Trh osobních počítačů z jiného pohledu: až nastoupí Asiati

Evropou a Amerikou svět nekončí; za pět let se má počet počítačů v užívání zdvojnásobit, z 600 miliónů na 1,2 miliardy, a to především zásluhou asijských zemí.
Časté „depresivní“ zprávy o stagnujícím trhu s osobními počítači, citované i v našem tisku, vycházejí především z amerických výzkumných firem. Ty ovšem, jak je pro USA typické, kladou mlčky rovnítko mezi USA a svět; s poměrně výjimečným globálním pohledem přišla firma Computer Industry Almanac, byť je také z Ameriky. Výzkumná zpráva uvádí, že zatímco na konci loňského trhu bylo na světě „v užívání“ 603 miliónů počítačů (tj. zhruba každý desátý obyvatel planety), v roce 2007 to bude 1 150 miliónů. To znamená velice pěkný meziroční růst v následujících letech o 11,3 %; pokud se předpověď splní, je nutno říci, že veškeré řeči o „smrti PC“ nebo i o stagnaci trhu jsou mýtem, a to i přesto, že vedoucí světové počítačové firmy skutečně hlásí poklesy.

Klíč k záhadě spočívá v Asii. Zatímco počty počítačů ve vyspělém světě (USA, západní Evropa, Japonsko) skutečně příliš nerostou a v ekonomicky horších obdobích mohou nové nákupy i klesat, oblast Asie a Pacifiku roste jako divá. Nemusí přitom jít o kdysi proslulé „tygří“ růsty ekonomik – stačí, když ekonomiky těchto zemí budou růst běžným tempem států, které dohánějí nejvyspělejší ekonomiky, a výsledkem je prudký růst počtu počítačů. Do těchto ekonomik patří i východoevropské země včetně naší: česká ekonomika rozhodně není „tygří“, ale stačí se podívat, jak prudce roste například vybavenost domácnosti osobními počítači.

Výzkum říká, že zatímco v zemích asijsko-pacifické oblasti bylo v roce 1995 44 miliónů počítačů (v USA v té době 93 mil, v západní Evropě 62 mil.), v roce 2007 to má být už 367 miliónů – Amerika přitom v té době bude mít 251 mil. a západní Evropa 285 mil. Překvapivé: Amerika nejenom přestane být největším počítačovým trhem na světě, ale sklouzne rovnou na třetí místo! Pochopitelně: proti miliardě Číňanů, téměř miliardě Indů a sedmi stům milionům obyvatel tichomořských a jihoasijských států může postavit jen svou stagnující populaci. Výzkumná zpráva navíc tvrdí – což už se nám zdá jako těžko uvěřitelné –, že v roce 2007 bude asijsko-pacifická oblast mít větší procentuální penetraci počítačů v domácnostech než Amerika nebo Evropa. Asiati sice jsou známí hračičkové, ale přece jenom to je odvážné tvrzení.

Když si domyslíme důsledky růstu asijsko-pacifické oblasti, můžeme dojít k zajímavým výsledkům. Především: v této oblasti nikdy nebyl prorokem žádný velký americký výrobce počítačů (Compaq, IBM, Dell, HP); zde mají domov zcela jiné značky a výrobci (Acer, FIC atd.) a kulturní odlišnosti i nejrůznější institucionální překážky, patrné zejména v Japonsku, brání tomu, aby se zde američtí či evropští výrobci výrazněji prosazovali. Většina populačně silných států navíc je zcela totalitní (á la Čína) nebo alespoň autokratická, v oblasti mezinárodního obchodu rozhodně velmi uzavřená a komplikovaná. Amerika samozřejmě silně usiluje o otevírání obchodu v těchto zemích, aby sem mohla bez zábran prodávat (je dobré si připomenout, že samotné USA jsou v otázce importu bezpochyby nejliberálnější zemí světa, nekladoucí cizím firmám prodávajícím v USA téměř žádné překážky navíc ve srovnání s firmami domácími), ale moc se jí to zatím nedaří. Za pět let se tedy můžeme dočkat zajímavé situace: největším světovým výrobcem počítačů nebude HP/Compaq, ale nějaká firma z Pekingu, na druhém místě nebude Dell, ale třeba Acer. A k místům „na bedně“ jim bude stačit jen to, když dobře obslouží čínský, indický a tichomořský trh.

Diskuze (7) Další článek: Docházejí zásoby GeForce3

Témata článku: Čínský trh, Prudký růst, Růst, Trh, Pohled, Osobní počítač, Čínský výrobce, Překážka, Běžný obyvatel, Ekonomika, Amerika, Zajímavý trh, Počítačová oblast, Osobní klíč, Kulturní odlišnost, Zajímavé místo, Východ Země, Česká ekonomika


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF