Triline eLink 2000: malej, ale šikovnej

Těm z vás, kteří potřebujete pro svou práci dostatečný prostor na pracovním stole a musíte mít neustále při ruce počítač, vychází vstříc firma AT Computers svou modelovou řadou Triline eLink 2000.
Tento článek vyšel v časopise Computer 15–16/01 dne 9. srpna 2001

Radek Bábíček

Těm z vás, kteří potřebujete pro svou práci dostatečný prostor na pracovním stole a musíte mít neustále při ruce počítač, vychází vstříc firma AT Computers svou modelovou řadou Triline eLink 2000. Pokud byl navíc váš sen mít na svém stole LCD panel a nepotřebujete ke své práci abnormální početní a grafický výkon, tak je tato řada určena právě vám. A to dokonce s cenou nepřekračující 40 000 Kč, což jistě oceníte při podávání daňového přiznání.

Základ je základ

Klepněte pro větší obrázekV případě této počítačové sestavy padla volba při výběru základní desky na značku ASUS, konkrétně na model CUSL2-M. Tento model základní desky s čipsetem Intel 815E Solano 2 je určen pro procesory Intel Pentium II/III a Celeron. Podporuje ATA 100 i AGP 4×. Co se týče grafické karty, můžete si vybrat ze dvou variant. První z nich, kterou využívá i naše sestava, je integrovaný grafický čip přímo na základní desce. Ten sice neoplývá mohutným grafickým výkonem, ale pro práci v běžných kancelářských aplikacích bohatě postačí. Pro ty z vás, kteří si touží během svého pracovního nasazení zahrát i nějakou tu 3D hru, existuje možnost osadit tuto základní desku přídavnou grafickou kartou. Dokonce si budete moci vybrat, jestli vám postačí „obyčejná“ s rozhraním AGP nebo její rozšířená verze AGP Pro. Mimo slot určený pro grafickou kartu našla své místo na základní desce i trojice slotů PCI a jeden CNR. Všechny tyto sloty jsou plně připraveny pro budoucí rozšíření.

Maximální integrace

Maximální integrace – to je myslím více než výstižná charakteristika celé sestavy. Na základní desce totiž našla své místo také integrovaná zvuková a síťová karta. Zvuková karta zde není zastoupena ničím jiným než zvukovým kodekem AC 97, který pro obyčejnou kancelářskou práci bohatě postačí. Navíc jej můžete, stejně jako integrovanou grafickou kartu, zakázat a používat její výkonnější variantu do slotu PCI. Co je však u této zvukové karty příjemným zlepšením, je vstup na mikrofon a výstup na sluchátka na předním panelu. To jistě v mnohém zpříjemní připojování a odpojování těchto zařízení. Navíc našly své místo na předním panelu také dva USB konektory, o kterých platí to samé co o vstupu a výstupu ze zvukové karty. Další dva pak naleznete na zadní straně počítače, kde zůstaly zachovány i všechny vstupy a výstupy ze zvukové karty včetně herního portu.

Poslední integrovanou komponentou je síťová karta 3Com. Pro komunikaci slouží jeden RJ-45 konektor umístěný nad dvojicí USB portů na zadním panelu.

Procesor a paměti

Srdcem tohoto malého kancelářského počítače je procesor Intel Celeron pracující na frekvenci 800 MHz. Co se týče pamětí, našlo zde své místo 128 MB v podobě jednoho modulu SDRAM. Ten byl zasazen do jedné ze tří paměťových bank, které mohou pojmout až 1,5 GB operační paměti v podobě tří 512 MB modulů.

Práce s daty

Pro vkládání dat do počítače slouží 3,5" disketová mechanika a jednotka CD-ROM Sony s maximální přenosovou rychlostí 52×. Úložištěm pro data je pevný disk Fujitsu s kapacitou 20 GB a podporou ATA100.

Toto vše se podařilo technikům v AT Computers napěchovat do skříně, kterou bych se nebál označit jako micro tower. Svým malým, střízlivým a účelným designem si vás jistě získá.

Monitor

Asi jako k jedinému značkovému počítači v této cenové hladině dostanete LCD monitor. Jeho výrobcem je firma Relisys a má úhlopříčku 15". Monitor má navíc ve svém podstavci zabudovaný reproduktor, takže k tomu, aby vám počítač i hrál, nepotřebujete dokupovat další reproduktory. Obrazovka je typu TFT XGA s maximálním rozlišením 1 024 × 768 při 75 Hz. Panel vládne pouze analogovým vstupem, přes který jej bez problémů připojíte k jakékoli grafické kartě. Monitor se nastavuje pomocí nabídky OSD, která se ovládá pomocí čtveřice tlačítek na spodní hraně panelu. Viditelnost obrazu nepatří k jeho nejsilnějším stránkám: v horizontálním směru činí 120 stupňů a ve vertikálním 90 stupňů.

Jako vstupní zařízení slouží klávesnice Logitech s podložkou pro ruce. Práci s Internetem vám mohou zpříjemnit i tři speciální tlačítka pro spuštění prohlížeče, elektronické pošty nebo vyhledávače. Součástí dodávky je i optická myš Dexxa se dvěma tlačítky a kolečkem.

Software

Asi žádná z firem, která dnes v počítačovém světě něco znamená, si nedovolí dodat svůj produkt bez patřičné softwarové výbavy. Nejinak tomu bylo i v tomto případě. Na pevném disku se nacházel předinstalovaný systém Windows 98 s několika dalšími aplikacemi jako F-Secure pro antivirovou ochranu nebo kancelářský balík 602 PC Suite.

+ úspora místa na stole
+ LCD monitor
+ 2× USB
+ cena
+ nízká hlučnost
nižší rozšiřitelnost
Procesor Intel Celeron 800 MHz
Čipset Intel 815E Solano 2
Základní deska ASUS CUSL2-M, Micro ATX
Paměť 128 MB SDRAM 133 MHz
Pevný disk 20 GB Fujitsu, ATA 100
Monitor 15" LCD Relisys 15, TFT, XGA 1 024 × 768/75 Hz, zabudovaný reproduktor v podstavci
Grafika integrovaná
Zvuková karta integrovaný kodek AC97
Mechaniky Sony 52×, FDD 3,5"
Porty 1× AGP PRO, 3× PCI, 1× CNR, 4× USB, 2×PS/2, 2× COM, 1× LPT, vstupy a výstupy zvukové karty
Myš Dexxa PS/2, optická, 2 tlačítka + kolečko
Klávesnice Logitech s předložkou, PS/2, 3 spec. Klávesy
Software Win 98, 602 PCSUITE Pro, F-Secure ANti-Virus, Acrobat Reader 4.05, Hotel Guide, Lingea lexicon 2000, Money 2000, Pohoda 4, Melzer software Lite, SGP Baltík, LanDesk Client Manager 6.10

CPU 2 147
FPU 1 071
Multimedia Int. 4 316
Multimedia FP 5 284
Drive index 19 246
Memory Int. 239
Memory FP 260
Naměřeno v programu SiSoft Sandra 2001

počítačová sestava
Triline eLink 2000
Zdroj: AT Computers
Telefon: (069) 62 53 111
Cena: 48 700 Kč vč. DPH
Záruka: 3 roky

Diskuze (3) Další článek: Fujitsu chystá 110 GB v notebooku

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Zvukové karty, Pracovní stůl, Pevná ruka, Grafický výstup, Micro USB, Elektronická sluchátka, Kancelářské stoly, Kancelářská podoba, Kancelářská práce


Určitě si přečtěte

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

** Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop ** A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin ** Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Jakub Čížek | 71

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

** Po necelém půl roce je tu další aktualizace Windows ** Přináší časovou osu nebo sdílení souborů jako na mobilu ** A také Application Guard, který umí virtualizovat Edge

Jakub Čížek | 143

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?