Třetí ročník ukázal další cestu

I letošní ročník konference, která si už hrdě může dát přídomek tradiční, skončil s větším úspěchem, než se na jeho počátku mohlo zdát. Informace pro 21. století, konaná opět v průběhu veletrhu INVEX, přivítala hodně přes pět set návštěvníků. Přesto průběh celé konference i ohlasy jejich návštěvníků ukázal, jakými směry by se mohla ubírat tato akce příští rok a na které oblasti klást větší důraz.
Řada z příznivců konference Informace pro 21. století, pořádané už potřetí v řadě společností Computer Press v průběhu INVEXU, nehýřila před jejím začátkem přílišným optimismem. Nejasná situace v počítačovém průmyslu, která pro mnohé nepůsobí příliš vyhraněným dojmem, ani jako stav, ve kterém by informacemi zahlcená veřejnost, odborná i laická, toužila strávit den nebo dva na konferenci, kde bude k vidění a slyšení většinou jen směska názorů a zkušeností.

Přesně to je ale tím pravým lákadlem, které dokáže přitáhnout skupinu lidí, přehlcenou technickými informacemi a toužící po praktických zkušenostech reálného světa. V dnešní době Internetu, mobilních komunikací a satelitního spojení ztrácejí veletrhy a výstavy postupně svůj dominantní význam, jak ostatně ukázal i letošní INVEX, zprofanované označení „počítačová pouť“ byla letos blíž realitě než kdykoliv předtím. Stávají se stále víc pouhou doprovodnou akcí a v mnoha případech si vyměňují místo právě s konferencemi. Ty představovaly po řadu let jen jakési vyplnění volného času pro návštěvníky toužící získat ucelenější přehled o vybrané části nějakého oboru.

Právě díky zmíněným moderním komunikačním prostředkům lze dnes získat novinky o produktech na celém světě prakticky v den jejich uvedení na trh. Málokterá firma si dnes dovolí čekat s ohlášením nové verze programu nebo výkonnějšího hardwaru na nějaký významný veletrh, téměř určitě by konkurence ohlásila podobný produkt daleko dříve. Po čem ale odborná a částečně i laická veřejnost touží stále víc jsou informace o praktickém použití, nasazení, zkušenostech z provozu, konzultaci možných problémů a jejich následné řešení. Technické vybavení se pak stává až druhořadým.

Více než čtyři stovky účastníků přišli na první den a téměř stejně tolik na den druhý, přičemž celkový počet dosáhnul téměř čísla 550. Do tohoto počtu není zahrnutý nezanedbatelný počet speciálních, nezaregistrovaných účastníků, zejména z řad partnerů sponzorských firem a jejich hostů. Tento výsledek představuje poměrně jasnou vizitku o úspěchu akce v době, kdy je na jiné typy odborných seminářů problém získat řádově menší posluchačskou účast.

Více prostoru pro diskusi

Po oba dva dny patřily k těm nejzajímavějším částem programu přednášky zaměřené na příklady z praxe, na skutečné nasazení některých technologií a řešení problémů. Nebyly to tabulkami růstu podpořené vize s nejasnou budoucností, ale komunikace o každodenních problémech a způsobech jejich řešení, byť na pozadí moderních a progresivních technologií.

Škoda jen, že po některých přednáškách bylo málo prostoru na diskusi, v řadě případů by pružnější program ocenila většina přítomných. Větší prostor pro diskuse na úkor vlastních přednášek by podle mých informací sklidil velký ohlas, stejně jako výraznější rozšíření doprovodných workshopů. Více přednášek by jistě bylo vhodné zaměřit i na konkrétní nasazení technologií v reálné praxi.

Koho zajímají informace?

Velmi zajímavým ukazatelem zájmu a jistým hodnotícím prvkem úspěchu konference je i profil jejich účastníků, tedy přehled, které oborové skupiny na letošní konferenci přišly. Úspěchem je výrazný podíl návštěvníků z oblasti managementu (40%), a to i z obchodně ekonomické oblasti a z vrcholového managementu, stejně jako řada podnikatelů a majitelů firem, kteří také spadají do této skupiny. Další významnou účastnickou skupinou byly profesionálové z IT oddělení (28%), zejména jejich vedoucí pracovníci. Zbývající podíl účastníků si rozdělili přítomní návštěvníci ze školství (16%), státní zprávy (3%) a studenti, kterých bylo překvapujících a příjemných 8 %.

Co se nejvíc líbilo

Úroveň jednotlivých přednášek byla různá, obecně ji lze ale považovat za nejvyšší z uplynulých třech ročníků a poměrně vyrovnanou. Přesto mezi nimi bylo k vidění několik výjimek, které stály jednoznačně za pozornost. Pokud jste slyšeli například přednášku „Odvaha naslouchat zákazníkům a porozumět sami sobě“ pánů Kaláška a Felixe, „Obchodování na Internetu na reálném základě“ pana Ledbettera, „Obchod.NET“ od pana Bengla, přednášku „Integrovaná odezva na integrovanou hrozbu aneb konvergence virů a hackerů“ od pana Smolíka nebo „Jak přežít recesi, vydělat peníze, a ještě se při tom bavit!“ od Michaela Rostocka, budete se mnou pravděpodobně souhlasit.

Během dvou dnů bylo možné vyslechnout celkem 19 přednášek, současně proběhlo i 8 odborných doprovodných workshopů.

Panelová diskuse na téma „Konkurenceschopnost českých firem s pomocí informačních technologií“, které se zúčastnili ministr a vedoucí Úřadu vlády Karel Březina, místopředseda poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ivan Langer, poslanec poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Vladimír Mlynář, předseda představenstva ČESKÉHO TELECOMU, a. s. Ivan Pilný, generální ředitel Hewlet-Packard s.r.o. Pavel Kalášek a generální ředitel Microsoft ČR Jiří Devát, byla letos v porovnání s předchozím ročníkem hodnocena až na dalším stupni zájmu, možná i z důvodu, že se diskuse ubírala jiným směrem než původně měla. Mezi přítomnými bylo slyšet řadu hlasů, volajících po změně řečníků v jednotlivých ročnících, stejně jako vysoké hodnocení diskusí po jednotlivých přednáškách na úkor ostatních částí konference.

Zkušenosti táhnout

Jak jsem zmínil už v úvodu, snad největším úspěchem a současně i důvodem konference je koncentrace názorů a zkušeností zajímavých řečníků na jedno místo v poměrně krátkém časovém období. Informace pro 21. století si za svoje tříleté období vypracovala dostatečně kvalitní jméno a je schopna přitáhnout skutečné odborníky, nejen technicky zdatné, ale i zkušené a schopné svoje znalosti přetlumočit širokému auditoriu posluchačů.

Díky tomu se letos podařilo oslovit řadu významných společností na českém trhu IT, kteří přijali roli partnerů a sponzorů konference. Oficiálním partnerem konference Informace pro 21. století byla společnost Český Telecom, generální sponzorství se ujaly firmy Hewlett-Packard a Microsoft a hlavními sponzory se staly firmy Infinity a Anect. Ředu sponzorů pak doplnily firmy GiTy, LBMS, Progress Software, Siemens Business Services a Symantec.

Konference už má své místo

Letošní harmonogram sice musel ubrat z rozsahu předchozího ročníku, dvoudenní program ale pro většinu z přítomných bohatě stačil, vyčlenit si v dnešní době 3 dny je prakticky neřešitelné, ani já bych neměl při svém pracovním vytížení možnost strávit na konferenci o den déle. Díky velmi dobré organizaci, která doznala oproti předchozím ročníkům výrazný kvalitativní posun, se konference Informace pro 21. století stala významným místem setkání odborníků, manažerů i vedoucích pracovníků v oblasti IT. Nezbývá tedy než se těšit, jaké novinky nám přinese ročník následující.


Oficiální partner konference

Váš názor Další článek: Celá kancelář v jedné bedýnce

Témata článku: Odborná veřejnost, Reálné nasazení, Hlas volajícího, Každodenní problém, Jistý směr, Významný podíl, Dnešní přehled, Předchozí den, Nejzajímavější program, Infinity, Hlavní sponzor, Ivan, Parlament, Třetí ročník, Ročník, 19. století, Anect, Workshop, Felix, Předchozí návštěvník, Ivan Pilný, Cesta, CES


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 162

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5