Trh v internetové telefonii má dosáhnout (aplaus:) šedesáti miliard dolarů

S gigantickou částkou se tentokrát vytasili Britové. Má to reálný podklad? Budeme tak brzy všichni telefonovat přes Internet?
Internetová telefonie (IP telefonie) má podle názoru britské analytické firmy Ovum Research dosáhnout obratu šedesáti miliard dolarů v roce 2005. Ovum tvrdí, že do té doby učiní telekomy radikální změny ve své struktuře a nahradí současný způsob přenosu hlasu novou technologií blízkou současné IP telefonii. Obrat, který odhaduje Ovum, výrazně předstihuje názory a odhady dalších analytických firem; Ovum se domnívá, že změny v infrastruktuře nastanou dříve, než se nyní odhaduje. Hlavním důvodem má být vzrůstající tlak velkých korporací, které zavádějí uvnitř svých firem internetový protokol (IP) jako standard pro veškerou vnitřní komunikaci – tyto firmy by měly být hlavním hnacím motorem pro telekomy, neboť jsou pro každou telekomunikační firmu velice lukrativním zákazníkem. Ovum předpovídá rychlý vzrůst tzv. unifikovaného messagingu (u nás se často používá termín integrovaný messaging), tj. aplikace a příslušný hardware (ústředny) umožňující přenášet všechny druhy současných komunikací, což výrazně zjednoduší jednak vybavení a sníží náklady na jeho údržbu a samozřejmě zjednoduší život i pracovníkům.

Ostatní analytické firmy (kupř. Forrester) naopak poukazují na to, že telekomy jsou tradičně zkostnatělé gigantické firmy, u kterých nelze radikální změny předpokládat – nejde snad jen o jejich rigidnost, ale spíše o to, že se jedná o společnosti s mnoha desítkami tisíc zaměstnanců a jakákoli změna dotýkající se celé firmy je vždy obtížná a velice drahá. Forrester předpokládá, že bude trvat zhruba šest let, než nastane podstatný pokrok, a teprve potom může nastat růst IP telefonie; navíc je zde i známý fakt, že internetová telefonie není „z podstaty“ levnější než tradiční, pouze telekomy mají pro tradiční telefonii vysoké sazby – a jejich snižování může právě IP telefonii brzdit.Živě komentuje: je to poprvé, co někdo vytáhl kůži na trh a zveřejnil číslo – a hned takto velké. Šedesát miliard není suma vytvořená generátorem náhodných čísel: dobře se ví, kolik svět protelefonuje a Ovum pouze odhaduje, že IP telefonie v roce 2005 již uzme značnou část z tohoto koláče. Argumenty obou stran mají svou váhu; je ale dobré uvést, že Internet v dlouhodobých předpovědích dává spíše přednost optimistům: například se sice dnes jeví jako nemožné, že by se telekomy náhle začaly chovat velice svižně, ale už současná vlna akvizicí a spojování jasně ukazuje, jak hluboké, nikdy nevídané změny u nich nastávají. Je dobré se zastavit u integrovaného messagingu – je to mimochodem jeden z hlavních rozvojových směrů, který prosazuje už řadu let náš největší softwarový dům Software602, a za svou průkopnickou práci zatím příliš odměny nesklidil. Pokud skutečně nastane u velkých korporací zájem o integrovaný messaging, může na tom být Software602 (zejména v USA, zde nastane první boom) velice dobře a může se stát firmou, okolo které budou investoři kroužit v hejnech – domnívám se, že v řadě velice důležitých technologií má dnes Software602 světový technologický náskok a ten by mohl být, pokud se ovšem obor dostane na výsluní, k nezaplacení.

Váš názor Další článek: CuteFTP má novou verzi 2.8 beta: nepadá, doporučujeme!

Témata článku: Hardware, Internet, Vnitřní hardware, DOS, Velká změna, Tlak investorů, Velká korporace, Velká komunikace, Hlavní přednost, Tel, Analytická firma, Drahý dům, Trh, Známá akvizice, Příslušný hardware

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost