Třicet netradičních snímků z českého Street View

Během týdne jste nám poslali více než sto netradičních snímků z českého Street View. Byly to chyby, podivné záběry i vy sami. Vybrali jsme třicet zvláštních záběrů.

Google minulý týden zveřejnil nové snímky Street View pro Českou republiku a vy jste nám zaslali více než stovku nejrůznějších zvláštních situací. Jednalo se o chyby při pořizování, různé podivnosti, i snímky z běžného života v České republice.

Cestování v čase

Asi nejčastěji popisovanou „chybou“ byly skoky v čase. Ty jsou dány jednoduše tím, že auta Street View nesnímkovala území republiky v průběhu jednoho dne, ale v období let. V mapách tedy najdete fotografie jak z loňského léta a zimy, tak i z letošního jara. A pak tu jsou i obrázky z první vlny fotografování v roce 2009. Při skládání lokalit vedle sebe se pak docela často stává, že se krajina uprostřed silnice promění z jarní na zimní a naopak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nejprve pár cihel, pak hrubá stavba a nakonec otevřená samoobsluha. Přitom se stačilo posunout o nějakých 200 metrů. 

Kvůli překryvům, kdy danou oblast nasnímalo auto v různých časových intervalech, pak při složení dohromady vznikly zajímavé situace jako třeba stavba supermarketu [1] na sekvenci výše, kdy vidíte nejprve ceduli o stavbě a hrubou stavbu, abyste nakonec projeli kolem již dostavené samoobsluhy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Letní a krátce poté zimní snímek a běžná a krátce poté zcela rozestavěná křižovatka

Další ukázkou „cestování v čase“ je pak třeba přechod z krásného jasného dne [2] do neprostupné zimní mlhy nebo křižovatka [3], kterou auto Street View projede, aby se krátce na to před divákem objevila její rozestavěná podoba. Takových situací najdete desítky.

Temnota

Časové krokování snímků není chyba, to už ale neplatí o několika lokalitách, kde jednoduše nevidíte nic jiného než černočernou tmu. Nejprve jsme si mysleli, že zde prostě data chybí [4] a jedná se tedy o digitální nulu – černá data. Jenže pak nám dorazil snímek, kde asi skrze zip prosvítá slunečný den [5] a vypadá to tak, jako by měla kamera během natáčení nasazený ochranný kryt.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zatímco ve Študlově mají absolutní tmu,  na druhém snímku z Ostravy snad prosvítá světlo skrze zip krytu stativu.

Vysoké napětí, nebo SW chyba?

Na několika snímcích se objevil zvláštní spektrální posun barev na hranách [6]. Podobný efekt zachytil i Luboš Motl v okamžiku, kdy auto projíždí pod stožárem vysokého napětí (400 kV) a podle Luboše by mohlo za vadou stát třeba silné pole. Co myslíte? Podobná a ještě mohutnější vada se nicméně stala také poblíž Žebráku [7], zde však žádné vedení není a obraz je poškozený jen v oblasti jednoho z fotoaparátů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Barevné poruchy na hranách a nejspíše vstup do alternativního Vesmíru

Kaleidoskop

Každý měl v dětství kaleidoskop a při pohledu na tento snímek [8] si na něj asi vzpomněli i v Googlu. Tím ovšem klasické chyby končí a teď už se budeme věnovat zajímavým situacím.

Klepněte pro větší obrázek
Jako dětský kaleidoskop

Autoportrét

Poslali jste nám hromadu snímků, kde se auto Street View odráželo ve výlohách obchodů a v zrcadlech na křižovatkách. Podařilo se vám ale také vypátrat odrazy ještě zajímavějších tříkolek [9], které povětšinou snímaly pěší zóny a oblasti, kam automobil nesmí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Řidič tříkolky, palubní deska a odraz ve skle

Nakonec se vám podařilo odhalit i snímek z kamery tříkolky, která sejmula svého vlastního řidiče a jeho palubní desku s obřím displejem [10]. Stalo se tak na zámku v Náchodě.

Nejvyšší místo

Přestože by borci s tříkolkou jistě vyšlapali i na krkonošskou hřebenovku, nejvyšším pořízeným místem v českém Street View zatím zůstávají Jeseníky. Přestože se dá automobilem vyjet až na vrchol Pradědu (1 491 m n.m.), záznam zatím končí u hotelu Ovčárna [11] v nadmořské výšce 1 300 m n.m.

Klepněte pro větší obrázek
Nejvyšší místo českého Street View – Ovčárna v Jeseníkách

Duch

Algoritmus Googlu se snaží na snímcích objevit lidský obličej a registrační čísla automobilů. Tyto údaje musí rozmazávat. Občas se mu to nepodaří úplně dokonale, občas naopak rozmaže kamenný obličej i leckteré soše v parku. Nás však zaujal tento snímek [12], kde se nejspíše jedná o dokonale rozmazanou postavu. Je to duch, nebo skutečně člověk? Tmavší barva v horní části siluety by mohla připomínat vlasy, narůžovělý nádech pak tělo. Možná se tedy jedná o dokonale rozmazanou postavu svlečenou do půli těla? Nebo je to něco úplně jiného? Dozvíte se to níže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Duch, nebo člověk?

Cannabis sativa

Co Čech, to zahrádkář a konopí setému se u nás opravdu daří, na mnoha českých zahrádkách ho totiž zachytil i Google. Abychom však nepoškodili milovníky botaniky, tentokrát na jejich ochranu nezveřejníme odkaz do map.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zatímco první sazenice je spíše menší, na druhém snímku bujela velmi živá zeleň

K tématu na dalších webech Mladé fronty:

Mohli jsme mít přejetého koloucha

Před pár lety otřásla světovým internetem zpráva o kolouškovi, kterého poranilo auto Street View. Tématu jsme se tenkrát věnovali i v speciálním Týdnu Živě. Stejný případ se nakonec mohl zopakovat i u nás, auto totiž v lesích kousek od Vyškova zachytilo přecházející srnčí rodinku, nejspíše matku [15] a mládě [16]. Naštěstí jen fotoaparátem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ano, ona u nás opravdu existuje divočina

O automobil Street View projevil nepopiratelný zájem i tento pes mopsovitého plemene [17]. Škoda toho vodítka – nejspíš by kameru pronásledoval až do sousední obce. Nejrůznějších psů a koček jste nám mimochodem poslali asi deset.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z tisíců psů na Street View, ale pouze jeden z mála, který si všiml automobilu a má o něj očividně zájem

Svatba a botička

Nejčastěji jste nám však posílali snímky svých spoluobčanu v nelichotivých situacích. Na ochranu lidské důstojnosti je zde ovšem nezveřejníme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Svatba na Street View a úřední botička

Začneme naopak zvesela. Tito svatebčané [18] mají docela hezkou vzpomínku, dokud totiž lokalitu Google nenasnímá znovu, bude celé široké příbuzenstvo na jednom záběru. Ženě na druhém snímku bude Google naopak poměrně dlouho připomínat poplatek za nasazenou botičku [19]. Google ke všemu díky pohledu z profilu nerozmazal tvář.

Radovan

Mgr. Radovan Kaluža, internetová celebrita z Ostravska a zakladatel webhostingu Banan.cz, má svůj vlastní autobiografický film a nyní i dům ve Street View. Snímku vévodí zejména potlučené Audi TT [20] ve firemních barvách.

Klepněte pro větší obrázek
Zničený vůz Mgr. Radovana Kaluži

Jak se dělá bílá čára

Pokud vás fascinuje tisíce kilometrů dlouhá bílá čára na českých komunikacích, tak vězte, že ji má na svědomí tato parta na zvláštním vozidle [21].

Klepněte pro větší obrázek
Byla jednou jedna čára...

Venkovský automobil

Fanoušci automobilismu zbystřete! Na pomezí Brněnska a Vysočiny v obci Olešnice narazíte na tajemný vůz [22], který vzdáleně připomíná miniaturizovaný nákladní automobil a trošku také stavebnici Merkur. Pánové z Top Gearu by byli nadšení.

Klepněte pro větší obrázek
Motoristovo nebe

Zvědavý cyklista

Další snímek jistě zaujme zvědavým cyklistou [23], který nahlíží do oken roztomilé chaloupky, může se ale zároveň pochlubit vysokou expoziční kvalitou. Pokud srovnáte první snímky z roku 2009 s těmi aktuálními, jsou to opravdu nebe a dudy, v mezičase totiž Google vyměnil původní fotoaparáty s kvalitou průměrné webkamery za kvalitní fototechniku.

Klepněte pro větší obrázek
Přestože šmírujeme šmírujícího cyklistu, více nás zaujala kvalita snímku

Seznam pronásleduje Google

Street View zaznamenal i auto Seznamu [24], které posléze dlouhé kilometry jelo za Googlem a došlo i na nějaké to špionské fotografování [25]. Ale pozor, to by bylo hned za několik bodů!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Automobil Seznamu sleduje Google několik kilometrů

Hurá, vyfotili mě!

Ačkoliv si většina kolemjdoucích automobilu Street View ani nevšimla, našli se i tací, kteří nám posílali nadšené úlovky sebe samotných [26], jak fotí exotický vůz. Na Street View se tak dostala třeba gumová postavička Androidu [27] nebo třeba veselí na brněnském výdejním místě Mall.cz [28].

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jeden z mnoha oboustranných pohledů a netradiční pohled na figurku Androida
Klepněte pro větší obrázek
Konečně nějaké emoce a rozbalování balíků u výdejny e-shopu

Poslední snímek ze služby Street View

Poslední snímky Street View pochází z vojenského újezdu Hradiště. Poté, co auto minulo značky Pozor střelba! [29] a Cílová dopadová plocha [30], se řidič z neznámých důvodů odmlčel…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Street View na dopadové ploše vojenské střelnice

 

Diskuze (44) Další článek: Začala nová internetová válka, tvrdí zakladatel Wikipedie

Témata článku: Technologie, Google, Web, Street View, Dlouhý snímek, TRI, Stavba, Svatba, Veselí, Újezd, Webkamery Ostrava, Netradiční pár, Top Gear, Sluneční světlo, Abeceda, OGS, Konopí, Poslední snímek, Slunečný den, Mast, Divočina, Kolouch, Stejný případ, Audi, Palubní deska, Levné fotoaparáty na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 70Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor