Třicet tisíc vyrobených počítačů v ostravské „fabrice“

Počty PC trhu z jiné stránky: náskok Compaqu není tak dramatický, Čech preferuje výkonnější a dražší stroje.
Od AT Computers (dříve AutoCont, po rozdělení výrobní část konglomerátu) jsme obdrželi zajímavá data týkající se výsledků za loňský rok. Již dříve jsme na Živě komentovali trh s osobními počítači v roce 1998, jak jej spočítala a odhadla analytická firma IDC; zde máme důležitá čísla přímo z první ruky.

Firmy AutoCont a AT Computers jsou těsně propojené svými vlastníky, ale naprosto oddělené, co se týká managementu; to je, jak můžeme potvrdit poměrně přísně dodržováno, každá se společností má jiné a docela odlišné cíle, i když se točí okolo osobních počítačů – zatímco AT Computers chce maximum počítačů vyrobit a prodat do obchodního kanálu (distributoři, nemusí to tedy být jen AutoCont), AutoCont jich chce co nejvíce prodat koncovým zákazníkům, a nemusí se jednat o stroje vyrobené v AT Computers.

Pojďme k číslům. Podle sdělení Aleše Kilnara se v roce 1998 vyrobilo v ostravské továrně 24 800 počítačů značky AutoCont (vč. serverů) a přes 5000 počítačů značky Triline; celkem se tedy vyprodukovalo okolo třiceti tisíc strojů pro domácí trh. Ten podle IDC loni nakoupil 243 165 počítačů, tudíž AT Computers mají výborných 12,3 % trhu. Dá se udělat určitá paralela s Compaqem, který má 14 %, a také vlastně obsahuje prodej dvou značek, i když jedna je již bývalá, tj. Compaqu a Digitalu. Pokud se tedy na trh podíváme asi nejsprávnější optikou dvou pécéčkových impérií, tj. na jedné straně Compaq včetně bývalého Digitalu, a na druhé straně AutoCont+AT Computers (+Triline), tedy firem stejných vlastníků, tak náskok Compaqu není zase až tak velký.

Další zajímavou, určitě překvapivou informací jsou počty prodaných PC AT Computers v posledním kvartále 1998: celkem to bylo přes 13 700 počítačů, tedy obrovský nárůst – poslední čtvrtletí roku je vždycky nejsilnější, ale určitě ne s takovým to nárůstem.

Konečně je hodně zajímavým údajem tzv. CPU split ve čtvrtém čtvrtletí, tedy jaké procesory se do počítačů nejčastěji montovaly – je to první exaktní informace tohoto druhu, kterou jsme mohli získat a ukazuje na povahu českého trhu (AT Computers bude určitě mírně nadprůměrný co se týká výkonnosti počítače, je otázkou, o kolik). Do stolních počítačů AutoCont se montovaly Celerony v 19 %, méně výkonná Pentia II do taktu 333 MHz s 6 %, výkonnější Pentia II nad 333 MHz v 39 %, AMD K6-2 pak obsadil 28 %. O zbývajících pár procent se podělil Xeon a málo výkonný čip IDT 200. Stejný CPU Split by byl i u počítačů Triline, které se občas chápou jako „levnější AutoConty“; už toto rozdělení to popírá.

Ukazuje se tedy, že lidé kupovali zhruba půl napůl počítače levné (Celeron, AMD) a dražší (P II); domnívám se, že v USA (tedy zemi, kde počítač nestojí zdaleka tolik v porovnání se mzdou) mají levné počítače s Celeronem a AMD K6-2 daleko větší procento. Jsou Češi takoví fandové do počítačů, že sahají hluboko do kapsy pro výkonné, drahé počítače? Malý podíl Pentií II na pomalém taktu je jasný; zde už je cenově právě výhodnější Celeron či K6-2 - významný je ale velký náskok AMD před Celeronem, je vidět, že i cenová politika Intelu (velké snižování cen Celeronů) nestačí, AMD K6-2, který dnes stojí zhruba stejně, je tvůrci počítačů i zákazníky považován za výkonnější.

Každopádně patří AT Computers dík za zveřejnění těchto čísel, která rozhodně nechávají docela dost nahlédnout do kuchyně největšího domácího producenta – to je u nás zatím velkou výjimkou.

Diskuze (1) Další článek: MSIE 5.0: Napsat ‘zi’ stačí

Témata článku: Split, Stejný trh, Drahý stroj, Výkonný počítač, Zajímavý trh, Zajímavé číslo, Levný stroj, TRI, Levné stolní počítače, Stejný tvůrce, Tisíc


Určitě si přečtěte

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně