHz, 512 kB paměti, CGA grafiku a vestavěnou disketovou mechaniku. Měl sice rozšiřující ISA sloty, pokud jste tam ale dali kartu, musel počítač zůstat otevřený. Výbavou to tedy bylo chudé XT, až nato, že se psal již rok 1988 a EGA či VGA byly k dispozici. Že se mělo jednat o levný počítač do domácností, naznačuje i výstup na televizi, což nebylo u IBM PC kompatibilních počítačů zrovna obvyklé.


1988 – přenosný Z 88

Klepněte pro větší obrázekSice už byl vyroben firmou Cambridge Research, ale stále to byl Sinclair. Clive Sinclair totiž po prodeji Amstradu nemohl používat značku Sinclair a tak založil právě firmu Cambridge Research. V ní poté dokončil dříve rozpracovaný projekt přenosného počítače zveřejněný pod názvem Z88. Přes velké naděje nesplnil očekávání a byl posledním počítačem, na kterém se Sinclair podílel.

Procesor byl opět Z80 na 3,28 MHz, RAM 32 kB rozšiřitelná pomocí modulů dokonce až na 3 MB. Vestavěné programy nabízely tabulkový procesor, textový editor, databázi, diář, kalendář, hodiny, program pro převody jednotek, emulátor terminálu VT52, správce souborů s možností přenosu dat do počítače přes sériový port a BBC Basic. Basicu ale chyběl řádkový editor a debugger, chyba na řádku se tak dala opravit pouze přepsáním celého řádku znova.

Specialitou počítače byl vestavěný úzký LCD displej s rozlišením 640x64 pixelů. Díky tomu byl počítač přenosný a nemusel se připojovat k televizi či monitoru. Z dnešního pohledu jej můžeme brát jako velmi ranné PDA, pro Sinclaira to ale byla definitivní tečka za jeho počítačovou historií.

Při tvorbě článku jsem také čerpal ze serveru Old-computers.com, kde najdete celou řadu dalších obrázků, programů a informací nejen k Sinclairům, ale i všem dalším starým počítačům. Pokud vás přepadne nostalgie, vřele doporučuji.

Diskuze (120) Další článek: Doménová jména i v češtině

Témata článku: Nový kryt, Levné monitory k pc, Sinclair Research, Yamaha, Funkce počítačové klávesnice, Nové provedení, První monitor, Amstrad, Definitivní tečka, Stará grafika, Nostalgie, Spectrum, Cambridge, Clear, Jednotlivý blok, Spectra, kB, ZX Spectrum, Pohon kol, Klávesnice k počítači, Trocha, Vnější provedení, Program televize dnes, Sinclair, Počítačová historie


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky