Třetí týden Microsoftu před soudem: přehled a komentář

Souboj titánů: třetí týden za žalobu svědčili představitelé firmy Intel. Nebyl to náhodou jeden z největších spojenců Microsoftu?
Jak jste si určitě všimli, ztrácí soud s firmou Microsoft na dynamičnosti i atraktivitě, a proto jsme podstatně zvolnili tempo jeho komentování. Tento týden ale úplně nezajímavý nebyl, neboť - pozor! - za svědeckým pultíkem vypovídala proti Microsoftu firma Intel. Byl čipový gigant za kámoše Microsoftu v minulosti jen převlečený? To vůbec ne - v byznysu nejsou kamarádi, ale pouze partneři, a ti dnes jimi dnes jsou a zítra už ne.

Malá vzpomínka na případ s firmou Apple: Microsoft uveřejnil opravu plug-inu QuickTime pro Internet Explorer, o kterém Apple tvrdila, že jej Microsoft záměrně "kriploval", aby poškodil pověst této multimediální technologie od Apple. Toto není přiznání viny Microsoftu - firma nikdy nepopírala, že se v zásuvném modulu objevují chyby, pouze tvrdila, že jsou nezáměrné. Můžeme si o tom myslet cokoli, ale uvědomme si, že plug-iny jsou vesměs děravé jako řešeto, od Microsoftu či kohokoli jiného.

Nyní k Intelu. Už v pondělí vypovídal Steven McGeady, viceprezident firmy, že Microsoft se snažil před třemi lety uplatňovat "vážné a děsivé hrozby" proti Intelu, nutíc jej zrušit některé výzkumné projekty, které by mohly vést ke konkurenci Microsoftu. Nejvýznamnější hrozbou byla údajně technologie NSP (Native Signal Processing), což koliduje s vlastními aktivitami Microsoftu na tomto poli. Microsoft údajně hrozil, že zastaví softwarovou podporu pro některé další čipy Intelu (MMX technologie), pokud nebude tým pracující na NSP rozpuštěn. Vystoupení McGeadyho je v přímém rozporu se svědectvím Billa Gatese. Bez této softwarové podpory by byly údajně výhody nových čipů, do kterých Intel nastrkal půl miliardy dolarů, zcela nulové. Bill Gates naopak tvrdil, že pouze doporučoval Intelu, aby neprodukoval "software nízké kvality, který by vytvářel pro uživatele nekompatibility a nevytvářel jim negativní pocity" (na webu se ihned vyrojily jedovaté poznámky, že se v této chvíli Bill Gates asi zapomněl a hovořil o vlastním software). Je dobré poznamenat, že Intel skutečně produkci software pro NSP zastavil.

Následující den byl McGeady podroben křížovému výslechu právníků Microsoftu; jeho nejsilnější kartou byl nadřízený McGeadyho, který prohlašoval, že opuštění vývoje NSP bylo vlastní rozhodnutí firmy, které nemělo nic společného s nátlakem někoho jiného - McGeady ale na svém stanovisku trval. V dalších dnech se pak Microsoft pokoušel vykreslit McGeadyho jako zklamaného šéfa, kterému zrušili pod rukama jeho vývojové oddělení a který se proto chce Microsoftu pomstít. Ačkoli se nepodařilo najít další svědky, které by McGeadyho svědectví dokázali, nepodařilo se v něm na druhou stranu nalézt žádnou díru.

Živě komentuje: v podstatě veškerá jednání celého procesu opakují známé schéma - obvinění se nedaří ani prokázat, ani vyvrátit, argumenty obou stran jsou vyrovnané. Nicméně toto hovoří v neprospěch Microsoftu, protože pokud se soudu podaří nashromáždit řekněme deset podobných případů, může to zafungovat podobně jako řada významných indicií, nepřímých důkazů. Pokud soud dojde k přesvědčení, že Microsoft je v té pozici, kdy může účinně využívat své síly k monopolizování a pravděpodobně toho využívá, může docela tvrdě zasáhnout a firmu "obecně", například již několikrát zmiňovaným rozbitím na několik společností silně postihnout.

Váš názor Další článek: Co dělat, když po upgrade z Windows 95 na Windows 98 nefunguje tisk

Témata článku: Microsoft, Apple, Komentář, Soudy, Týden, Nepřímý důkaz, Soud, Třetí týden, Negativní pocit, Signal


Určitě si přečtěte

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 25

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16