Trh PDA roste pomaleji než dříve: letos 15,5 miliónu kousků

V souboji mobilů s kapesními počítači jasně vyhrály první jmenované a ani do budoucna se poměr zřejmě nezmění.
Zatímco mobil – a často nejeden – má dnes už snad každý, kapesní počítač je stále specialitou pro fandy. Určitě už to není věc, na kterou ostatní zírají s úžasem, cože to máte (jako se mně přihodilo před patnácti lety v Rusku, kdy jsem vytáhl walkmana v ruském autobuse a dal sluchátka na uši, načež jsem se stal středem zájmu jedné babičky, která se mnou coby s také nedoslýchavou osobou chtěla hned komunikovat), ale pořád je kapesní počítač nesrovnatelně řidším zjevem než pécéčko.

To se ale nemá příliš změnit ani letos a ani nějak dramaticky v příštích letech, jak zní možná překvapivý závěr studie od Gartner Group. V letošním roce se podle odhadů má prodat na světě 15,5 miliónu kusů PDA (kapesních počítačů), tedy zhruba jeden kapesní počítač na devět osobních počítačů. A bohužel, jeden kapesní počítač na třicet mobilních telefonů. Je to jenom osmnáctiprocentní růst proti předchozímu roku; podstatně méně než mezi lety 1999-2000, kdy růst prodeje činil 114 %, tj. více než zdvojnásobení. Osmnáct procent růstu je jistě číslo, za které se kdekdo modlí – zejména, když počet PC se letos zvýší jen o chloupek a mobily budou stagnovat, ale je velký rozdíl, jestli je to osmnáctiprocentní růst z dvanácti miliónů než z – například – sto dvanácti miliónů.

Jak ale má vypadat trh v příštích letech? Analytické firmy jsou zatím velice mlčenlivé a neodváží se vyjít ven s jasnými čísly. Nedivím se jim: „teoreticky“ růstu kapesních počítačů, které jsou stále hezčí, menší, výkonnější, barevnější a levnější, nic nebrání, ale letošní realita všechny zaskočila. Proč by měl trh, který dva roky za sebou stoupal o mizerných 18 %, zase náhle vyskočit na dvojnásobek, co převratného nás čeká? Nic – jen snad zlepšující se ekonomika, což je poněkud slabý argument.

Nakonec možná budou mít pravdu ti, kteří říkají, že to budou mobily, které kapesním počítačům uzmou jejich domov. Nejde jenom o tom, že firmy vyrábějící mobily jsou dnes nesrovnatelně silnější než Palm, vedoucí výrobce kapesních počítačů, ale hlavně celá obchodně-marketingová skládačka nemá skulinku. Hlavní trik je v tom, že lidé utrácejí obrovské sumy za telefonování: zde jsou ty velké peníze, o které jde. Mobilní operátoři, kteří dnes patří mezi největší inzerenty v kterékoli zemi chcete, mají dostatek „palební inzertní síly“ (opět, o několik řádů více než firma, jako je Palm), ale nedostatek „munice“ – argumentů, kterými by zaujali zákazníky. Proto používají prakticky cokoli, co je nové, i když to není obchodně samo vůbec zajímavé nebo to může být doslova propadák (typicky: WAP), protože si je zákazníci spojí s progresivním produktem, progresivní technologií, získají dojem, že daný operátor (nebo výrobce mobilního telefonu) je tím pádem vůbec nejlepší, a přihlásí se k jeho službě. K tomu ovšem potřebují atraktivní nové telefony s atraktivními novými službami; dále pak potřebují dokázat, že obrovské poplatky za 3G spektra neutratili špatně, ale naopak velmi dobře, a proto jejich další marketingové kampaně budou směřovat právě do oblasti dat, možná více než do oblasti hovoru (ne hned).

Tomuto obklíčení ze všech stran mohou výrobci kapesních počítačů, i když mají momentálně technickou převahu, přece jen těžce odolat. Obchodní firmy ale preferují spolupráci před bojem, takže je docela dobře možné, že některý velký výrobce kapesních počítačů (Palm, Handspring, RIM atd.) bude pohlcen velkým výrobcem mobilů.

Diskuze (4) Další článek: Interkamera 2002

Témata článku: Marketingový trik, Let, Sluchátka za uši, „ PDA, Walkman, Velký růst, Nejlepší sluchátka, Překvapivý závěr, Autobus, Milión, Trh, PDA, Růst, Nová sluchátka, Skládačka


Určitě si přečtěte

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu