Tři mušketýři v HP OfficeJet R65

Multifunkční zařízení – marketinkový pojem, nebo snaha ulehčit uživateli práci? Podíval jsem se po několika týdnech provozu na zoubek kopírce, skeneru a tiskárně Hewlett-Packard OfficeJet R65.
Multifunkční zařízení – marketinkový pojem nebo snaha ulehčit uživateli práci? Podíval jsem se po několika týdnech provozu na zoubek kopírce, skeneru a tiskárně Hewlett-Packard OfficeJet R65. Nejvíce mě nadchla digitální kopírka s devíti funkcemi. I když se bráním papírům co nejvíce, v poslední době mi kopírka v kanceláři citelně chyběla. Pracujete s obchodní grafikou, tisknete nabídky na své zboží nebo se věnujete digitální fotografii? Pak pro vás může být víceúčelové zařízení dobrý tah.

Na klasickou barevnou kopírku se asi jen tak hned nezmůžu. Kopírovací funkce samostatných skenerů beru jako krajní nouzové řešení včetně běhání do fronty v „copy centru“. Když už byla řeč o fotografiích, zpracoval jsem zakázku klasických papírových, na kterých si zákazník přál zachránit černobílé vzpomínky pro další generaci. Až čtyřnásobné zvětšeniny na fotografickém papíru berou dech a přitom si zachovají patinu doby. Z funkcí kopírky nejvíce používám Auto Fit – automatické umístění, které předlohu zvětší nebo zmenší na velikost nastaveného papíru. Přitom nedojde ke zkreslení obrazu umístěného na střed stránky. Dva na jeden je praktická funkce při tvorbě publikací, protože dvě po sobě jdoucí stránky se zmenší na jednu. Klonování zase vytvoří na stránce maximální počet vizitek nebo obrázků ze stejného motivu, což se hodí na všechno. Nyní jsem připraven i pro výrobu plakátů s funkcí Poster až do rozměru 25 listů A4, tak si vyzdobte vaši prodejní plochu nějakým vlastním motivem.

Tiskárna OfficeJet R65 pochází z osmistovkové řady HP s technologií PhotoREt II, která skvěle tiskne i na běžný kancelářský papír. Spolehlivě funguje stornování tiskové úlohy z čelního panelu. Při sdílení R65 v síti W 98 někdy docházelo za výjimečné shody současného požadavku na tisk ze stanice a kopírování z čelního panelu ke stornování tiskové úlohy. Inkoustové zásobníky nejsou ideálně přístupné jako u samostatné tiskárny, ale jejich výměna žádný problém nepředstavuje. U tohoto zařízení by neměla chybět alespoň orientační signalizace stavu „paliva v nádrži“, jako má třeba HP DJ 970Cxi, a šikla by se i duplexní jednotka pro oboustranný tisk. Ideální by bylo v dalším typu použít do kombinace právě zmíněný top model.

Skener s automatickým podavačem dokumentů ADF je opravdu dobré řešení. Je maličko hlučnější, ale pracuje spolehlivě. Skenovací rozhraní se jmenuje HP PrecisionScan v 1.01 a využívá všech pokročilých technologií HP, které v souhrnu vytvářejí co nejlepší výsledek. Výhodou je celoobrazovkový režim, na který konkurence ještě nepřišla. Vestavěné OCR je však nepoužitelné pro české texty. Pokud se dobře pamatuji, při instalaci se nevolí jazyk jako třeba u HP SJ 3300C. Naštěstí je zde samostatné Readiris for HP v. 5.0, program má zajímavého průvodce a schopnost učení. Znaky analyzuje s velkou úspěšností i z problematických předloh. Ovlivněn síťovým sdílením samostatných skeneru HP SJ 6200 a 6300 jsem se domníval, že R65 nelze sdílet v síti, ale opak je pravdou. Prostřednictvím JetDirectu je možné síťové skenování, ale prakticky jsem zatím neměl možnost tento síťový prvek vyzkoušet .

Pevné ruky nové šéfky HP bude místy asi třeba, protože pro OfficeJet R65 by více vyhovoval HP PrecisionScan 2.0, který umí jednotlivé části předlohy, jako jsou fotografie, grafika a text, přetahovat přímo z náhledu do rozepsaného dokumentu. Proč tedy nevyužít zdroje, které jsou ve firmě k dispozici a konkurence je nemá? A lokalizovaný SW pro tento typ zařízení bych pokládal za samozřejmost, přestože zvedne jeho cenu. Také mi vadila skutečnost – když se vrátím ke kopírování –, že individuální nastavení papíru, kvality, sytosti předlohy aj., zachová R65 dvě minuty. Když si odběhnete a zapomenete, přijdete minimálně o jeden papír, který je vytištěn jinak, než bylo třeba. Svůj profil, ale pouze jeden, si můžete uložit, ale pak zase složitě přes Menu resetovat zpátky tovární nastavení.

Logistika začlenění multifunkčního zařízení do kanceláře bude větší oříšek než kvalita jednotlivých komponent a vysoká úroveň výstupů, která nemá chybu. Kdo umí obsluhovat pouze klasickou kopírku, zvládne tuto operaci i u HP OfficeJet R65. Pravda, čelní panel by mohl být více opticky propracovaný, ale nebudu si vymýšlet. S čím už bude mít uživatel problém, je digitální zvětšování předloh. Také jsem pokazil několik fotopapírů, než jsem přišel na to, jak zvětšit barevnou pohlednici na A4. Být konstruktéry, zaměřil bych se na ovládání kopírky z počítače, který by hravě zvládl úlohu průvodce, odkud, kam a jak položit, aby vylezl správný výsledek. Totéž se týká tisku brožur. Představuji si Průvodce, který by napsal: „Chcete-li tisknout oboustrannou příručku s fotkami na 3. a 10. stránce, postupujte takto. Založte fotografie v pořadí, jak jdou po sobě, do podavače skeneru…, připravte do vstupního podavače papír…“

Závěrem bych vyzdvihl zcela ekologický provoz bez emisí ozónu, protože ho mám raději v horních vrstvách atmosféry než v plicních sklípcích kvůli špatně fungujícím filtrům klasických kopírek.

Cena bez DPH 21 800 Kč
Informace: web HP
Zapůjčila: firma Hewlett-Packard, s.r.o.
Zákaznické informační centrum: 0800/102000
Diskuze (4) Další článek: Aféra: dva TH´systemy

Témata článku: Hewlett Packard (HP), TRI, Pokročilý filtr, Ekologický provoz, Kopírky, Pokročilý průvodce, Pevné palivo, Fotopapíry, Praktická funkce, Samostatná stránka, Jednotlivé fotky, Síťový prvek, Poster, Ozón, HP25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Kuba během půlhodiny rozbil nový drahý dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor | Týden Živě

Kuba během půlhodiny rozbil nový drahý dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor | Týden Živě

** Do redakce nám dorazil Mavic 3 a hned jsme ho rozbili ** Statistický úřad zveřejnil data, jak používáme PC a mobil ** NordPass spočítal, jaká hesla používáme nejčastěji

Jakub ČížekMartin Miksa
Týden ŽivěVideo
Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola
Vybíráme 15 top smartphonů pro nejnáročnější uživatele. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybíráme 15 top smartphonů pro nejnáročnější uživatele. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

** Podívejte se na redakční výběr nejlepších špičkových smartphonů ** Nabízíme přehlídku nejpokročilejších mobilních technologií ** Cenové rozpětí je velmi široké, minimum 15 tisíc korun

Jan Láska
Smartphony
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux