Tři rozměry s Carrara

Dlouho připravovaný produkt MetaCreations určený pro 3D grafiku je konečně dostupný. Carrara disponuje syntézou nejlepších technologií, které dnes firma v oblasti 3D vlastní.
Jiří Chrustawczuk: Dlouho připravovaný produkt MetaCreations určený pro 3D grafiku je konečně dostupný. Carrara disponuje syntézou nejlepších technologií, které dnes firma v oblasti 3D vlastní. Spojuje v sobě přednosti svých „rodičů“ Ray Dream Studia a Infini-D, obsahuje plnou podporu MetaStreamu – to vše zabaleno do zcela nového prostředí.

Uživatelské rozhraní programu dává zapomenout na operační systém pod kterým ho provozujete, MetaCreations jej nazývá SmartFlow. Ve své podstatě se jedná o poněkud přepracované prostředí Poseru obohacené pěti tlačítky pro přechod mezi pracovními obrazovkami programu.

Několik pohledů na modelování
V obrazovce Assemble se vytvářejí scény, umisťují se zde objekty, světla, aplikují efekty a pracuje se s kamerou. Pracovní okno scény je libovolně poměrově nastavitelné, stejně tak jako možnost nastavení pohledů. Elementy ve scéně se pohybuje buď pomocí tlačítek v paletce nebo pomocí kontextového menu.

Carrara nemá pouze jeden editor pro tvorbu objektů, ale hned několik. Jejich dostupnost se mění podle typu objektu např. zda se jedná o metaball nebo polygonový objekt. Takovéto editory jsou tři, s trochou fantazie k nim lze přiřadit i editor na vytváření terénů a zemských povrchů (nese sebou a určitě ne náhodou rysy obdobného editoru v Bryce) a editor na tvorbu trojrozměrných nápisů.

Storyboard je určen ke kontrole animace. Jeho obrazovka je zaplněna náhledy v podobě filmových políček zobrazujících vybraný průběh animace. Animovat je možné téměř všechno: pohybující se objekty, světla a kameru, poměrové deformace objektů, povrchové atributy, modifikátory aplikované na objekt, parametry kamery a světel, pozadí a atmosférické efekty.

Obrazovka Texture obsahuje přehledný editor pro aplikaci shaderů a nastavení charakteristik. Naleznete zde i pěknou řádků procedurálních textur např. dřevo, skvrny, výplně atd. Zvláštní skupinu tvoří efektové, plně animovatelné textury – oheň, sníh, voda nebo vlnění vodní hladiny.

K výpočtu je používán optimalizovaný Hybrid Ray Tracer, který v sobě spojuje přednosti dnešních renderovacích technologií (konkrétně selektivního raytracingu, měkkého stínování, adaptivního antialiasingu) a využití více procesorů; firemní materiály uvádí několikanásobné zvýšení rychlosti výpočtu. Je možný i dávkový výpočet vhodný pro složitější scény.

Mezi speciální efekty – ty určitě stojí za zmínku – patří integrovaný částicový systém, nastavitelné odlesky, ovládání oblohy. Zvláštní skupinou jsou deformátory (vodní vír, redukce polygonů a dojem rozpadajícího se objektu, jehlice na povrchu objektu) a jiné.

Silný nástroj chce silný stroj
Carrara jako komplexní nástroj určený pro modelování, stínování, vytváření scény, animaci, rendering a speciální efekty si zákonitě žádá výkonný počítač. Bezproblémová instalace zabere přes 100 MB diskového prostoru a minimální doporučená konfigurace je PII 300MHz nebo Power Macintosh G3 266MHz spolu s dobrým grafickým akcelerátorem.

Pokud se poohlížíte po vhodném 3D modelovacím programu, můžete zkusit Carraru. Tak jak to většinou chodí v životě lidském, tak i v tom programovém určitě jako dítě překonává své rodiče (Ray Dream a Infini). Vtěluje do sebe to moderní a potřebné, co má 3D program dnešní doby mít. Funkční prostředí, bez zbytečného futuristického ovládání, možnost pracovat na několika projektech současně, výkonné modelovací nástroje nebo otevřená architektura nabízející snadnou rozšiřitelnost pomocí plug-inů jsou věci, které jednoznačně mluví v její prospěch.

3D modelovací program
MetaCreations Carrara 1.0
Zapůjčil: Quentin, Praha
Telefon: (02) 33 35 55 85
Cena: 29 500 Kč bez DPH
Parametry: Kompletní 3D řešení pro modelování, stínování, animaci scén, rendering a speciální efekty pro web, multimédia nebo tisk.
Váš názor Další článek: Uživatelé MechSoft–PROFI si dali dostaveníčko

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Vodní hladina, Dream, Minimální konfigurace, Rozměr, TRI, Polygon, Speciální nástroj, Vhodné ovládání, Vhodný stroj, Tracer, Integrovaný editor, Částicový systém, Editor, Výkonný hybrid, Vhodný font, Futuristické ovládání, Storyboard, Přehledné prostředí, Car, Efekt


Určitě si přečtěte

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5