Trendy v ERP nejen pro rok 2017

V minulých letech jsme byli svědky, jak společnosti začínají využívat ERP systémy tak, aby odstranily bariéry mezi jednotlivými odděleními. Dnes se s jejich pomocí snaží ještě lépe porozumět zákazníkům. S neustále narůstajícím množstvím dat, která firmy mohou a musí analyzovat, se výrazně mění i jejich potřeby v oblasti ERP systémů. „Budoucnost bude klást vedle větší efektivity práce s daty důraz také na výraznější využívání umělé inteligence, propojení jednotlivých systémů a jejich jednodušší samooblužnost. Změní se i role klíčových pracovníků v IT,“ myslí si o trendech v oblasti ERP systémů Martin Jaroš, CEO ve společnosti Intelligent Studios.
Trendy v ERP nejen pro rok 2017

Big data a jejich analýza

Big data mají potenciál, který umožňuje firmám analyzovat chování zákazníků, zachytit byť jen drobné změny v jejich náladách, a dát tak společnostem šanci se těmto trendům přizpůsobit, objevovat na trhu nové příležitosti a zvyšovat zisky. Tvůrci ERP systémů si toto uvědomují, a aby zůstali konkurenceschopní, musejí svým klientům nabídnout způsoby, jak s Big data správně nakládat. Pracovat s nimi efektivně dnes totiž zůstává pro mnoho firem problémem.

Souvisí s tím i rozvoj tzv. datových jezer, která jsou koncipována jako obrovská „skladiště“ dat na jednom místě ve firmě. „Ať už jsou data strukturovaná nebo nestrukturovaná, do datových jezer jich lze uložit výrazně více než dosud. Nad nimi je možné vybudovat systém, který z nich dokáže vytěžit užitečné informace, a to v budoucnu i z takových dat, se kterými momentálně ještě neumíme nakládat,“ říká Martin Jaroš.

Umělá inteligence jako pomocník

U datových skladů a Big data byl doposud obrovský problém v tom, že neexistoval jednoduchý způsob, jak je zpracovat, například kvůli složitému kódování pro jednotlivé požadavky.

„Dnes už se učí umělá inteligence vyhledávat užitečná data podle určitých společných znaků samostatně, což je neuvěřitelná pomůcka. Zatímco lidé nejsou schopní sami Big data efektivně procházet, provázanost umělé inteligence a Big data posune v příštím roce možnosti využívání dat výrazně dopředu. Systémy se postupně naučí v datech jednoduše vyhledávat použitelné informace.“

S neustále se rozšiřujícím internetem věcí bude dat rapidně přibývat. Internet věcí směřuje k tomu, že v podstatě každý přístroj napájený elektřinou bude ještě odesílat data přes internet a komunikovat s ostatními zařízeními. Objem dat tak neustále poroste, což bude podtrhovat důležitost toho, aby systémy dokázaly s takovými datovými objemy pracovat.

Systémy využívající umělou inteligenci budou navíc schopné se samy učit, předvídat požadavky svých uživatelů a potenciálně i samy provádět některé rutinní operace jako například vystavování faktur.

Hybridní cloud

Stále více firem v oblasti ERP systémů přechází na cloudová řešení, tedy alespoň částečně. Velké množství klíčových systémů zatím v cloudu neumí fungovat, tak se postupně prosazuje tzv. hybridní cloud, kdy dochází ke sdílení dat mezi systémy on-premise a těmi, které jsou v cloudu. Takovým řešením je například MS Azure.

„Jde tedy o jistý mezistupeň v celkovém přechodu do cloudu, který ale bude několikaletý. Systémy, do kterých firmy investovaly mnoho peněz a práce, nepůjdou totiž jen tak přeměnit do cloudové aplikace, a někdy bude nutné celý systém vyměnit, což je finančně i časově náročná záležitost, kterou mnoho společností ještě nechce absolvovat,“ uvádí Martin Jaroš.

Snadný přístup odkudkoliv

Zaměstnanci i zákazníci dnes nesedí na jednom místě. Uživatelé proto požadují, aby se mohli připojit a pracovat s ERP systémem kdykoliv a odkudkoliv. Chtějí pracovat s aplikacemi, které je nesvazují k použití jen jednoho zařízení a i v mobilní verzi jim nabídnou rychlé a přehledné prostředí, kdy se například veškeré formuláře flexibilně přizpůsobí používané platformě. Výrobci se tak budou snažit smazávat rozdíly mezi aplikacemi pro jednotlivá zařízení. Postupně tak vzniká jednotný systém dostupný z různých přístrojů, ať už jde o počítač, tablet či chytrý telefon.

„Důrazněji se bude prosazovat také snaha, aby spolu jednotlivé systémy byly schopné komunikovat a spolupracovat. Doba, kdy lidé hledali jeden systém na všechno, se chýlí ke konci. Vždy se najde nějaká aplikace, která dokáže některé věci udělat lépe než univerzální systém. Nemyslím, že je vhodné mít na vše samostatnou aplikaci, ale trend je takový využívat několik klíčových systémů a aplikací, mezi kterými může uživatel snadno a rychle přecházet,“ myslí si Martin Jaroš.

Samoobslužnost, rychlé změny a personalizace

Výrobci ERP systémů se budou ještě více snažit přizpůsobit nárokům svých zákazníků z hlediska variability. Jde především o to mít možnost dělat rychlé změny v nastavení a funkcích ERP systému podle aktuálních potřeb a nemuset celý systém složitě programovat při každé drobné úpravě.

„Uživatelé budou schopni nastavovat si stále více věcí sami, systémy už budou od základů nastavené tak, že nebudou napevno nakódované, ale bude se s nimi pracovat spíše jako se stavebnicí, ze které si uživatelé sestaví nejen to, co uvidí na samotném monitoru počítače, ale především si dokážou nastavit i funkce systému.“

Každý uživatel má také trochu jiné preference a chce jim pracovní prostředí co nejvíce přizpůsobit. ERP systémy směřují k tomu, že budou ještě více umožňovat měnit vzhled, ať už půjde o barvy, velikost písma nebo rozložení pracovních oken.

Nová role pro CIO

Budoucnost přináší také podstatné změny pro roli CIO ve firmě, protože stále více lidí z firemní businessové sféry se pouští i do rozhodování v oblasti IT a současná cloudová řešení jim usnadňují obejít se přitom bez spolupráce s IT oddělením. Podle některých odhadů se bude až polovina výdajů do IT ve firmách odehrávat mimo IT oddělení.

„Pokud CIO nebude schopný změnit svou roli tak, aby se staral o businessové procesy a aplikace, které business podporují, tak se sám vyšachuje z role klíčového člověka pro firmu. Většina nových systémů už totiž účast IT nepotřebuje. Je tu velká příležitost na přeměnu CIO na někoho, kdo firmě dává větší přidanou hodnotu a orientuje se více na business,“ říká Martin Jaroš z Intelligent Studios.

O Intelligent Studios:

Intelligent Studios od roku 2007 navrhuje inteligentní softwarová řešení pro firemní byznys. Hlavním smyslem navrhovaného software, respektive IT řešení je, aby se efektivně podílela na růstu firmy a dávala vyniknout jejímu potenciálu.

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Témata článku: Software, Byznys, Cloud, Big, Sami

3 komentáře

Nejnovější komentáře

  • photolis 13. 1. 2017 9:02:24
    Ano, to je velice výstižné posouzení. Možná jde o nějaký test?
  • Michal Smrž 13. 1. 2017 7:24:44
    Tohle ale opravdu vypadá na generátor vět z biznys slovníku.
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky