Třetí týden Microsoftu před soudem: přehled a komentář

Souboj titánů: třetí týden za žalobu svědčili představitelé firmy Intel. Nebyl to náhodou jeden z největších spojenců Microsoftu?
Jak jste si určitě všimli, ztrácí soud s firmou Microsoft na dynamičnosti i atraktivitě, a proto jsme podstatně zvolnili tempo jeho komentování. Tento týden ale úplně nezajímavý nebyl, neboť - pozor! - za svědeckým pultíkem vypovídala proti Microsoftu firma Intel. Byl čipový gigant za kámoše Microsoftu v minulosti jen převlečený? To vůbec ne - v byznysu nejsou kamarádi, ale pouze partneři, a ti dnes jimi dnes jsou a zítra už ne.

Malá vzpomínka na případ s firmou Apple: Microsoft uveřejnil opravu plug-inu QuickTime pro Internet Explorer, o kterém Apple tvrdila, že jej Microsoft záměrně "kriploval", aby poškodil pověst této multimediální technologie od Apple. Toto není přiznání viny Microsoftu - firma nikdy nepopírala, že se v zásuvném modulu objevují chyby, pouze tvrdila, že jsou nezáměrné. Můžeme si o tom myslet cokoli, ale uvědomme si, že plug-iny jsou vesměs děravé jako řešeto, od Microsoftu či kohokoli jiného.

Nyní k Intelu. Už v pondělí vypovídal Steven McGeady, viceprezident firmy, že Microsoft se snažil před třemi lety uplatňovat "vážné a děsivé hrozby" proti Intelu, nutíc jej zrušit některé výzkumné projekty, které by mohly vést ke konkurenci Microsoftu. Nejvýznamnější hrozbou byla údajně technologie NSP (Native Signal Processing), což koliduje s vlastními aktivitami Microsoftu na tomto poli. Microsoft údajně hrozil, že zastaví softwarovou podporu pro některé další čipy Intelu (MMX technologie), pokud nebude tým pracující na NSP rozpuštěn. Vystoupení McGeadyho je v přímém rozporu se svědectvím Billa Gatese. Bez této softwarové podpory by byly údajně výhody nových čipů, do kterých Intel nastrkal půl miliardy dolarů, zcela nulové. Bill Gates naopak tvrdil, že pouze doporučoval Intelu, aby neprodukoval "software nízké kvality, který by vytvářel pro uživatele nekompatibility a nevytvářel jim negativní pocity" (na webu se ihned vyrojily jedovaté poznámky, že se v této chvíli Bill Gates asi zapomněl a hovořil o vlastním software). Je dobré poznamenat, že Intel skutečně produkci software pro NSP zastavil.

Následující den byl McGeady podroben křížovému výslechu právníků Microsoftu; jeho nejsilnější kartou byl nadřízený McGeadyho, který prohlašoval, že opuštění vývoje NSP bylo vlastní rozhodnutí firmy, které nemělo nic společného s nátlakem někoho jiného - McGeady ale na svém stanovisku trval. V dalších dnech se pak Microsoft pokoušel vykreslit McGeadyho jako zklamaného šéfa, kterému zrušili pod rukama jeho vývojové oddělení a který se proto chce Microsoftu pomstít. Ačkoli se nepodařilo najít další svědky, které by McGeadyho svědectví dokázali, nepodařilo se v něm na druhou stranu nalézt žádnou díru.

Živě komentuje: v podstatě veškerá jednání celého procesu opakují známé schéma - obvinění se nedaří ani prokázat, ani vyvrátit, argumenty obou stran jsou vyrovnané. Nicméně toto hovoří v neprospěch Microsoftu, protože pokud se soudu podaří nashromáždit řekněme deset podobných případů, může to zafungovat podobně jako řada významných indicií, nepřímých důkazů. Pokud soud dojde k přesvědčení, že Microsoft je v té pozici, kdy může účinně využívat své síly k monopolizování a pravděpodobně toho využívá, může docela tvrdě zasáhnout a firmu "obecně", například již několikrát zmiňovaným rozbitím na několik společností silně postihnout.

Váš názor Další článek: Co dělat, když po upgrade z Windows 95 na Windows 98 nefunguje tisk

Témata článku: Microsoft, Apple, Soudy, Komentář, Soud, Třetí týden, Signal, Týden, Nepřímý důkaz


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji