Trh osobních počítačů z jiného pohledu: až nastoupí Asiati

Evropou a Amerikou svět nekončí; za pět let se má počet počítačů v užívání zdvojnásobit, z 600 miliónů na 1,2 miliardy, a to především zásluhou asijských zemí.
Časté „depresivní“ zprávy o stagnujícím trhu s osobními počítači, citované i v našem tisku, vycházejí především z amerických výzkumných firem. Ty ovšem, jak je pro USA typické, kladou mlčky rovnítko mezi USA a svět; s poměrně výjimečným globálním pohledem přišla firma Computer Industry Almanac, byť je také z Ameriky. Výzkumná zpráva uvádí, že zatímco na konci loňského trhu bylo na světě „v užívání“ 603 miliónů počítačů (tj. zhruba každý desátý obyvatel planety), v roce 2007 to bude 1 150 miliónů. To znamená velice pěkný meziroční růst v následujících letech o 11,3 %; pokud se předpověď splní, je nutno říci, že veškeré řeči o „smrti PC“ nebo i o stagnaci trhu jsou mýtem, a to i přesto, že vedoucí světové počítačové firmy skutečně hlásí poklesy.

Klíč k záhadě spočívá v Asii. Zatímco počty počítačů ve vyspělém světě (USA, západní Evropa, Japonsko) skutečně příliš nerostou a v ekonomicky horších obdobích mohou nové nákupy i klesat, oblast Asie a Pacifiku roste jako divá. Nemusí přitom jít o kdysi proslulé „tygří“ růsty ekonomik – stačí, když ekonomiky těchto zemí budou růst běžným tempem států, které dohánějí nejvyspělejší ekonomiky, a výsledkem je prudký růst počtu počítačů. Do těchto ekonomik patří i východoevropské země včetně naší: česká ekonomika rozhodně není „tygří“, ale stačí se podívat, jak prudce roste například vybavenost domácnosti osobními počítači.

Výzkum říká, že zatímco v zemích asijsko-pacifické oblasti bylo v roce 1995 44 miliónů počítačů (v USA v té době 93 mil, v západní Evropě 62 mil.), v roce 2007 to má být už 367 miliónů – Amerika přitom v té době bude mít 251 mil. a západní Evropa 285 mil. Překvapivé: Amerika nejenom přestane být největším počítačovým trhem na světě, ale sklouzne rovnou na třetí místo! Pochopitelně: proti miliardě Číňanů, téměř miliardě Indů a sedmi stům milionům obyvatel tichomořských a jihoasijských států může postavit jen svou stagnující populaci. Výzkumná zpráva navíc tvrdí – což už se nám zdá jako těžko uvěřitelné –, že v roce 2007 bude asijsko-pacifická oblast mít větší procentuální penetraci počítačů v domácnostech než Amerika nebo Evropa. Asiati sice jsou známí hračičkové, ale přece jenom to je odvážné tvrzení.

Když si domyslíme důsledky růstu asijsko-pacifické oblasti, můžeme dojít k zajímavým výsledkům. Především: v této oblasti nikdy nebyl prorokem žádný velký americký výrobce počítačů (Compaq, IBM, Dell, HP); zde mají domov zcela jiné značky a výrobci (Acer, FIC atd.) a kulturní odlišnosti i nejrůznější institucionální překážky, patrné zejména v Japonsku, brání tomu, aby se zde američtí či evropští výrobci výrazněji prosazovali. Většina populačně silných států navíc je zcela totalitní (á la Čína) nebo alespoň autokratická, v oblasti mezinárodního obchodu rozhodně velmi uzavřená a komplikovaná. Amerika samozřejmě silně usiluje o otevírání obchodu v těchto zemích, aby sem mohla bez zábran prodávat (je dobré si připomenout, že samotné USA jsou v otázce importu bezpochyby nejliberálnější zemí světa, nekladoucí cizím firmám prodávajícím v USA téměř žádné překážky navíc ve srovnání s firmami domácími), ale moc se jí to zatím nedaří. Za pět let se tedy můžeme dočkat zajímavé situace: největším světovým výrobcem počítačů nebude HP/Compaq, ale nějaká firma z Pekingu, na druhém místě nebude Dell, ale třeba Acer. A k místům „na bedně“ jim bude stačit jen to, když dobře obslouží čínský, indický a tichomořský trh.

Diskuze (7) Další článek: Docházejí zásoby GeForce3

Témata článku: Růst, Čínský trh, Osobní počítač, Počítačová oblast, Východ Země, Zajímavý trh, Ekonomika, Běžný obyvatel, Překážka, Zajímavé místo, Prudký růst, Česká ekonomika, Kulturní odlišnost, Osobní klíč, Pohled, Amerika, Čínský výrobce, Trh


Určitě si přečtěte

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky