Web | Česko | Kniha

Trh knih je zajímavý český projekt, na kterém můžete prodávat a nakupovat knížky z druhé ruky

Celá řada internetových projektů se dostává do podvědomí uživatelů prostřednictvím více či méně masivních reklamních kampaní. Jiné si budují svou pozici tím, že postupně získávají spokojené uživatele, kteří o službě řeknou dalším. Český web Trh knih, o kterém bude řeč v tomto článku, spadá spíše do druhé kategorie.

Celý projekt vznikl v roce 2013, kdy byl zahájen softwarový vývoj. Za původní myšlenkou založit tržiště použitých knih stojí podnikatel Petr Sobotka, který portál navrhuje a programuje. V září 2013 byla spuštěna veřejná beta verze a začaly se prodávat první knížky.

Jak to funguje?

Trh knih funguje velmi podobně jako různé bazarové stránky s tím, že se specializuje na knížky. Jeho databáze čítá více než milion titulů, což má zásadní výhodu v tom, že prodávající nemusí vymýšlet popisek k prodávanému zboží. Zadává jen informace o stavu knihy a nabízené způsoby doručení. Knihy, které nejsou v nabídce, lze poptávat a v případě, že je někdo nabídne k prodeji, dostane zájemce upozornění e-mailem.

Kupující si aktuálně může vybrat z nabídky 854 tisíc knih. K dispozici je pochopitelně vyhledávač, přes který lze hledat podle názvu knihy, jména autora či ISBN. Nabídku lze také procházet jako katalog roztříděný podle žánru či vydavatele, případně je možné nechat se inspirovat žebříčky nejprodávanějších nebo nejlépe hodnocených titulů.

U každé knihy je uveden seznam prodávajících, přičemž každý uvádí stav, cenu a poštovné. Nakupovat lze bez registrace a platit je možné kartou, bankovním převodem, a dokonce i bitcoinem, jehož podporu portál zavedl v roce 2016. Doručení je možné poštou či přes Zásilkovnu, někteří prodejci nabízejí i osobní předání.

Platí se předem

Trh knih neumožňuje nákup na dobírku a vyžaduje platbu předem. Případná zdvižená obočí však může uklidnit skutečnost, že provozovatel funguje jako úschovna peněz. To znamená, že uhrazené finanční prostředky odešle prodávajícímu až v okamžiku, kdy kupující potvrdí přijetí zásilky s objednaným zbožím.

Portál funguje jako online antikvariát, přičemž v jeho katalogu najdete nejen nabídky jednotlivců, ale též kamenných antikvariátů, jež mohou nabízet knihy přes obousměrné aplikační rozhraní. Web poskytuje prodejcům informace o tom, jak dobře se daný titul prodával a v jaké hladině se pohybovala cena dříve prodaných knih.

Logicky vyvstává otázka, z čeho vlastně Trh knih financuje svůj provoz. Odpověď je v tomto případě jednoduchá: z každé prodané knihy inkasuje 15 %. Určitě se jedná o zajímavý projekt, který jednoduše a rychle umožňuje komukoli prodat a nakupovat staré knížky.

Kde koupit knížky z druhé ruky?

Na českém webu existuje několik služeb pro vyhledávání knih v antikvariátech. Zmiňme například Ulov knihu, kde lze vyhledávat podle kraje a ceny, Můj antikvariát s nabídkou 2,5 milionů knih ve 184 antikvariátech, či třeba Antikvariáty.cz.

Diskuze (16) Další článek: Další problém pro hledače mimozemského života. Extrémní množství hvězd požírá své planety

Témata článku: Internet, Web, Bitcoin, Česko, Tipy, Kniha, Zásilkovna, Reklamní kampaň, Antikvariát, Knížka, Portál, Projekt, Trh, KatalogJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
PlayerUnknown odchází z PUBG Corporation a zakládá nové indie studio

PlayerUnknown odchází z PUBG Corporation a zakládá nové indie studio

Jeden z vývojářů PUBG a tvůrce původního battle royale módu pro Armu se pouští do nového projektu.

Martin Nahodil
PUBGIndie
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Recenze zesilovače Rotel A11 Tribute. Velmi důstojná pocta legendě

Recenze zesilovače Rotel A11 Tribute. Velmi důstojná pocta legendě

Opravdové hi-fi, které by se nemuselo stydět ani za o polovinu vyšší a které je velmi důstojnou poctou legendě Kena Ishiwaty.

Daniel Březina
Hi-Fi
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály