Třetí generace SSD od Intelu s kapacitou až 600 GB

Nová generace výkonných SSD od Intelu se pomalu blíží a k dispozici jsou podrobnější informace nejen o kapacitách, ale také o rychlostech.

Cena SSD velmi pomalu ale jistě klesá, oproti minulému roku však již neplatí, že levné SSD s MLC čipy musí být pomalé, díky novým řadičům se již vyrovnají i dražším modelům s SLC čipy. Intel byl dlouho za hlavního lídra v oblasti výkonu SSD, současnou druhou generaci jeho SSD, které jsou tvořeny 34nm čipy, však již brzo nahradí třetí generace, jež používá pouze 25nm čipy vyvinuté spolu s Micronem.

Vyšší kapacity i rychlosti

První generace SSD od Intelu používaly 50nm NAND flash čipy, jednotlivé segmenty pokrývají celkem tři různé druhy SSD, konkrétně kapacitně nejmenší a nejlevnější X25-V (Value, MLC), pak středně výkonné X25-M (Mainstream, MLC) a nejdražší a „nejbezpečnější“ X25-E (Enterprise, SLC). K dispozici jsou nejen 2,5" modely, ale také menší 1,8" verze s poznávacím označením X18.

Klepněte pro větší obrázek
Flash čipy - 130 nm (128 MB, 2003), 90 nm (512 MB, 2005), 50 nm (1 GB, 2007), 34 nm (4 GB, 2009), 25 nm (8 GB, 2010) a TSOP balení

Díky pokročilejší 25nm technologii je možné vyrobit SSD s dvojnásobnou kapacitou za stejnou cenu. Nové SSD mají stejný kódový název jako druhá generace (Postville), jedná se tedy o takový „Tock“ jako u procesorů Intel. K dispozici budou kapacity 80 GB, 160 GB, 300 GB (2,5" i 1,8" modely) a také 600 GB, to vše v rámci SSD řady X25-M. Maximální rychlost čtení je sice stejná jako u předchozí generace, vzhledem k podpoře pouze SATA 3.0 Gb/s se však stejně jedná o maximální praktickou propustnost tohoto rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek

Velká a velmi kladná změna se však týká rychlosti zápisu, který poslední dobou zažívá nové rekordy i na levnějších SSD. Třetí generace zvyšuje maximální rychlost zápisu až na 170 MB/s (druhá generace má 100 MB/s), přičemž ještě větší nárůst je v oblasti náhodného zápisu. Druhá generace zvládala až 8 600 IOPS (4 kB), nová generace si poradí s více než čtyřnásobkem (40 000 IOPS).

Maximální spotřeba se sice zvýšila, prodloužena však byla nejen životnost samotných čipů, ale také různé bezpečnostní funkce proti ztrátě dat, například při náhlém odpojení elektrického proudu. Novinkou je také hardwarové šifrování v podobě 128bitového AES.

Konec drahých SLC čipů

V oblasti podnikových SSD typu X25-E (kódové označení Lyndonville) se již nebudou používat spolehlivé, ale také drahé SLC NAND flash čipy. Intel v tomto směru vsadil na vylepšené eMLC čipy, které mají vyšší životnost než standardní MLC čipy. Vzhledem k nasazení v oblasti serverů a dalších náročných pracovišť, kde by klasické MLC „umřely“ mnohem dříve, eMLC zvládnou například u 400GB modelu až 1,4 PB dat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nabídka SSD X25-E s 25nm eMLC čipy bude obsahovat 100GB, 200GB a 400GB modely s rychlostí čtení 250 MB/s, přičemž zápis bude až 200 MB/s. Samozřejmostí je stejně jako u nových X25-M také hardwarové šifrování AES (128bit).

Až na začátku roku 2011

Nové SSD sice měly dorazit na trh již ke konci tohoto roku, díky menšímu zpoždění je lze však reálně očekávat až začátkem roku 2011. Konec roku možná ještě stihnou modely řady X25-M, podnikové X25-E a menší 1,8" se však objeví nejspíše v prvním čtvrtletí příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zde se vyrábí nové 25nm NAND flash čipy

Zatím nejsou k dispozici žádné podrobnosti o nejlevnějších modelech X25-V, jejich kapacita by se však měla pohybovat stále kolem 80 GB.

Intel však již není v předstihu jako u prvních SSD, v případě SSD už totiž nestačí pouze pokročilé NAND flash čipy, ale především chytré řadiče. Minulý týden představil SandForce své nové řadiče, které díky speciální bezztrátové kompresi a mnoha korekčním algoritmům dokáží i s klasickými MLC čipy dosáhnout maximální rychlosti čtení i zápisu až 500 MB/s. V oblasti náhodných zápisů malých bloků na tom je také skvěle (až 60 000 IOPS).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
25nm wafer a samotný jeden čip
 

Intel to tak s novými SSD bude mít o dost těžší, souboj řadičů a jejich výkonů však oceníme my, koncoví zákazníci. Silná konkurence znamená opět rychlejší snižování cen a zvyšování samotného výkonu.

Témata článku: Hardware, Technologie, Intel, SSD, Drahý model, Kódový název, Nová generace, Nejlevnější SSD, Stejný kód, Hardwarová oblast, Minulá generace, Zápis, Generace, Třetí generace, Maximální rychlost, Nejlevnější model, Gen, GB, Řadič, Druhá generace, Náhodný zápis

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 229

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 55

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje