Tři čtvrtiny Američanů si mohou pořídit širokopásmový přístup k Internetu – ale nepořídí si jej

Technické překážky zde už prakticky nejsou, ale cena a nedostatek obsahu znamená, že fakticky mají tento druh přístupu jen 4 % občanů USA.
V debatách o „příštím“ Internetu se nejčastěji právě zmiňuje širokopásmový (širokokapacitní) přístup k Internetu, umožňující mnohonásobně rychlejší přenosy dat než nyní. Širokopásmový („broadband“) Internet umožní posun od stránek k televizi, nechá zapomenout na to, že stránky plné reklamy se otravně dlouho načítají, umožní jiné uživatelské zážitky – a výsledkem mají být fungující a úspěšné e-businessy místo dnešních nefungujících a neúspěšných.

Proč už širokopásmový Internet není masově využíván? Jistě nás napadne, že to je z důvodu nedostatečné technické infrastruktury – tj. tento druh připojení buď nelze realizovat, nebo je příšerně, nesnesitelně drahý. Jenomže skutečnost je – alespoň v kolébce Internetu – jiná: koncem letošního roku si širokopásmový Internet může objednat 75 % (!) amerických domácností, a to jednou z dvou cenově vcelku schůdných cest: buď jako DSL (digital subscriber line), nebo přes kabelový modem (patří sem i bezdrát, ale ten v USA se pro poslední míli skoro nepoužívá). Oba druhy těchto připojení jsou dostupné za cenu, která se dá srovnat s náklady na připojení k Internetu modemem u nás, vezmeme-li ovšem v úvahu průměrné mzdy u nás a za oceánem – tedy nic zdarma nebo za pusu, ale také nic nesnesitelného pro člověka i s průměrným příjmem.

Jenomže: podle stejného průzkumu (od Yankee Group) má být na konci letošního roku připojeno mezi čtyřmi až maximálně sedmi procenty domácností. Yankee uvádí, že toto procento „časem přeleze“ přes dvoucifernou hranici, ale to je spíš konstatování bědného stavu než nějaká velká naděje do budoucnosti.

Protože otázka širokopásmového Internetu by časem měla pálit i naše uživatele, ptáme se – proč tak malé procento, jaké jsou překážky? První a největší je samozřejmě nedostatek aplikací pro využití Internetu tímto způsobem – běžní uživatelé nemají důvod, proč by si měli povýšit internetové připojení na několikanásobek současné kapacity, protože pro současnou práci s Internetem jim současné připojení vyhovuje a stačí. Samozřejmě „širokopásmové“ aplikace, jako je přenos hudby nebo videa, existují, ale lidem příliš nechybí: proč také, když každý má doma rozhlas se stovkami stanic nepřetržitě vysílajících hudbu a televizor se stovkou obrazových kanálů? Web a e-mail – ten jednoduchý, statický web a ještě primitivnější e-mail – jsou vedle toho službami, které v reálném světě nenajdete. DSL či kabelové modemy mají další nepříjemné překážky: DSL instaluje externí technik, což stojí peníze, kabelový modem obvykle také (některé firmy dodávají balení typu „udělej si sám“), plus jsou ještě nepříjemné úvodní náklady na zařízení.

Internetoví podnikatelé samozřejmě usilují o zlepšenou nabídku služeb pro širokopásmo, jenomže doba je zlá, přesněji řečeno nikdy nebyla horší. Investoři mají na svých peněženkách pro internetové firmy hned několik zámků – většinu z nich dodala splasklá bublina internetového boomu, některé pak současná ekonomická a bezpečnostní situace. Jenomže nová oblast se bez investic nepohne, a i když se můžeme dočkat rozvoje těchto služeb u tradičních společností (provideři, jako je AOL, telekomy, kabelové televize nebo mediální společnosti), nemají zase tyto firmy důvod, proč s tím spěchat – vždyť jim nic neuteče a zákazník jim dnes za jejich služby poslušně platí. Navíc jako zlé memento je zde krach firmy Excite@Home, pionýra v oblasti broadbandu a dlouhá léta firmy, která byla považována za doslova zářný příklad (v kladném smyslu slova) v této oblasti.

Když je venku zima a prší, sedíme doma; když není nálada a ani příliš důvodů k investicím, neinvestuje se. Má to ale i druhou stránku: přejde jak zlé počasí, tak nedobrá investiční nálada – jenom se neví kdy.

Diskuze (33) Další článek: EMI nabídne předplatné hudby

Témata článku: Internet, Američan, Kabelová televize, Internetové připojení, Překážka, Úvodní oblast, Čtvrť, Ekonomický boom, Televize doma, Sir, Přístup, Subscriber, Memento, TRI, DSL


Určitě si přečtěte

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 60

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11