Trh v době nedostatku. Jak výrobci hardwaru reagovali na covid a co to znamená pro budoucnost

Kromě zvyšování cen, nedostupnosti zboží nebo tzv. scalpingu mění současné problémy na trhu s čipy a počítačovými komponentami chování výrobců. Jak a jaké to má implikace?
Trh v době nedostatku. Jak výrobci hardwaru reagovali na covid a co to znamená pro budoucnost

Je tomu rok, kdy začaly zdražovat grafické karty a kdy už se projevovaly první náznaky nadcházející krize nedostatku komponent. Jak situace vypadá z pohledu zákazníka, všichni moc dobře víme. Podíváme se tedy podrobněji na změnu chování výrobců a nové přístupy k uvádění produktů na trh nebo výrobě.

Prioritizace

Není pochyb, že v době letošního nedostatku by výrobci chtěli vyrobit a prodat co nejvíce svého zboží, nicméně i oni čelí mnoha limitům. Ten nejdiskutovanější má podobu omezených kapacit polovodičových fabrik v kombinaci s problémy, jako je nedostatek vody či materiálu pro výrobu čipů tykající se výrobců polovodičů TSMC, ale i Samsungu, zatímco Intel se u 10nm procesu pere s vícero problémy. Firmy jako AMD, Nvidia, Qualcomm či Apple musí alokovat výrobu na měsíce dopředu a navzájem se perou o volné kapacity. To souvisí i s aktuálními problémy automobilek a dalších průmyslových výrobců, o nichž píšeme na straně 16.

Klepněte pro větší obrázek

O dalších problémech se nemluví tolik, ale nejsou méně závažné. Kvůli koronaviru vázne a zdražuje doprava, a to hlavně mezi kontinenty. To neovlivňuje pouze dodávky k zákazníkům, ale i mezi jednotlivými firmami v celém výrobním řetězci. Ten je sám o sobě problematický, protože nedostatek jedné součástky (hodně zmiňované byly GDDR paměťové moduly) zbrzdí produkci celého konečného produktu. A velká poptávka problémům nepomáhá.

V této situaci musí firmy pečlivě zvažovat, které produkty dostanou prioritu. Omezení přicházejí ze všech stran – výroba, doprava, součástky –, takže celým procesem projde nižší počet zboží. Zároveň je poptávka tak vysoká, že si výrobci bez ohledu na zákazníky mohou volit, co chtějí poslat do výroby. Je tedy pochopitelné, že sahají po produktech, na nichž vydělají nejvíce. Hezky to je vidět na příkladu AMD; čipletové procesory zaberou na nedostatkových waferech znatelně méně místa než velké čipy grafických karet – proto AMD nedodává na trh tolik GPU. Nevydělá na nich tolik.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Apple, AMD, Intel, Nvidia, Články z Computeru, Těžba, Ryzen, Samsung, TSMC, Qualcomm, Lenovo, Asus, Acer, Dell, Výroba, Lisa Být, GDDR, Nedostatek, CEO AMD, GPU AMD, Výrobce, GPU, Grafická karta, Produkt, Procesor, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czTýden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

Týden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

** Do redakce nám dorazil Mavic 3 a hned jsme ho rozbili ** Statistický úřad zveřejnil data, jak používáme PC a mobil ** NordPass spočítal, jaká hesla používáme nejčastěji

Jakub ČížekMartin Miksa
Týden ŽivěVideo
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy