TravelMate 8200, nejvýkonnější mobilní Acer

Notebook TravelMate 8200 je momentálně nejvýkonnější mobilní zařízení značky Acer. Chcete-li vědět, co všechno může velký a skvěle vybavený notebook nabídnout, přečtěte si naši podrobnou recenzi.
TravelMate 8200, nejvýkonnější mobilní Acer

Modelová řada Acer TravelMate 8200 zastupuje na trhu notebooky s momentálně jednoznačně největším výpočetním a grafickým výkonem, jaký kdy společnost Acer svým zákazníkům nabídla. Protože se jedná o relativně velký a těžký notebook, není TravelMate 8200 určený pro časté nošení, ale spíš jen pro občasné „převozy“ mezi klasickou či mobilní kanceláří a domovem nebo jinými prostory. Zaměření notebooku jasně směřuje do oblasti náročnějších grafických a multimediálních aplikací a díky vcelku rychlé grafické kartě i do oblasti her.

Konstrukce

Acer TravelMate 8200 je svým designem, rozměry i hmotností podobný předchozímu modelu TravelMate 8100, který rozšiřuje o využití platformy Intel Napa neboli o dvoujádrové procesory Intel Core Duo. A pochopitelně i o další nové hardwarové komponenty.

TravelMate 8200 jako celek působí relativně subtilním dojmem, ale rozhodně to není žádný prcek. Rozměry notebooku 364 (š) x 271 (h) x 26,3/38 (v) mm jsou větší, než by se dalo z fotografií čekat. Tyto rozměry jsou ale částečně dány i velkým širokoúhlým displejem. Hmotnost celého notebooku začíná na zhruba třech kilogramech, což je u tak velkého mobilního zařízení docela sympaticky nízké číslo.

Materiál šasi je z karbonových vláken, občas ale některé díly při přenášení notebooku trochu povrzávaly (zřejmě v místech, kde navazují na jiný materiál). Klouby displeje jsou poměrně pevné a stabilní, ale přitom se dá s displejem lehce manipulovat.

Procesor a grafická karta generují značné množství odpadního tepla, které je třeba mechanicky odvádět mimo tělo notebooku. TravelMate 8200 tak není při maximálním výkonu zrovna nejtišší. Li-ion akumulátor pro TravelMate 8200 má opravdu hodně velkou kapacitu 7800 mAh a zvládne tak výkonnému notebooku dodávat energii v průměru něco pod dvě hodiny.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Procesor, harddisk, operační paměť a grafická karta

S dvoujádrovým procesorem Intel Core Duo T2500 v testovaném modelu TravelMate 8204WLMi jste se mohli setkat už v recenzi Asus W5F. Jedná se pochopitelně o identický procesor, který ale tentokrát doplňuje čipová sada Intel 945PM bez integrované grafické karty.

Acer TravelMate 8200 má totiž vlastní grafický adaptér ATI Mobility Radeon X1600 s 512 MB tzv. HyperMemory, z níž je 256 MB velmi rychlá VRAM typu GDDR3 a zbývajících 256 MB videopaměti je pak „běžná“ sdílená operační paměť notebooku. Té má TravelMate 8200 opravdu hodně, 2 GB u testovaného modelu byly hodně pozitivně znát při provozu náročnějších aplikací.

Pevný disk je dodáván rovnou s kapacitou 100 GB nebo 120 GB, TM8204WLMi má 120GB harddisk s 5400 otáčkami/minutu.

Displej

Širokoúhlý TFT displej s úhlopříčkou 15,4 palce má nativní rozlišení 1680 x 1050 bodů, což je na danou úhlopříčku až dost, a tak asi bude většinou nutné přepnout zobrazení z 96 na 120 dpi. Displej je matný typ a jeho podsvícení by mohlo být na maximální hodnotu ještě o něco intenzivnější. Jinak je ale kvalita displeje vcelku přijatelná. Určitě však nečekejte kontrastní podání barev a tak vysokou ostrost obrazu jako u lesklých displejů s technologiemi CrystalView atp. Pozorovací úhel displeje jsem podrobně netestoval, ale rozhodně není tak velký jako u moderních TFT panelů.

Klávesnice a polohovací zařízení

Vzhledem k rozměrům celého notebooku by klávesnice mohla být ještě o chloupek větší. I tak je ale relativně pohodlná s jasně odlišeným „docvakem“ jednotlivých kláves. Klávesnice je ergonomicky zakřivená (viz fotografie), rozmístění kláves dodržuje tradiční „acerovský“ styl.

Polohovacím zařízením je u TravelMate 8200 běžný touchpad se třemi tlačítky, z nichž prostřední funguje i jako směrový kurzor. Rozměry touchpadu jsou úctyhodné a stejně jako displej je také touchpad širokoúhlý. Právě díky jeho velkým rozměrům se kurzor myši ovládá velmi pohodlně.

Klepněte pro větší obrázek

Rozhraní a periferie

Notebook je vybaven vším potřebným, co na cestách i doma můžete využít. Bezdrátová komunikace je možná jak přes WiFi kartu, tak i přes rozhraní Bluetooth v2.0, přes které funguje i bezdrátový VoIP telefon ve tvaru PCMCIA karty. Telefon je standardní součástí vybavení notebooku stejně jako dvě nenaprogramované bezpečnostní karty typu SmartCard; i na tyhle důležité maličkosti u Aceru mysleli. Ostatně ve výsledné ceně notebooku se příslušenství schová vcelku snadno.

Optická mechanika je umístěna na levém boku notebooku a zvládne všechny běžné formáty včetně DL a DVD-RAM médií.

K TravelMate 8200 nebudete potřebovat žádnou redukci z VGA na DVI konektor, protože je již integrovaný přímo na zadní straně notebooku. LAN karta je rovnou gigabitová a součástí interní výbavy je i čtečka pěti typů paměťových karet. Samozřejmostí je rozhraní FireWire, několik USB portů, VGA a S-VIDEO výstup a další běžné konektory. K notebooku lze na samostatný konektor připojit replikátor portů (v nabídce jsou hned dva typy), který si ale musíte dokoupit samostatně.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Zvuk a multimédia

Zvukový výstup z reproduktorů působil trochu zastřeným dojmem, ale to je pouze můj subjektivní názor. Zvukový ekvalizér u ovladačů audio čipu (Intel HD audio) moc nepomůže. Pro kvalitnější poslech ale určitě bude nutné digitálně připojit notebook na externí reproduktory se zesilovačem.

Zpracování multimédií na Acer TravelMate 8200 nebrání vůbec nic. Rozhraní FireWire je samozřejmostí, díky rozměrnému displeji s vysokým rozlišením a rychlému dvoujádrovému procesoru si můžete troufnout i na náročnější multimediální produkci, střih, postprodukci a renderování videa či 3D grafiky.

Ve víku displeje je integrovaná CMOS webová kamera Acer OrbiCam s rozlišením 1,3 megapixelu. Kvalitu obrazu z kamerky je možné vylepšovat s dodaným software, který má na starost i funkci lupy, přepínání rozlišení, záznam videa apod.

Subjektivně je kvalita obrazu při dobrých světelných podmínkách bohatě postačující například pro běžné videokonference, jako fotoaparát ale reálně kameru použít nelze. Kamera nedokáže vyprodukovat ve větším rozlišení dostatečný počet snímků/s pro záznam plynulého videa, ale k tomu ostatně ani nebyla navržena.

Operační systém a software

Acer TravelMate 8200 je dodáván s Windows XP Professional v české verzi. Propracovaný systém ovladačů a spousta doplňkových utilit dokonale „zaneřádí“ operační paměť. Pokud je nainstalujete a necháte spuštěné všechny současně, schválně si nechte zobrazit kapacitu paměti, kterou si všechny utility Aceru nárokují, a patrně se nestačíte divit. 2 GB operační paměti (u dražšího testovaného modelu) ovšem tohle všechno hravě zvládnou a i pro aplikace je samozřejmě místa stále víc než dost.

Vyjma speciálních bezpečnostních a systémových aplikací, jako je například soubor nástrojů Acer Empowering Technology (eDataSecurity Management, eLock Management, ePerformance Management, eRecovery Management,  eSettings Management, eNet Management, ePower Management a ePresentation Management), dostanete s notebookem ještě šikovnou virtuální pracovní plochu Acer GridVista, univerzální Acer LaunchManager a další bonusové aplikace. Patří mezi ně například Norton Antivirus, CyberLink PowerDVD, NTI CD-Maker a bezpečnostní balík PlatinumSecret.

Pochválit musím zejména ePowerManager, který společně s power management utilitami Toshiby patří k tomu nejlepšímu, co vůbec lze u notebooků najít, a nabízí široké možnosti ovlivnění vlastností jednotlivých profilů správy napájení.

Klepněte pro větší obrázek

Testy

Syntetické testy rychlosti procesoru, multimédií a dalších hardwarových komponent notebooku jasně svědčí o tom, že TravelMate 8200 je v současné době na výkonnostní špičce notebooků s dvoujádrovými procesory. Subjektivní dojem z rychlosti notebooku při práci s programy i hraní her byl opravdu výborný.

Perfektně hratelné bylo například i FarCry na předposlední nejvyšší úroveň detailů. V nativním rozlišení displeje 1680 x 1050 bodů ale už znatelně klesla snímková frekvence. ATI Mobility Radeon X1600 pochopitelně nemůže soupeřit s high-end grafickými kartami pro desktopy, přesto se ale u notebooku jedná o rychlý grafický adaptér.

Pro zajímavost mám pro vás i srovnání s předchozím modelem řady Acer TravelMate 8100 s 2 GHz Pentiem M 760, 1 GB DDR2 SDRAM a grafickou kartou ATI Mobility Radeon X700. Výsledky grafických i aplikačních testů TravelMate 8100 jsou uvedeny v závorkách. I když tedy mají TravelMate 8100 a nový TravelMate 8200 procesory se stejným taktem, TM8200 má jasně navrch nejen díky dvěma jádrům v CPU, ale také díky rychlejší sběrnici a s tím souvisejícím rychlejším přístupem do paměti, díky novějšímu čipsetu Intel 945PM a samozřejmě i modernější grafické kartě.

Výdrž na baterii je vzhledem k její opravdu vysoké kapacitě relativně nízká, u tak proudově náročného mobilního zařízení jsem ale čekal ještě horší výsledky – i zde tedy TravelMate 8200 de facto příjemně překvapil. Při důkladném šetření energií pochopitelně zapomeňte na maximální výkon procesoru a také grafickou kartu je pak lepší přepnout do úsporného režimu.

Konfigurace testovaného notebooku

  • TravelMate 8204WLMi
  • Intel Core Duo T2500 (2,0 GHz, 2 MB L2 cache, 667 MHz FSB)
  • čipset Intel 945PM, 2 GB DDR2 SDRAM
  • 120 GB HD, 5 400 otáček/min.
  • grafická karta ATI Mobility Radeon X1600 (512 MB HyperMemory)
  • Windows XP Professional

Test Výsledek
3DMark 2001 19 655 (16 760)
3DMark 2003 7546 (5678)
3DMark 2005 4161 (2245)
3DMark 2006 1884 (N/A)
PCMark 2004 6164 (4007)
Sisoft Sandra viz obrázek pod touto tabulkou
Výdrž (standardní baterie 7800 mAh
Power management nastavený na maximální výkon procesoru, jas displeje na maximum, pevný disk stále v provozu 1:22
Power management nastavený na nejvyšší úsporu energie, jas displeje snížený o několik stupňů, pevný disk v občasném provozu 3:22
Průměrný „běžný" provoz v praxi cca 1,8 hodiny

Klepněte pro větší obrázek

Klikněte pro celý obrázek

Závěr

Každá společnost vyrábějící notebooky má zástupce v třídě nejvýkonnějších mobilních zařízení a Acer TravelMate 8200 do této třídy bezesporu patří. Výpočetní a zejména grafický výkon notebooku je opravdu na velmi vysoké úrovni a na pomalost TravelMate si tak určitě stěžovat nebudete. K luxusní ceně zhruba 70 tisíc Kč bez DPH patří i nadstandardní 2 GB operační paměti a Bluetooth VoIP telefon ve tvaru PCMCIA karty.

Rozměrný displej není lesklý, intenzita jeho podsvícení by ale mohla být větší. Doba provozu na baterie je relativně malá, větší baterii do TravelMate 8200 ale už při zachování rozumné hmotnosti dostat asi nešlo. Celkově lze notebook hodnotit jako univerzální „přenosné“ zařízení vhodné mimo jiné i pro práci s grafikou a zpracování multimédií. TravelMate 8200 lze použít i ke hraní 3D her, ale výkon srovnatelný s nejvýkonnějšími grafickými kartami pro desktopy rozhodně nečekejte.

V prodeji je i levnější verze TravelMate 8202WLMi s procesorem Intel Core Duo T2300, 1 GB operační paměti, 100GB harddiskem a cenou cca 55 tisíc Kč bez DPH.

Acer TravelMate 8200 (model 8204WLMi, 69 990 Kč bez DPH)
procesor Intel Core Duo T2500, 2,0 GHz (667 MHz FSB), 2 MB L2 cache
čipová sada Intel 945PM
paměť 2× 1 024 MB DDR2 SDRAM
pevný disk 120 GB S-ATA, 5 400 ot./min, 2,5“
displej 15,4" TFT WSXGA+, 1 680 × 1 050 bodů
grafika ATI Mobility Radeon X1600, 512 MB HyperMemory (256 MB GDDR3 VRAM)
zvuk Intel High-Definition audio
komunikace 10/100/1 000 Mbit LAN, WiFi (IEEE 802.11 a/b/g), Bluetooth v2.0+EDR, 56K modem
mechaniky optická mechanika DVD Super-Multi DL (podpora DVD-RAM)
porty a rozhraní 4x USB 2.0, 1x Fast infrared (FIR), 1x VGA, 1x ExpressCard, 1x PC Card slot (typu II), 1x SmartCard slot, 5-v-1 čtečka karet (SD/MMC/MS/MS PRO/xD), 1x S-video/TV-out (NTSC/PAL), 1x DVI-D, 1x IEEE 1394, 1x modem (RJ-11) port, 1x Gigabit Ethernet (RJ-45) po
rozměry (š x h x v) 364 x 271 x 26,3 až 38 mm
hmotnost od cca 3,0 kg
baterie 87W Li-Ion 7 800 mAh + volitelná baterie 42W
příslušenství AC adaptér, Acer Bluetooth VoIP telefon, 2x bezpečnostní SmartCard
software Windows® XP Professional CZ
záruka 1 rok carry-in mezinárodní záruka (ITW)* s možností rozšíření prostřednictvím služby Acer Advantage
* zákonná záruka spotřebitele tímto není dotčena
zapůjčeno Acer Česká republika

Témata článku: Notebooky, Acer, Velký test, Multimediální centra recenze, Velký výkon, Rychlý střih, Testovaný model, Předposlední verze, SD Card, Rychlý port, Klávesnice bluetooth, Maximální jas, Nízký jas, Napa, Bezpečnostní kamera, SmartCard, Mobilní příslušenství, Velká kapacita, Management, Běžný touchpad, Bezdrátová klávesnice s touchpadem, Notebook, Velká úhlopříčka, Nativní rozlišení, Vysoká třída

Určitě si přečtěte

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

22.  11.  2017 | David Polesný | 37

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

** Microsoft se zabydluje na platformě Android ** Nedávno představený launcher už používá milion uživatelů ** Je to stále jen zanedbatelný zlomek uživatelů Androidu, ale slibný růst

22.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 35

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

** Co je to vlastně láska? Dá se vysvětlit vědecky? ** Výzkum ukázal, že zamilovaní jedinci mají mj. zvýšenou hladinu fenyletylaminu a množství testosteronu ** Je ale rozdíl mezi zamilovaností a láskou

21.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 23


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje