Třetí generace SSD od Intelu s kapacitou až 600 GB

Nová generace výkonných SSD od Intelu se pomalu blíží a k dispozici jsou podrobnější informace nejen o kapacitách, ale také o rychlostech.

Cena SSD velmi pomalu ale jistě klesá, oproti minulému roku však již neplatí, že levné SSD s MLC čipy musí být pomalé, díky novým řadičům se již vyrovnají i dražším modelům s SLC čipy. Intel byl dlouho za hlavního lídra v oblasti výkonu SSD, současnou druhou generaci jeho SSD, které jsou tvořeny 34nm čipy, však již brzo nahradí třetí generace, jež používá pouze 25nm čipy vyvinuté spolu s Micronem.

Vyšší kapacity i rychlosti

První generace SSD od Intelu používaly 50nm NAND flash čipy, jednotlivé segmenty pokrývají celkem tři různé druhy SSD, konkrétně kapacitně nejmenší a nejlevnější X25-V (Value, MLC), pak středně výkonné X25-M (Mainstream, MLC) a nejdražší a „nejbezpečnější“ X25-E (Enterprise, SLC). K dispozici jsou nejen 2,5" modely, ale také menší 1,8" verze s poznávacím označením X18.

Klepněte pro větší obrázek
Flash čipy - 130 nm (128 MB, 2003), 90 nm (512 MB, 2005), 50 nm (1 GB, 2007), 34 nm (4 GB, 2009), 25 nm (8 GB, 2010) a TSOP balení

Díky pokročilejší 25nm technologii je možné vyrobit SSD s dvojnásobnou kapacitou za stejnou cenu. Nové SSD mají stejný kódový název jako druhá generace (Postville), jedná se tedy o takový „Tock“ jako u procesorů Intel. K dispozici budou kapacity 80 GB, 160 GB, 300 GB (2,5" i 1,8" modely) a také 600 GB, to vše v rámci SSD řady X25-M. Maximální rychlost čtení je sice stejná jako u předchozí generace, vzhledem k podpoře pouze SATA 3.0 Gb/s se však stejně jedná o maximální praktickou propustnost tohoto rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek

Velká a velmi kladná změna se však týká rychlosti zápisu, který poslední dobou zažívá nové rekordy i na levnějších SSD. Třetí generace zvyšuje maximální rychlost zápisu až na 170 MB/s (druhá generace má 100 MB/s), přičemž ještě větší nárůst je v oblasti náhodného zápisu. Druhá generace zvládala až 8 600 IOPS (4 kB), nová generace si poradí s více než čtyřnásobkem (40 000 IOPS).

Maximální spotřeba se sice zvýšila, prodloužena však byla nejen životnost samotných čipů, ale také různé bezpečnostní funkce proti ztrátě dat, například při náhlém odpojení elektrického proudu. Novinkou je také hardwarové šifrování v podobě 128bitového AES.

Konec drahých SLC čipů

V oblasti podnikových SSD typu X25-E (kódové označení Lyndonville) se již nebudou používat spolehlivé, ale také drahé SLC NAND flash čipy. Intel v tomto směru vsadil na vylepšené eMLC čipy, které mají vyšší životnost než standardní MLC čipy. Vzhledem k nasazení v oblasti serverů a dalších náročných pracovišť, kde by klasické MLC „umřely“ mnohem dříve, eMLC zvládnou například u 400GB modelu až 1,4 PB dat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nabídka SSD X25-E s 25nm eMLC čipy bude obsahovat 100GB, 200GB a 400GB modely s rychlostí čtení 250 MB/s, přičemž zápis bude až 200 MB/s. Samozřejmostí je stejně jako u nových X25-M také hardwarové šifrování AES (128bit).

Až na začátku roku 2011

Nové SSD sice měly dorazit na trh již ke konci tohoto roku, díky menšímu zpoždění je lze však reálně očekávat až začátkem roku 2011. Konec roku možná ještě stihnou modely řady X25-M, podnikové X25-E a menší 1,8" se však objeví nejspíše v prvním čtvrtletí příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zde se vyrábí nové 25nm NAND flash čipy

Zatím nejsou k dispozici žádné podrobnosti o nejlevnějších modelech X25-V, jejich kapacita by se však měla pohybovat stále kolem 80 GB.

Intel však již není v předstihu jako u prvních SSD, v případě SSD už totiž nestačí pouze pokročilé NAND flash čipy, ale především chytré řadiče. Minulý týden představil SandForce své nové řadiče, které díky speciální bezztrátové kompresi a mnoha korekčním algoritmům dokáží i s klasickými MLC čipy dosáhnout maximální rychlosti čtení i zápisu až 500 MB/s. V oblasti náhodných zápisů malých bloků na tom je také skvěle (až 60 000 IOPS).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
25nm wafer a samotný jeden čip
 

Intel to tak s novými SSD bude mít o dost těžší, souboj řadičů a jejich výkonů však oceníme my, koncoví zákazníci. Silná konkurence znamená opět rychlejší snižování cen a zvyšování samotného výkonu.

Diskuze (15) Další článek: Asus Eee PC 1015PN s dvoujádrovým Atomem a ION v prodeji

Témata článku: Technologie, Hardware, Intel, SSD, Nová generace, Minulá generace, Stejný kód, První ssd, Maximální rychlost, GB, Náhodný zápis, Zápis, Nejlevnější model, Druhá generace, Třetí generace, Nejlevnější SSD, Hardwarová oblast, Řadič, Gen, Drahý model, Kódový název, Generace, Malý blok, Pevné disky SSD na Heureka.czQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Dron Mojave je smrtící novinkou se 16 raketami Hellfire. Může operovat i z letadlových lodí

Dron Mojave je smrtící novinkou se 16 raketami Hellfire. Může operovat i z letadlových lodí

** Americká společnost General Atomics už delší dobu vyvíjí nový dron Mojave ** Ten je určený k operacím v komplikovaných a nebezpečných prostředích ** Plně vybavený Mojave se 16 střelami Hellfire vzlétne z dráhy o délce cca 300 metrů

Stanislav Mihulka
VojenstvíDrony
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku