Tři rozměry s Carrara

Dlouho připravovaný produkt MetaCreations určený pro 3D grafiku je konečně dostupný. Carrara disponuje syntézou nejlepších technologií, které dnes firma v oblasti 3D vlastní.
Jiří Chrustawczuk: Dlouho připravovaný produkt MetaCreations určený pro 3D grafiku je konečně dostupný. Carrara disponuje syntézou nejlepších technologií, které dnes firma v oblasti 3D vlastní. Spojuje v sobě přednosti svých „rodičů“ Ray Dream Studia a Infini-D, obsahuje plnou podporu MetaStreamu – to vše zabaleno do zcela nového prostředí.

Uživatelské rozhraní programu dává zapomenout na operační systém pod kterým ho provozujete, MetaCreations jej nazývá SmartFlow. Ve své podstatě se jedná o poněkud přepracované prostředí Poseru obohacené pěti tlačítky pro přechod mezi pracovními obrazovkami programu.

Několik pohledů na modelování
V obrazovce Assemble se vytvářejí scény, umisťují se zde objekty, světla, aplikují efekty a pracuje se s kamerou. Pracovní okno scény je libovolně poměrově nastavitelné, stejně tak jako možnost nastavení pohledů. Elementy ve scéně se pohybuje buď pomocí tlačítek v paletce nebo pomocí kontextového menu.

Carrara nemá pouze jeden editor pro tvorbu objektů, ale hned několik. Jejich dostupnost se mění podle typu objektu např. zda se jedná o metaball nebo polygonový objekt. Takovéto editory jsou tři, s trochou fantazie k nim lze přiřadit i editor na vytváření terénů a zemských povrchů (nese sebou a určitě ne náhodou rysy obdobného editoru v Bryce) a editor na tvorbu trojrozměrných nápisů.

Storyboard je určen ke kontrole animace. Jeho obrazovka je zaplněna náhledy v podobě filmových políček zobrazujících vybraný průběh animace. Animovat je možné téměř všechno: pohybující se objekty, světla a kameru, poměrové deformace objektů, povrchové atributy, modifikátory aplikované na objekt, parametry kamery a světel, pozadí a atmosférické efekty.

Obrazovka Texture obsahuje přehledný editor pro aplikaci shaderů a nastavení charakteristik. Naleznete zde i pěknou řádků procedurálních textur např. dřevo, skvrny, výplně atd. Zvláštní skupinu tvoří efektové, plně animovatelné textury – oheň, sníh, voda nebo vlnění vodní hladiny.

K výpočtu je používán optimalizovaný Hybrid Ray Tracer, který v sobě spojuje přednosti dnešních renderovacích technologií (konkrétně selektivního raytracingu, měkkého stínování, adaptivního antialiasingu) a využití více procesorů; firemní materiály uvádí několikanásobné zvýšení rychlosti výpočtu. Je možný i dávkový výpočet vhodný pro složitější scény.

Mezi speciální efekty – ty určitě stojí za zmínku – patří integrovaný částicový systém, nastavitelné odlesky, ovládání oblohy. Zvláštní skupinou jsou deformátory (vodní vír, redukce polygonů a dojem rozpadajícího se objektu, jehlice na povrchu objektu) a jiné.

Silný nástroj chce silný stroj
Carrara jako komplexní nástroj určený pro modelování, stínování, vytváření scény, animaci, rendering a speciální efekty si zákonitě žádá výkonný počítač. Bezproblémová instalace zabere přes 100 MB diskového prostoru a minimální doporučená konfigurace je PII 300MHz nebo Power Macintosh G3 266MHz spolu s dobrým grafickým akcelerátorem.

Pokud se poohlížíte po vhodném 3D modelovacím programu, můžete zkusit Carraru. Tak jak to většinou chodí v životě lidském, tak i v tom programovém určitě jako dítě překonává své rodiče (Ray Dream a Infini). Vtěluje do sebe to moderní a potřebné, co má 3D program dnešní doby mít. Funkční prostředí, bez zbytečného futuristického ovládání, možnost pracovat na několika projektech současně, výkonné modelovací nástroje nebo otevřená architektura nabízející snadnou rozšiřitelnost pomocí plug-inů jsou věci, které jednoznačně mluví v její prospěch.

3D modelovací program
MetaCreations Carrara 1.0
Zapůjčil: Quentin, Praha
Telefon: (02) 33 35 55 85
Cena: 29 500 Kč bez DPH
Parametry: Kompletní 3D řešení pro modelování, stínování, animaci scén, rendering a speciální efekty pro web, multimédia nebo tisk.
Váš názor Další článek: Uživatelé MechSoft–PROFI si dali dostaveníčko

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Polygon, Vhodný stroj, Dream, Integrovaný editor, Speciální nástroj, Editor, Futuristické ovládání, Car, Efekt, Vodní hladina, Částicový systém, Přehledné prostředí, TRI, Tracer, Vhodný font, Rozměr, Výkonný hybrid, Minimální konfigurace, Vhodné ovládání, StoryboardModerní vojenské technologie. AI překoná kalašnikov, deep fake Zelenskyj je mocnější než tank

Moderní vojenské technologie. AI překoná kalašnikov, deep fake Zelenskyj je mocnější než tank

I když je značná část armádních technologií neveřejná a k detailům sofistikovaných systémů se nikdy nedostaneme, nastavené trendy jsou jasné. Směřujeme k automatizovanému bojišti, umělé inteligenci využívané v informačních válkách a internetu vojenských věcí. Konec konvenční války to ale neznamená.

Stanislav Janů
ArmádaTechnologie
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče