Tři čtvrtiny kódu Linuxu píší profesionálové

Tři čtvrtiny kódu Linuxu nepíší studenti a nadšenci, jak se občas chybně předpokládá, ale profesionálové z velkých firem. Přinášíme již padesátý souhrn ze světa Linuxu a open source.
Kapitoly článku

Mozilla Firefox 3.6

Téměř 14 měsíců probíhaly práce na nejnovější verzi populárního open source prohlížeče Mozilla Firefox. Konkurence na trhu s prohlížeči je obrovská a vývojáři Mozilly si rozhodně nemohou dovolit usnout na vavřínech. Nový Firefox sice nelze považovat za revoluční, ale přináší solidní dávku inovací. Firefox 3.6 je celkově rychlejší než jeho předchůdce. Umí rychleji vykreslovat a také se rychleji spouští. Zvýšila se také rychlost odezvy uživatelského rozhraní.

Novinkou v oblasti přizpůsobení vzhledu je Personas, který představuje způsob, jak jednoduše změnit podklad pod nástrojovými lištami. Nástup prohlížeče Chrome přinesl trend minimalizace ovládacích nástrojů. Výjimkou není ani Firefox, který nyní umožňuje skrýt nástrojovou lištu. Přibyl také nový způsob přepínání mezi panely pomocí Ctrl+tab. Firefox 3.6 obsahuje vykreslovací jádro Gecko 1.9.2, které přináší lepší podporu HTML5 a podporu JavaScriptu 1.8.2.

Standardně je Firefox ke stažení pro tři operační systémy – Windows, Mac OS X a Linux, ale díky otevřeným zdrojovým kódům bude dostupný i na dalších platformách. Vznikají také balíčky pro jednotlivé distribuce. Pro Ubuntu např. existuje speciální repozitář.

VLMC a OpenShot: dva nové open source editory videa

Dříve byly editory videa v nabídce open source programů docela nedostatkovým zbožím. Jak se video dostává do počítačů běžných uživatelů, vývojáři odpovídají na zvýšenou poptávku po editorech. Na začátku roku se objevili hned dva slibné.

První z nich mají na svědomí autoři populárního video přehrávače VLC. Jejich nový projekt se jmenuje VideoLAN Movie Creator. Program již je sice funkční, ale stále v rané fázi vývoje. Cílem je vytvořit nelineární editor, nabízející funkce pro vytváření videí poloprofesionální kvality. Jako je u VLC zvykem, bude se jednat o multiplatformní software, který bude dostupný minimálně pro Windows, Mac OS X a Linux. V současné době nejsou venku ještě žádné oficiální buildy, ale zdrojové kódy si můžete stáhnout z vývojového stromu (git clone git://github.com/VLMC/vlmc.git) a program zkompilovat.

openshot.png
Střžna OpenShot 1.0

V pokročilejším stádiu vývoje je editor OpenShot, který vyšel ve verzi 1.0. Taktéž se jedná o nelineární editor. Je napsán v Pythonu za pomoci knihovny GTK a multimediálního frameworku MLT. Jednou z jeho největších výhod je široká podpora formátů. Autoři se snaží o jednoduché a intuitivní rozhraní, které by mělo uživatelům maximálně usnadnit stříhání domácích videí. Program má také integraci do prostředí GNOME. Na rozdíl od VLMC je pouze pro Linux. OpenShot je dostupný ve zdrojových kódech, ale už existují i balíčky pro různé distribuce.

GenoCAD bude open source

Virginia Tech Intellectual Properties, dceřiná společnost Virginia Tech, oznámila, že uvolní svůj produkt GenoCAD pod svobodnou licencí. GenoCAD je experimentální software, který uživatelům umožňuje vytvářet a ověřovat komplexní genetické konstrukce odvozené z knihovny standardních genetických částí. Původním autorem je Virginia Bioinformatics Institute, který dostal grant 1,4 milionu dolarů na vývoj. Původním cílem bylo vytvořit stránku, na které by mohli vědci nahrávat svá data ke zpracování. Mnoho z nich však vyjádřilo přání nainstalovat si software i na své servery. Aby se instituce mohla o vývoj a užívání lépe dělit s ostatními výzkumnými ústavy, uvolnila GenoCAD po licencí Apache.

genocad.png
GenoCAD

Novinky ze světa distribucí


Pardus 2009.1: Dravá šelma z Turecka

Nejen uživatelé „jablečných“ počítačů mají svého leoparda. Pardus je totiž turecké označení pro zakavkazského leoparda a s dravostí šelmy se také vyvíjí. Není dílem nadšenců, ale je vyvíjen v Tureckém národním ústavu elektroniky a kryptologie. Pravděpodobně díky tomu vývoj probíhá rychlým tempem již téměř pět let. Mezi uživatele této distribuce patří vesměs turecké vládní organizace: armáda, ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničních věcí, turecká policie. Mezi její zvláštnosti patří vlastní správa softwaru nazývaná PiSi, která má několik zajímavých vlastností, například stahování pouze rozdílů místo celých balíčků. To se může hodit především uživatelům s pomalejším připojením.

Nová verze přináší KDE 4.3.4, jádro 2.6.31.11, OpenOffice.Org 3.1.1.5, Mozilla Firefox 3.5.7, Gimp 2.6.8, Xorg 1.6.5. K dispozici je na tzv. hybridních ISO obrazech, které lze vypálit na CD nebo umístit na USB disk.

Mandriva InstantOn

Netbooky jsou trendem, který již dva roky hýbe světem Linuxu. Během této doby se vyrojilo nespočet specializovaných distribucí nebo edicí. Se speciální distribucí nyní přichází i francouzská Mandriva. Od ostatních se odlišuje tím, že je placená. Systém Mandriva InstantOn je určený jak pro OEM výrobce a uživatele, tak pro koncové uživatele, pro které je cena stanovena na 9,90 eur. Distribuce slibuje rychlý start (do 10 sekund), možnost zákaznických úprav podle trhu, nenáročnost na hardware, podporu multimédií atd. Tím však výhody končí. Verze pro koncové zákazníky je omezena na rozlišení 800x600. Systém obsahuje pouze několik aplikací – Firefox, Thunderbird, Pidgin, Skype, Rhythmbox, Totem, Nautilus, Eye Of GNOME, Evince. A další nelze instalovat. Více se můžete dozvědět v recenzi na MandrivaLinux.cz.

instanton.png
Mandriva InstantOn

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,