Třetí Service Pack pro Windows XP: překvapení se nekoná

Windows XP SP3 je už neoficiálně k dispozici. Narozdíl od převratného druhého opravného balíku ale revoluci nepřináší.

Třetí opravný balík záplat pro operační systém Windows XP je na světě. Zatím ovšem stále tak trochu skrytě. Jak jsme totiž na Živě.cz už psali, SP3 má problémy s programem Dynamics Retail Management System (RMS). Opravný balík tedy není zatím k dispozici ke stažení pomocí služby Windows Update, lze jej ale stáhnout jako samostatný instalační program o velikosti zhruba 308 MB.

Na aktualizovaném systému nečekejte revoluci

Servisní balík můžete nainstalovat na všechny 32bitové verze Windows XP, pro majitele 64bitových „XPček“ je určena záplata pro Windows Server 2003.

Ačkoliv Microsoft dopředu avizoval, že se bude jednat především o soubor všech systémových a bezpečnostních záplat od uvedení SP2, člověka přeci jen zarazí absence některých zásadních aktualizací. Druhý Service Pack zastarávající systém opravdu v mnohém proměnil a lze tak s trochou nadsázky tvrdit, že Windows XP SP1 je jiný operační systém než Windows XP SP2. O třetím Service Packu to lze říci jen velmi stěží. Ostatně pokud pravidelně aktualizujete systém, při běžné práci nenarazíte po nainstalování třetího záplatového balíku ani na jednu výraznou změnu.

Klepněte pro větší obrázek
Ano, je opravdu tam...

Chybí Internet Explorer 7 a Windows Media Player 11

Třetí servisní balík ocení tedy především ti, kteří často reinstalují systém. Ostatně i SP2 je už čtyři roky starý a tak je i pouze kumulativní balík záplat velmi užitečný. Pokud vlastníte Windows XP SP1, pak zažijete skutečnou revoluci. Během několika desítek minut se nainstalují všechny potřebné záplaty a z bezpečnostního hlediska bude systém opravdu aktualizovaný. Mnohem horší je to ale s podporou nových verzí integrovaných programů od Microsoftu.

V Service Packu nenajdete ani Internet Explorer 7, ani Windows Media Player 11. Taktéž aplikace z rodiny Windows Live mají v SP3 mizernou podporu. Původní Windows Messenger tedy zůstane ve verzi 4.7, ačkoliv je už k dispozici verze 8.5 a takto bychom mohli pokračovat dále až k poštovnímu klientu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při přechodu z Windows XP SP1 rovnou na SP3 nebude Windows Update ani zdaleka prázdný

Windows XP dodnes používá zastaralý poštovní klient Outlook Express. Microsoft nedávno oznámil, že jeho uživatelé nebudou mít od letních prázdnin přístup do elektronických poštovních schránek zřízených v rámci služby Windows Live Hotmail. Hotmail standardně nenabízí POP3 ani IMAP, ale své proprietární řešení, mnozí tedy očekávali, že by se v SP3 mohl objevit nový poštovní klient Windows Live Mail. Chyba lávky, Windows Live Mail v SP3 také není.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při instalaci z SP1 se nezmění Outlook Express 6.0 a Windows Medial Player si polepší pouze na verzi 9.0.

Aby toho nebylo málo, třetí balík záplat postrádá i nejnovější Microsoft NET Framework včetně podpory technologie Silverlight. Ať už byly důvody Microsoftu jakékoliv, tak trochu propásl možnost implementovat přehrávač pro Silverlight na miliony počítačů po celém světě. Windows XP je totiž přes veškerou propagaci Windows Vista stále nejpoužívanějším operačním systémem. Teprve v září minulého roku klesl poprvé jeho tržní podíl podle měření společnosti Net Applications pod osmdesát procent (79,32 %).

Tisícovka vylepšení a záplat od dob Windows XP SP2

Windows SP3 obsahuje všechny záplaty a aktualizace vydané od srpna 2004. Tehdy Microsoft zveřejnil převratný Windows XP SP2 balík. Pokud jej tedy dnes nainstalujete na Windows XP SP1, budete mít zcela čerstvý systém. K těmto dílčím aktualizacím patří vylepšená Microsoft Management Console 3.0, MSXML6 pro rychlejší a bezpečnější práci s XML W3C standardy a vylepšený instalační nástroj Microsoft Windows Installer 3.1 v2.

Klepněte pro větší obrázek
S Windows XP SP3 budete mít všechny záplaty pro tento systém na jednom místě

Třetí balík záplat již obsahuje podporu pro šifrování WPA2 pro přístup na Wi-Fi sítě, Peer Name Resolution Protocol 2.1, díky kterému budou moci aplikace komunikovat s programy pro Windows Vista, které PNRP používají, a službu Background Intelligent Transfer Service (BITS) 2.5, kterou vyžaduje Microsoft Systém Center Configuration Manager 2007 a nové komplexní bezpečnostní řešení Windows Live OneCare.

Všechna tato bezpečnostní a systémová vylepšení ale získáte i formou dostupných aktualizačních balíčků pomocí služby Windows Update/Microsoft Update.

Inspirace u Windows Server 2003 a Windows Vista

Microsoft nehodlá formou SP3 do Windows XP integrovat funkce Windows Vista, přesto se najde pár výjimek, které zvýší bezpečnost, kompatibilitu v síti, zjednoduší proces instalace a představují tak ty skutečně nové vlastnosti, se kterými třetí Service Pack přichází. Ocení je ovšem především správci firemních sítí, změny v uživatelském rozhraní se nekonají.

Network Access Protocol

Tuto síťovou bezpečnostní funkci obsahuje Windows XP SP3 čistě z důvodu kompatibility se systémy Windows Vista a Windows Server 2008. Pomocí NAP mohou správcové sítí nastavit minimální bezpečnostní podmínky pro připojení počítače do lokální sítě. Server v takovém případě vlastně ověří, zda má klient nejnovější antivirové definice, aktualizace operačního systému aj. a podle toho pak umožní nebo zamítne přístup do sítě.

Detekce „Black Hole“ směrovačů

Přibyla také funkce „Black Hole“ Router Detection, která detekuje směrovače zahazující příliš velké datové pakety, což znehodnocuje síťovou komunikaci.

Microsoft Kernel Mode Cryptographic Module

Microsoft Kernel Mode Cryptographic Module (KMCM) obsahuje šifrovací algoritmy v jediném modulu, k němuž mohou přistupovat ovladače v režimu jádra. KMCM dále poslouží k vylepšení bezpečnosti systémů s Windows XP SP3. Jeho prostřednictvím mohou administrátoři například implementovat druhou – šifrovanou – vrstvu zabezpečení nad zmíněnou Network Access Protection. V ní lze nastavit pravidla pro šifrovanou komunikaci a ověřování uvnitř sítě. Šifrování zajistí algoritmy Triple-DES přístupné skrze jádro operačního systému.

Nový systém aktivace

Z Windows Vista a Windows Server 2008 převzal Service Pack 3 také proces aktivace. Instalační CD s SP3 tedy již nebude při instalaci vyžadovat sériové číslo, naopak se na něj bude dotazovat až po instalaci a vy budete mít na aktivaci rovných třicet dní. To se ale samozřejmě týká pouze servisního balíku integrovaného do samotného instalačního média.

Překvapení se nekoná, přesto se bude hodit

Nové vlastnosti a schopnosti Windows XP SP3 přinesou ovoce zejména správcům sítí. Pro domácího uživatele třetí a pravděpodobně i poslední opravný balík přináší především všechny bezpečnostní záplaty na jednom místě. Od posledního Service Packu jich přibylo více než tisíc, pokud tedy nespoléháte na automatickou aktualizaci a máte zastaralý systém, můžete narazit na změnu chování a výkonu celého operačního systému

Instalační verzi Windows XP s integrovaným SP3 si můžete vytvořit pomocí nejnovější betaverze programu nLite. Jak se s ním pracuje a co všechno nabízí si můžete v přečíst v našem článku.

Pozor (nejen) na uxtheme.dll

Pokud budete instalovat SP3 na systém s upravenou verzí knihovny uxtheme.dll, která umožní používat i témata, která Microsoft digitálně nepodepsal, očekávejte, že vám přestanou fungovat, Service Pack totiž přepíše i tento soubor. 

Ačkoliv bylo uvedení SP3 z důvodu drobných (a pro domácího uživatele zcela okrajových) chyb odloženo na neurčito, podle všech zdrojů se současná verze, kterou jsme vám nabídli ke stažení, již nebude lišit od verze uvedené na Windows/Microsoft Update a Microsoft Download. Domácí uživatele si ji tedy mohou bez starostí nainstalovat.

Anglický přehled nových vlastností a schopností Windows XP SP3 (PDF)
Stáhněte si Windows XP SP3 CZ

 

Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (56) Další článek: Legendární Wolfenstein 3D slaví šestnácté narozeniny

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Internet Explorer, Windows XP, Microsoft Silverlight, Windows Live Mail, Nejnovější beta, Napa, Překvapení, Nejpoužívanější síť, Black hole, Windows Live, Windows Update, Vydaná aktualizace, Letní prázdniny, Service, Záplata, Service pack, Hole, Windows 7 SP1, Resolution, Instalační systém, Pack, Nejnovější betaverze


Určitě si přečtěte

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

Nedávno detekovaná potulná planeta je ohromné magnetické monstrum

Nedávno detekovaná potulná planeta je ohromné magnetické monstrum

** Astronomové nedávno zaznamenali pozoruhodné prvenství ** Poprvé s radioteleskopem detekovali planetární objekt za hranicemi Sluneční soustavy ** Stejně tak poprvé změřili magnetické pole takové planety

Stanislav Mihulka | 6

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

** Na eBayi aspol. ji koupíte za čtyři stovky ** Má Wi-Fi a povedenou appku ** Spojíte ji s Googlem, Amazonem, IFTTT i vlastním systémem

Jakub Čížek | 42

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 81

Nvidia představila nové grafické karty GeForce RTX. Nastavila šílené ceny a chce přesvědčit ray tracingem

Nvidia představila nové grafické karty GeForce RTX. Nastavila šílené ceny a chce přesvědčit ray tracingem

** Nvidia představila nové desktopové herní grafické karty GeForce RTX ** Tři modely se pyšní masivním výkonem pouze ve spojení s ray tracingem ** Ceny jsou mnohem vyšší než u předchozích generací

Karel Javůrek | 106

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání