Třicet let v obrazech: Windows, Mac OS i Průzkumník

Podívejte se a srovnávejte, jak se v čase vyvíjela podoba Windows, Mac OS, linuxových desktopů, Wordu nebo třeba Průzkumníku. šel vývoj softwarového designu správným směrem?

Když se narodil náš redakční kolega Honza Sedlák (Connect.cz), v Redmondu ještě stále oslavovali Windows 1.0, který Bill Gates představil o tři měsíce dříve. Tehdy to ještě nebyl operační systém v pravém slova smyslu, ale především grafická nadstavba pro DOS, která obarvila černobílé pracovní stanice IBM PC prvními pořádnými barvičkami.

Dnes tedy budeme trochu vzpomínat a hlavně opticky srovnávat. Vybrali jsme a položili jsme vedle sebe snímky historických verzí Windows, Mac OS, linuxových desktopů KDE a Gnome, Wordu a také Průzkumníku.

Je až s podivem, s čím vším musely před 25 a více lety pracovat tehdejší „kancelářské krysy“, které objevovaly kouzlo prvních poblikávajících „písíček“

Klepněte pro větší obrázek
Windows 1 (1985)

Windows 1 je z dnešního pohledu katastrofa – nezdravý mix kontrastních a k sobě nepříliš ladících barev. Zároveň to byl systém, který ještě nedokázal překrývat okna. Ta tedy byla buď zavřená, maximalizovaná, nebo vedle sebe jako na obrázku výše. Už tehdy se ale v dolní části začaly tvořit základy hlavní lišty – zatím jen ve formě seřazených zástupců, které připomínají velkou lištu z Windows 7.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 2 (1987)

Windows 2 se konečně naučil překrývat okna, tím ale Bill Gates možná trochu právem rozčílil Steva Jobse, schopnost překrývání oken totiž tehdy byla technologicky velmi pokročilá záležitost, kterou se pyšnil právě Apple. Windows 2 tak rozpoutal mnohaletý patentový spor s jablečnou firmou, ve kterém nakonec zvítězil Microsoft.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Windows 3.0 (1990) a 3.11 (1993)

Trojkový Windows se zbavil chemických odstínů a oblékl se poprvé do odstínů šedi, čímž paradoxně ještě více připomínal rané verze systému od Applu. Oblíbená verze 3.11, která velkou měrou zasáhla už i tehdejší Českou republiku, začala koketovat s plastickým GUI, tedy všemožnými vystouplými rámy a tlačítky.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 95 (1995)

Windows 95 má dvě zásluhy. Zpropagoval tento podivný azurový odstín plochy a přešel na nové paradigma GUI, které se od té doby dodnes skládá z hlavního spodního panelu, oznamovací oblasti s hodinami v pravém dolním rohu a z nabídky Start.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 98 (1998)

Rozhraní Windows 98 se oproti 95 příliš neliší, jen z každého rohu kouká Internet Explorer a web, v této době totiž postupuje do své nejdivočejší fáze dot-com bubble. První velká internetová bublina.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 2000 (únor 2000)

Windows 2000, tedy nástupce firemní řady NT, byl především generálkou na příchod Windows XP, se kterým měla skončit tradice Windows postavených nad systémem DOS.

Klepněte pro větší obrázek
Windows Me (září 2000)

Společně s Windows 2000 vydal Microsoft ještě přechodovou verzi Windows Me/Millennium, pravděpodobně nejzbytečnější počin v dějinách divize Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Windows XP (2001)

S novým miléniem přišly na řadu děsivé hrátky s pastelkovým prostředím Luna, které možná na první pohled překrylo to nejdůležitější. Windows už neběží nad stařičkým DOSem. Nově používá NT jádro a DOS připomíná pouze jeho emulátor v podobě Příkazové řádky.

Klepněte pro větší obrázek
Windows Vista (2007)

Windows Longhorn byl po XPčkách asi nejočekávanější systém. Měl nabídnout zcela nové prostředí, jenže Microsoft jeho příchod neustále odkládal. Tehdy vznikla tradice prvních transformačních balíčků, které do barev Longhornu přebarvily děsivě pastelkovou Lunu. Longhorn se měl na trhu objevit v roce 2005, nakonec k tomu ale došlo až v roce 2007 a pod názvem Vista.

Ačkoliv je dnes Windows Vista označován jako neúspěšný a neoblíbený systém, jeho role byla stejně důležitá jako v případě Windows 95 a Windows XP. Systém samotný nabídl hromadu novinek, nové akcelerované prostředí a vyžadoval nové ovladače. Staré počítače na něj ale nebyly připravené, způsobil tedy mnoho problému.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 7 (2009)

Windows Vista prošlapal cestu veleúspěšným Sedmičkám. Systém z roku 2009 už neměl problém se starým hardwarem a Microsoft zapracoval na těch nejpalčivějších chybách. Sedmičky ale za svůj triumf na trhu vděčí hlavně prodeji skrze OEM – byly prostě na každém novém počítači, a tak není divu, že se brzy staly nejprodávanějším desktopovým operačním systémem v historii. Hravě překonaly úspěch legendárního Windows 95.

Současná verze Windows 8 vyšla 26.10. 2012

A jsme v současnosti. Dnes se snaží Microsoft prorazit s Windows 8, který je v podobné situaci jako Windows Vista. Přináší hromadu technologických novinek, je to v nitru bezesporu moderní a výrazně vylepšený systém, nicméně tentokrát způsobuje kontroverze hlavně jeho grafické prostředí Metro a absence nabídky Start.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 8 jako Metro, tedy Modern UI, tedy Start Screen
Klepněte pro větší obrázek
Windows jako klasický desktop

Témata článku: Software, Historie, Apple, Windows, Operační systémy, Linux, Leopard, Grafická nadstavba, 10, Strom, Barvička, Bubble, Horní lišta, Akcelerované prostředí, Klíčový systém, Mac OS, Apple a Microsoft, Window, OSA, Nové paradigma, TRI, Oblíbená verze, Obrazec, OS X, Starý hardware, Kancelářské počítač na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk