Třetí obr pod klenbou

Recenze pevného disku Quantum Atlas III.
Dostali jsme k recenzi pevný disk Quantum Atlas III. Zase nějaký pevný disk? Kdepak, jsou disky a disky. U obyčejného pevného disku nás žádné pohádky o jeho supermodernosti nezajímají, protože je v běžném provozu ani nepocítíme – jediným klíčovým slovem zůstává kapacita. Zcela jinak je tomu na opačném pólu trhu, u disků určených do serverů a diskových polí. Zde se vlastnosti jako rychlost, spolehlivost, záruka apod. váží na miskách jiných vah. Nejinak je tomu s Atlasem.

Velký nebo velikášský?
Atlas III představuje to nejlepší, co dnes může společnost Quantum uživatelům nabídnout: Největší kapacitu v 3,5" formátu – 18,2 GB, nejrychlejší rozhraní – Ultra2 SCSI (LVD), garance kvality – pětiletá záruka, opravné mechanismy S.M.A.R.T. a XOR (kontrolují a opravují integritu dat za chodu). To vše s doporučením na post serveru s multimediálními daty či jako součást diskového pole. Jestliže se ptáte, jak se takový disk projevuje v provozu, vězte:
  • Na první pohled je kapánek vyšší než ostatní disky, má výšku téměř 42 mm. Je to dáno kapacitou disku 18,2 GB, na kterou je třeba deset ploten naskládaných do sloupečku. V 9,1GB verzi je ploten „pouze“ pět, zde se výška smrskává na obvyklejších 26 mm.
  • Zapojování kabelů je velice jednoduché, jenom si musíme zvyknout na fakt, že u rozhraní Ultra2 SCSI nenastavujeme terminaci na zařízení. Musíme použít speciálně upravený kabel, který je na jednom konci zakončen právě terminací, na konci druhém figuruje řadič SCSI (v našem případě Adaptec 2940U2W).
  • Disk se velmi dlouho rozbíhá na svých 7 200 otáček za minutu a rovněž dlouho dotáčí při vypnutí počítače. Tím nám velmi jasně naznačuje, že je stavěn na provoz bez zastavení a je ochoten poskytovat data kteroukoliv vteřinu v roce.
  • Jeho provozní teplota je rovněž vyšší, než na jakou jsou zvyklé disky v kancelářských pécéčkách. Nejlépe ji přiblížím takto: Když si sáhnete na vaši krabičku s daty při práci, zjistíte, že je disk teplý. Dotknete-li se Atlasu a prsty rychle neucuknete, tak popálíte se.
  • Kdybyste se jej čistě náhodou pokoušeli rozchodit s jedním z nejrozšířenějších operačních systémů (DOS, Windows 95), narazíte na 8,4GB bariéru přístupné kapacity, kterou se stařičkým FDISKem nepřekonáte. I když Atlas budete provozovat spíše s jinými systémy, i pro takové případy již naštěstí existují utility, které si s tímto problémem poradí. Ostatně, to není problém jenom Atlasu, ale všech pevných disků s kapacitami většími, než je oněch kritických 8,4 GB.
Kádrový posudek

Přestože jsme měli disk zapůjčen na velmi krátkou dobu, stačili jsme jej kromě pohlazení také důkladně prověřit testovacím programem WinBench 98. První dva ukazatele, Business a High-End Disk WinMark jsou získány emulací přístupu na disk nejrůznějšími aplikacemi. V prvním případě se měří práce rutinních činností operačního systému, jako přepínání procesů, textového či tabulkového procesoru, prohlížeče Internetu a podobných nenáročných aplikací. High-End pak prezentují aplikace jako PhotoShop, Visual C++, FrontPage či MicroStation, které s diskem pracují mnohem více. Krom toho jsme změřili základní parametry disku, kterými jsou přístupová doba, zatížení procesoru a přenosová rychlost. K ní jenom poznamenám, že ačkoliv propustnost sběrnice Ultra2 SCSI je 80 MB/s, skutečná maximální přenosová rychlost je mnohem nižší. Materiály hovoří o 14 MB/s, WinBench naměřil hodnotu jen mírně nižší. Přesné hodnoty odečtete z grafu (tabulky?), pro srovnání přidáváme hodnoty běžného disku, kterým se stal 2,5GB Medalist od Seagate.

Myslím, že jsem již dostatečně naznačil, že Atlas není určen každému, a proto nemá smysl se pozastavovat nad jeho cenou přes 50 tisíc korun. V oblastech jeho uplatnění jsou mnohem cennější data uložená na disku, a v takovém případě rozhoduje důvěra v kvalitu, nikoliv výhodná koupě. Bohužel až dlouhý čas ukáže, jak v této zkoušce Atlas obstojí.

pevný disk Atlas III
Zdroj: Karma Czech, a. s., Praha
Telefon: 02–66 61 02 67
Cena: 51 240 Kč s DPH
Záruka: 5 let

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Sedm miliard korun do mobilních telefonů. U nás.

Témata článku: Windows, Prohlížeče, Nejrychlejší proces, Disk, Výhodná koupě, Obr, Běžná hodnota, Dlouhá záruka, Pětiletá záruka, Atlas, Přesná hodnota, Opačný případ, Karma


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5