Trh v internetové telefonii má dosáhnout (aplaus:) šedesáti miliard dolarů

S gigantickou částkou se tentokrát vytasili Britové. Má to reálný podklad? Budeme tak brzy všichni telefonovat přes Internet?
Internetová telefonie (IP telefonie) má podle názoru britské analytické firmy Ovum Research dosáhnout obratu šedesáti miliard dolarů v roce 2005. Ovum tvrdí, že do té doby učiní telekomy radikální změny ve své struktuře a nahradí současný způsob přenosu hlasu novou technologií blízkou současné IP telefonii. Obrat, který odhaduje Ovum, výrazně předstihuje názory a odhady dalších analytických firem; Ovum se domnívá, že změny v infrastruktuře nastanou dříve, než se nyní odhaduje. Hlavním důvodem má být vzrůstající tlak velkých korporací, které zavádějí uvnitř svých firem internetový protokol (IP) jako standard pro veškerou vnitřní komunikaci – tyto firmy by měly být hlavním hnacím motorem pro telekomy, neboť jsou pro každou telekomunikační firmu velice lukrativním zákazníkem. Ovum předpovídá rychlý vzrůst tzv. unifikovaného messagingu (u nás se často používá termín integrovaný messaging), tj. aplikace a příslušný hardware (ústředny) umožňující přenášet všechny druhy současných komunikací, což výrazně zjednoduší jednak vybavení a sníží náklady na jeho údržbu a samozřejmě zjednoduší život i pracovníkům.

Ostatní analytické firmy (kupř. Forrester) naopak poukazují na to, že telekomy jsou tradičně zkostnatělé gigantické firmy, u kterých nelze radikální změny předpokládat – nejde snad jen o jejich rigidnost, ale spíše o to, že se jedná o společnosti s mnoha desítkami tisíc zaměstnanců a jakákoli změna dotýkající se celé firmy je vždy obtížná a velice drahá. Forrester předpokládá, že bude trvat zhruba šest let, než nastane podstatný pokrok, a teprve potom může nastat růst IP telefonie; navíc je zde i známý fakt, že internetová telefonie není „z podstaty“ levnější než tradiční, pouze telekomy mají pro tradiční telefonii vysoké sazby – a jejich snižování může právě IP telefonii brzdit.Živě komentuje: je to poprvé, co někdo vytáhl kůži na trh a zveřejnil číslo – a hned takto velké. Šedesát miliard není suma vytvořená generátorem náhodných čísel: dobře se ví, kolik svět protelefonuje a Ovum pouze odhaduje, že IP telefonie v roce 2005 již uzme značnou část z tohoto koláče. Argumenty obou stran mají svou váhu; je ale dobré uvést, že Internet v dlouhodobých předpovědích dává spíše přednost optimistům: například se sice dnes jeví jako nemožné, že by se telekomy náhle začaly chovat velice svižně, ale už současná vlna akvizicí a spojování jasně ukazuje, jak hluboké, nikdy nevídané změny u nich nastávají. Je dobré se zastavit u integrovaného messagingu – je to mimochodem jeden z hlavních rozvojových směrů, který prosazuje už řadu let náš největší softwarový dům Software602, a za svou průkopnickou práci zatím příliš odměny nesklidil. Pokud skutečně nastane u velkých korporací zájem o integrovaný messaging, může na tom být Software602 (zejména v USA, zde nastane první boom) velice dobře a může se stát firmou, okolo které budou investoři kroužit v hejnech – domnívám se, že v řadě velice důležitých technologií má dnes Software602 světový technologický náskok a ten by mohl být, pokud se ovšem obor dostane na výsluní, k nezaplacení.

Váš názor Další článek: CuteFTP má novou verzi 2.8 beta: nepadá, doporučujeme!

Témata článku: Hardware, Internet, Příslušný hardware, Vnitřní hardware, Drahý dům, Tlak investorů, Analytická firma, Známá akvizice, Tradiční telefon, Velká korporace, Velká změna, DOS, Tel, Trh, Hlavní přednost, Velká komunikace


Určitě si přečtěte

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 62

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku