Tři zlaté megapixely děda Packarda

HP Photosmart 715 je prvním 3,3MP fotoaparátem společnosti HP. Je to poměrně jednoduchý kompakt, který nepřekypuje funkcemi, ale i tak si zaslouží vaši pozornost, protože poskytuje příjemně kvalitní fotografie.
Zdálky dobré, zblízka akorát

Na první pohled fotoaparát zaujme poměrně mohutnou tělesnou konstitucí. V žádném případě se nejedná o malý přístroj do kapsičky u košile, navíc při držení trochu tlačí do dlaně svými ostrými hranami. Ani ovládacích tlačítek nehledejte mnoho. Photosmart 715 má posuvné tlačítko zapínání a vypínání (známé například z modelu HP 618), kolébku zoomu, 3 tlačítka pod displejem (kvalita snímku, makro/samospoušť a režim blesku), tlačítko pro zapnutí a vypnutí displeje, tlačítko pro vstup do menu a pro prohlížení snímků, čtyřsměrné tlačítko pro pohyb v menu s funkcí potvrzení výběru a samozřejmě spoušť. Malý displej na vrchní straně přístroje zobrazuje standardní informace, na které jsme zvyklí – tj. počet snímků, které ještě při dané kvalitě můžeme vyfotit, stav baterie, režim blesku, aktivovanou samospoušť a kvalitu snímku. Příjemnou vlastností je bezrežimový provoz, díky kterému nejste nuceni během práce neustále přepínat funkce aparátu (snímání, prohlížení, spojení s PC). Objektiv je vybaven krytkou, kterou je nutno manuálně obsluhovat. Pokud ji zapomenete sundat a zapnete přístroj, mechanika vysouvání objektivu rozpozná, že něco stojí v cestě, vypíše varování na displej a zastaví pohyb. Na zadní straně aparátu najdete optický hledáček s dioptrickou korekcí, LCD displej s úhlopříčkou 4,5 cm a několik ovládacích tlačítek. Displej sice velmi rychle a plynule zobrazuje, jeho rozlišení však není nejlepší. Na druhou stranu je relativně jasný a kontrastní, takže se vám občas podaří na něm něco vidět i při venkovním osvětlení. Žádné zázraky však nečekejte.

Dám si menu

Z hlediska jednoduchosti a ergonomie ovládání je HP 715 velice příjemný. Základní nabídka obsahuje pět položek (Mazání, Tisk, Možnosti zobrazení, Zabezpečení snímků proti smazání a Nastavení). Pohyb mezi těmito nabídkami je realizován čtyřsměrným tlačítkem, jehož stiskem potvrzujete volbu. Systém ovládání je opravdu velmi přehledný a k jeho zvládnutí snad ani není nutné studovat návod. Při operacích se snímky (mazání a podobně) vždy vidíte v rohu displeje zmenšený náhled obrázku, takže víte, se kterou fotografií pracujete. V menu však nehledejte pokročilé položky jako vyvážení bílé, expoziční kompenzace, manuální nastavení času / clony, volbu ISO, či možnosti měření expozice. Fotoaparát je automat tělem i duší, což sice značně ulehčuje prácí, ale na druhou stranu si pokročilejší uživatelé na své moc nepřijdou.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pozor, vyletí ptáček!

Je libo fotit? Nezapomeňte sundat krytku a jdeme na to. Příprava aparátu na focení není zrovna oslnivě rychlá, takže raději zapínejte včas. Před pořízením snímku je nutno nastavit rozlišení a stupeň komprese výsledného obrazového souboru. HP 715 umožňuje fotit v rozlišení 2048 x 1536 (2 stupně komprese) a 640 x 480. Celkem tedy máte na výběr ze tří možností, z nichž si vybíráte pomocí tlačítka na horní straně přístroje. Zvolené nastavení je indikováno počtem hvězdiček na displeji (1 – 3) a aparát si posledně použitou volbu trvale pamatuje, není tedy nutno po každém zapnutí nastavovat znovu. Vše se ukládá do JPG, podporu jiných formátů nečekejte. Můžu doporučit „dvouhvězdičkovou“ kvalitu, která dává plné rozlišení třech megapixelů a rozdíl v kvalitě oproti třem hvězdičkám takřka nepoznáte. Jedna hvězdička se hodí na web, ale vždy je nutno uvažovat tak, že velkou fotku zmenšit můžu, ale naopak ne. Pokud to není nezbytně nutné, režimy * a *** vůbec nepoužívám.

Při pořizování snímků můžete samozřejmě používat jak optický, tak LCD hledáček. Připravte se však na to, že aparátu všechno velmi dlouho trvá, takže na focení rychlých dějů se moc nehodí. Bez namáčknutí je prodleva spouště 1,2 s, s namáčknutím řádově 0,2 s. Značně nepříjemnou vlastností je nepřiměřeně dlouhá doba zápisu i čtení na CF kartu. Zde si HP zaslouží kritiku, protože doba mezi expozicí snímku a možností fotit další je opravdu dlouhá. Volitelně lze zapnout tzv. Instant Review, který vám bezprostředně po expozici nabídne možnost smazat právě zachycený snímek. Necháte-li dotaz na uložení bez povšimnutí, snímek se zapíše na kartu. Obrázek zůstane na displeji asi 5 sekund, což bohužel nelze změnit. Tato funkce je výborná při poklidném focení, ale jsou chvíle, kdy oceníte možnost jejího vypnutí. Bez Instant Review můžete (vzhledem k času ukládání při kvalitě *> pořídit snímek zhruba každých 5 sekund, zapnutý Instant Review prodlouží tento čas asi na 7 sekund.

Fotoaparát samozřejmě disponuje funkcí makro, která zaostřuje od 20 do 60 cm. Maximální expoziční čas je 2 s, což už je doba, která si žádá stativ.

Copak jsme to vyfotili?

Na prohlížení pořízených snímků je aparát poměrně dobře vybaven. Umožňuje prohlížet snímek s možností 2 a 4násobného zvětšení, kdy pohyb po obrázku se děje pomocí čtyřsměrného tlačítka. Další možností je zobrazení malých náhledů (na displej se jich vejde 9), podle kterých se můžete snadno orientovat v pořízených snímcích. V rohu vždy svítí pořadové číslo fotografie. Pro přesun fotografií do počítače je přibalen USB kabel, který se zapojuje do konektoru na boku přístroje. Díky bezrežimovému provozu stačí vypnutý fotoaparát připojit k počítači a zapnout. Pozor na krytku, objektiv se i při komunikaci s PC vysunuje. HP 715 se umí tvářit jako disková jednotka, takže např. ve Windows 2000 stačí připojit, zapnout – a za pár vteřin máte v Průzkumníkovi další disk, kterým není nic jiného než paměťová karta fotoaparátu. Další možností je samozřejmě využít dodávaný software společnosti HP, s jehož pomocí můžete fotografie pohodlně stahovat na disk svého počítače. Musím opět kritizovat rychlost čtení z CF, která není příliš úchvatná. Starší model HP 618 je při této operaci nesrovnatelně rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na ukázku přikládám několik záběrů, které nebyly nijak upraveny, pouze byla zmenšena jejich velikost na 1024 x 768. Kliknutím na náhled se dostanete k obrázku v plné velikosti.

Koupit?

Pokud hledáte jednoduchý přístroj, se kterým si nebudete muset lámat hlavu, kupte. HP 715 poskytuje ve většině případů poměrně kvalitní fotografie se slušnou kresbou, které vám neudělají ostudu. Má své drobné mouchy, ale nenáročném fotografovi dobře poslouží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Plusy a mínusy

+ Bezrežimový provoz
+ Jednoduchá obsluha
- Rychlost (pomalost) přístroje
- Nelze prakticky nic nastavit (čas, vyvážení bílé...)

HP Photosmart 715

Rozměry (š x v x h): 128 x 74 x 61 mm
Hmotnost bez baterií: 310 g
Objektiv: Ohnisková vzdálenost 70-21 mm (ekvivalent 34-102 mm u kinofilmu), f/2.8 –f/2.5
Zoom: 6x (3x optický,2x digitální)
Citlivost: ISO 100

Cena se pohybuje kolem 17 500 Kč včetně DPH.

Diskuze (25) Další článek: Docházejí zásoby GeForce3

Témata článku: Software, Pack, Pořízený obrázek, Snímek, Review, Objektivy, Páčka, Dlouhý snímek, Nepříjemná vlastnost, Zmenšený náhled, Zachycený snímek, Stativy, Ptáče, HP Photosmart, Kinofilmy, Příjemný stisk, TRI, Venkovní osvětlení, Zmenšený model, Malý přístroj


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty