Tři grafické tipy pro vánoční dárky

Možná vás nebaví nakupování dárků a nebo prostě nemáte čas. Nabízím tři tipy – dva skenery a jeden program, které vám určitě udělají radost.
Možná vás nebaví nakupování dárků a nebo prostě nemáte čas. Nabízím tři tipy, které vám určitě udělají radost. Prvním je skener Hewlett-Packard 3300C (4 740 Kč bez DPH), který připojíte prostřednictvím USB, ale pouze do prostředí Windows 98. Jeho obsluhu zvládne opravdu každý a líbit se bude všem, kteří mají v oblibě novinky a inovace. Skener má líbivý vzhled, mírně skloněnou skenovací plochu a na čelním panelu dvě tlačítka pro jednodušší obsluhu. Instalace ovladače HP PrecisionScan LT i vlastní připojení skeneru netrvá déle než pět minut. Možná si budete chtít digitalizovat archiv domácích fotografií nebo třeba bez opisování uložit do počítače kuchařské recepty. Obojí je možné rychle a bez složitého učení. Ovládací program skenuje rovnou do aplikací, jako je třeba textový nebo grafický editor, a to přímo z náhledu. Stránky ukládá českým vestavěným programem pro rozpoznávání znaků a vzhledem ke kompaktním rozměrům je vhodný i do studovny, knihovny, zkrátka k přenášení. Stránku velikosti A4 v plných barvách uloží na disk podle výkonnosti počítače za třicet vteřin. Záruka trvá jeden rok a 3300C si můžete objednat i po Internetu.

Druhým tipem je také skener, ale záměrně zvolený pro majitele starších počítačů. Pokud nemáte port USB, doporučuji vám typ Primax OneTouch 7600 EPP (4 450 Kč bez DPH). Klasický deskový skener má vpředu pět tlačítek pro snazší přístup k funkcím, navíc je můžete opravdu jednoduše naprogramovat pro různé činnosti. Stačí tlačítko podržet, na obrazovce vyběhne dialog, nastavíte aplikaci a potvrdíte. OneTouch má velice rychlé náhledy a také program, který se v překladu jmenuje příznačně Papírový přístav, je docela povedený. PaperPort umí připravit různé profily pro skenování, obsahuje praktického průvodce pro úpravu obrázků. Stránka A4 ve stejné kvalitě jako u předchozího skeneru trvá 47 vteřin, což je pro tuto třídu velice dobrá hodnota. Tento skener navíc umí ukládat do formátu PDF, a tak můžete v novém roce začít své dokumenty elektronicky publikovat. Záruka trvá dva roky.

Oba skenery jsem tři týdny opravdu poctivě testoval, jinak bych si nedovolil dát za ně záruku pro tak významný dárek! Oba mají své slabiny. HP SJ 3300C a Primax OneTouch 7600 EPP, lépe řečeno jejich tlačítka nespolupracují s MS Outlook 2000, ale to se určitě časem vyřeší. Ovládací program v angličtině, ale jak jsem už řekl, jeho obsluha je intuitivní a jednoduchá. Skenery mají externí napáječ. Další technická data viz web výrobce.

Třetím tipem, který může být společný pro oba dárky, je nový SW MS Picture It! 2000 (1 720 Kč bez 5 % DPH). Program se dodává na dvou CD-ROM a ve volitelné instalaci si můžete, máte-li dostatek místa na disku, zavést i šablony, projekty a další obrázky. Výhodou je, že pak nemusíte cédéčka vyměňovat. Myslím, že lze v domácnosti a malé kanceláři ideálně využít ve spojení se skenery a digitálním fotoaparáty, nebo v něm můžete nechat tvořit jen tak pro radost členy vaší rodiny. Všechny základní funkce v porovnání s ostatními programy jsou na stejné úrovni. Můžete tedy vytvářet nápisy, kolorovat obrázky, vyřezávat postavy a vytvářet fotomontáže díky průvodcům a jednoduchému uživatelskému rozhraní. Novinkou je zde minilab, který umožňuje aplikovat na skupinu snímků stejnou funkci, například rotovat do správné roviny. Asi nejvíce vyhledávanou funkcí bude možnost vytvoření fotografického alba na Internetu. Můžete např. použít variantu s náhledy obrázků, které se po kliknutí zvětší do původní velikosti. K prezentaci zase patří zajímavé prostřihy, možnost přidání textu, odkazů a hudby. Elektronické pohlednice mají nové možnosti a dají se posílat jako „péefky“, což určitě přivítáte, protože konec roku je za dveřmi. Výsledky práce si prohlédněte na kýčovější a praktičtější ukázce.

Pro svižnou práci s Picture It! 2000 je dobré mít počítač s dostatkem paměti a rychlým procesorem. Pokud nevytváříte přímo filmové efekty, postačí vám i Intel Celeron 300 MHz a 32 MB RAM. V předchozí verzi jste se mohli vracet k předešlým projektům a dodatečně je upravovat. V dvoutisícovce to už nejde, ale zase směr vývoje k Internetu je určitě žádaná věc.

Ať už si zvolíte jakýkoliv dárek pro Štědrý večer, držím vám palce, aby měl úspěch.

Váš názor Další článek: Macom F70: Máchnutím ruky

Témata článku: Dobrá obsluha, Domácí fotograf, Delta V, Vánoční dárky, Složité učení, Dobrá hodnota, Skenery, Skener, Štědrý večer, TRI, Graf, Dar, Různé znakyNejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

** Sbírka nejstrašnějších plagiátů mezi mobilními telefony ** No name výrobci kopírují prakticky všechno, až na hardware ** Možná zde najdete i falešného dvojníka svého modelu

Martin Miksa
AliExpressČínaKuriozita
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android