Třetí generace SSD od Intelu s kapacitou až 600 GB

Nová generace výkonných SSD od Intelu se pomalu blíží a k dispozici jsou podrobnější informace nejen o kapacitách, ale také o rychlostech.

Cena SSD velmi pomalu ale jistě klesá, oproti minulému roku však již neplatí, že levné SSD s MLC čipy musí být pomalé, díky novým řadičům se již vyrovnají i dražším modelům s SLC čipy. Intel byl dlouho za hlavního lídra v oblasti výkonu SSD, současnou druhou generaci jeho SSD, které jsou tvořeny 34nm čipy, však již brzo nahradí třetí generace, jež používá pouze 25nm čipy vyvinuté spolu s Micronem.

Vyšší kapacity i rychlosti

První generace SSD od Intelu používaly 50nm NAND flash čipy, jednotlivé segmenty pokrývají celkem tři různé druhy SSD, konkrétně kapacitně nejmenší a nejlevnější X25-V (Value, MLC), pak středně výkonné X25-M (Mainstream, MLC) a nejdražší a „nejbezpečnější“ X25-E (Enterprise, SLC). K dispozici jsou nejen 2,5" modely, ale také menší 1,8" verze s poznávacím označením X18.

Klepněte pro větší obrázek
Flash čipy - 130 nm (128 MB, 2003), 90 nm (512 MB, 2005), 50 nm (1 GB, 2007), 34 nm (4 GB, 2009), 25 nm (8 GB, 2010) a TSOP balení

Díky pokročilejší 25nm technologii je možné vyrobit SSD s dvojnásobnou kapacitou za stejnou cenu. Nové SSD mají stejný kódový název jako druhá generace (Postville), jedná se tedy o takový „Tock“ jako u procesorů Intel. K dispozici budou kapacity 80 GB, 160 GB, 300 GB (2,5" i 1,8" modely) a také 600 GB, to vše v rámci SSD řady X25-M. Maximální rychlost čtení je sice stejná jako u předchozí generace, vzhledem k podpoře pouze SATA 3.0 Gb/s se však stejně jedná o maximální praktickou propustnost tohoto rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek

Velká a velmi kladná změna se však týká rychlosti zápisu, který poslední dobou zažívá nové rekordy i na levnějších SSD. Třetí generace zvyšuje maximální rychlost zápisu až na 170 MB/s (druhá generace má 100 MB/s), přičemž ještě větší nárůst je v oblasti náhodného zápisu. Druhá generace zvládala až 8 600 IOPS (4 kB), nová generace si poradí s více než čtyřnásobkem (40 000 IOPS).

Maximální spotřeba se sice zvýšila, prodloužena však byla nejen životnost samotných čipů, ale také různé bezpečnostní funkce proti ztrátě dat, například při náhlém odpojení elektrického proudu. Novinkou je také hardwarové šifrování v podobě 128bitového AES.

Konec drahých SLC čipů

V oblasti podnikových SSD typu X25-E (kódové označení Lyndonville) se již nebudou používat spolehlivé, ale také drahé SLC NAND flash čipy. Intel v tomto směru vsadil na vylepšené eMLC čipy, které mají vyšší životnost než standardní MLC čipy. Vzhledem k nasazení v oblasti serverů a dalších náročných pracovišť, kde by klasické MLC „umřely“ mnohem dříve, eMLC zvládnou například u 400GB modelu až 1,4 PB dat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nabídka SSD X25-E s 25nm eMLC čipy bude obsahovat 100GB, 200GB a 400GB modely s rychlostí čtení 250 MB/s, přičemž zápis bude až 200 MB/s. Samozřejmostí je stejně jako u nových X25-M také hardwarové šifrování AES (128bit).

Až na začátku roku 2011

Nové SSD sice měly dorazit na trh již ke konci tohoto roku, díky menšímu zpoždění je lze však reálně očekávat až začátkem roku 2011. Konec roku možná ještě stihnou modely řady X25-M, podnikové X25-E a menší 1,8" se však objeví nejspíše v prvním čtvrtletí příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zde se vyrábí nové 25nm NAND flash čipy

Zatím nejsou k dispozici žádné podrobnosti o nejlevnějších modelech X25-V, jejich kapacita by se však měla pohybovat stále kolem 80 GB.

Intel však již není v předstihu jako u prvních SSD, v případě SSD už totiž nestačí pouze pokročilé NAND flash čipy, ale především chytré řadiče. Minulý týden představil SandForce své nové řadiče, které díky speciální bezztrátové kompresi a mnoha korekčním algoritmům dokáží i s klasickými MLC čipy dosáhnout maximální rychlosti čtení i zápisu až 500 MB/s. V oblasti náhodných zápisů malých bloků na tom je také skvěle (až 60 000 IOPS).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
25nm wafer a samotný jeden čip
 

Intel to tak s novými SSD bude mít o dost těžší, souboj řadičů a jejich výkonů však oceníme my, koncoví zákazníci. Silná konkurence znamená opět rychlejší snižování cen a zvyšování samotného výkonu.

Diskuze (15) Další článek: Asus Eee PC 1015PN s dvoujádrovým Atomem a ION v prodeji

Témata článku: Technologie, Hardware, Intel, SSD, Druhá generace, Nová generace, Nejlevnější SSD, Hardwarová oblast, Malý blok, Zápis, Náhodný zápis, Třetí generace, Generace, Gen, GB, Kódový název, Nejlevnější model, Řadič, Stejný kód, Maximální rychlost, Drahý model, Minulá generace, První ssd, Pevné disky SSD na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Toshiba do roka uvede 26TB disky. Do pěti let se dostane na 40TB
Karel Javůrek
ToshibaÚložištěPevné disky
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Tvůrci sci-fi střílečky Returnal chystají zbrusu novou IP. Projekt je zatím v plenkách
Michal Maliarov
HousemarqueSony
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování