R-2-D-2
8. 8. 2011 • 22:56

Jen si je kupujte, investujte si penízečky do noteboočků (které se kupují jen na tok)protože sme na prahu další ekonomické krze a všichni chcípneme, soudný den se blíží, Řecko zkrachlo, EU je na prahu krachu a USA zkrachují už za posledních 5 let podruhý

Jan Ondra
Jan Ondra
8. 8. 2011 • 18:14

I přesto, že na živě chodí poměřně znalí lidé v tomto oboru, se pokaždé najde pár jedinců (kdyby jen pár), kteří mají potřebu ostatním vnutit svoji subjektivní pravdu, ba i nalhat sobě, že zrovna oni mají nejlepší notebook/mobil/auto nebo nedej bože, manželku.S pozdravem, Já.

Názor byl 1× upraven, naposled 8. 8. 2011 18:14

RedRose
RedRose
8. 8. 2011 • 15:48

velice příjemné počtení a nostalgický výlet do minulosti B-]

Fido
8. 8. 2011 • 13:20

Škoda, že není zmínka o noteboocích s oranžově svítícím monochromatickým displejem (byla to plazma?). Tuším, že to byl předchůdce černobílých lcd. Jeden čas to bylo k vidění všude, bylo to šíleně drahé a šíleně energeticky náročné.

Bummer
8. 8. 2011 • 12:51

Měl jsem notebook trochu podobný GRiDu a trochu podobný Toshibě T1200... Bohužel si vůbec nepamatuji značku, natož model.
Snad by mi tu někdo mohl pomoci s identifikací.......Displej se vyklápěl zhruba v polovině těla. To bylo z černého plastu a na přední (?) straně bylo vyklápěcí plastové ucho pro snadné přenášení.
Dále si pamatuji toto:
- 3,5" 1,44 MiB disketová mechanika - nešla jen tak vyndat - byla pro ní díra v šasí. Uvnitř byla ledka svítící oranžově.
- Neměl nic na ovládání myši, klávesnice byla bez numerické části, Fn nechybělo, funkční klávesy byly jen od F1 do F10.
- Nechyběl sériový port.
- Měl baterii, ale v době, kdy jsem jej dostal, už nefungovala. Stav baterie šlo zobrazit kdykoliv speciální klávesovou zkratkou.
- Práce disků a disketovky byla indikována ledkami nad klávesnicí (nebo možná pod displejem?) a jejich zvláštností byl tvar - měly tvar šipek (jako značka Play atd).
- BIOS byl hodně jednoduchý, jediná obrazovka.
- Procesor byl IBM kompatibilní a pracoval myslím na 12 MHz.
- 1 MiB RAM.
- Myslím, že měl i video paměť a to 384 KiB, ale tímhle si nejsem úplně jistý.
- Displej byl zvláštní. Širokoúhlý, čtyřbarevný (CGA), podle obrázků tady snad něco jako plasma-gas display? Vím, že na tom běžely hry v rozlišení 320x200. Obnovovací frekvence byla hodně slabá - když jsem hrál Prince of Persia a zrovna jsem běžel, dělalo to pěkný motion blur. 🙂 Nejzvláštnější na něm byly barvy - byl inverzní, takže černá byla ve skutečnosti taková hnědožlutá, ostatní barvy byly hnědá, modrohnědá a tmavě modrá (na normálním monitoru bílá). Když se mi jednou omylem povedlo displej znefunkčnět (nic se na něm neukazovalo), byl právě takhle modrý celý.
- Měl vlastní adaptér, který vypadal podobně jako dnešní běžné adaptéry k notebookům, ale kabel vedoucí k zásuvce na 230V nebyl odpojitelný.
- Měl dva pevné disky, jeden 20 MiB a jeden 10 MiB.
- V době, kdy jsem ho dostal, měl v sobě jakousi německou obdobu DOSu.
- Myslím, že měl na zadní straně vyklápěcí nožičky (ale nejsem si jistý).Jo a nebyla to Toshiba T3100/*, která by jinak popisem odpovídala asi nejlépe. 🙂Nevíte někdo? :)

ozana
8. 8. 2011 • 10:23

Toshiba T1200 byl můj první počítač, to byly časy.

Rejpal
Rejpal
8. 8. 2011 • 8:27

Velice pěkně napsané.. Zavzpomínal jsem si 😉

Radek.
8. 8. 2011 • 0:45

Příjemné historické počtení na začátek týdne, díky... Jen ten obrázek Olivetti Quaderno by zasloužil opravu popisku - tehdy se kapacity disků opravdu počítaly jen na MB a ne GB 😉

Určitě si přečtěte

Články odjinud