TravelMate 520: výkon na cesty, který vydrží

Minule jsme se podívali na zoubek notebooku od Aceru. Jednalo se o model 203 TX. Dnes je na řadě jeho silnější bráška z řady TraveMate 520. Zatímco 203 nahrazuje téměř kompletně stolní počítač, 520 přináší navíc několik vylepšení, která potkáte pouze na notebooku.
Tento článek vyšel v časopise Computer 7/01 dne 19. dubna 2001

Pavel Nygrýn: Minule jsme se podívali na zoubek notebooku od Aceru. Jednalo se o model 203 TX. Dnes je na řadě jeho silnější bráška z řady TravelMate 520. Zatímco 203 nahrazuje téměř kompletně stolní počítač, 520 přináší navíc několik vylepšení, která potkáte pouze na notebooku.

Při bližším zkoumání najdete na levém boku okénko infračerveného portu a na zadní straně jeden složitý konektor navíc i zásuvku pro síť. Využití infračerveného portu je u notebooku této kategorie zřejmé, konektor vzadu slouží k připojení do dokovací stanice. Pokud tedy nemáte rádi věčné připojování a odpojování konektorů tiskárny, sítě, monitoru atd., můžete si k notebooku pořídit replikátor portů.

Kdo šetří

Zajímavé věci se ale skrývají i uvnitř. Procesor Pentium III, který je srdcem toho stroje, podporuje technologii SpeedStep. Její princip je jednoduchý – pokud je notebook připojen do sítě, jede procesor na plný výkon (v našem případě 650 MHz). V režimu práce na baterii se výkon může automaticky snížit na 500 MHz. Výkon tedy zůstává dostatečný a doba provozu na baterie se výrazně prodlouží. Přepínání frekvence probíhá za běhu počítače a jediným vedlejším efektem je decentní pípnutí, kterým vás počítač na změnu upozorní. Při testech jsem zkoušel vytahovat síťový kabel v nejrůznějších programech a přepnutí vždy proběhlo bez jakýchkoliv vedlejších efektů či závad. Acer také při této operaci mírně sníží úroveň podsvětlení displeje, které má na výdrž nezanedbatelný vliv. Obě šetřící funkce můžete pochopitelně pomocí dodávaného software vypnout nebo přepínat ručně.

Výdrž na baterie, blížící se 4 hodinám v běžném provozu, je opravdu slušná.

Klepněte pro větší obrázek

Vybavení

Pro komunikaci s okolím je notebook vybaven velmi dobře. Pomocí infračerveného portu se domluví s jinými notebooky, tiskárnami a bez problémů také s PDA – počítači do dlaně. Připojení do sítě je také otázkou okamžiku. Integrovaná karta sama nastaví rychlost na 10 nebo 100 Mb/s. Kde není ani síť, poslouží interní homologovaný modem. Pokud budete kromě standardních portů a jmenovaných rozhraní potřebovat ještě něco, jsou zde zásuvky pro PCMCIA karty.

Nic není dokonalé

Jedna výhrada je společná s minule recenzovaným modelem – zabudované „repráčky“ opravdu moc kvalitní zvuk nevydávají. U takto dobře vybaveného modelu bych také očekával větší disk. Navíc je stejným diskem vybaven i silnější model s DVD mechanikou. Naproti tomu se 64 MB paměti zdá být pro notebook s Windows ME dostatečnými.

Vvybavenější notebook za jeho cenu pravděpodobně už nepotkáte. I s touto výbavou se notebook dá díky rozměrům a hmotnosti bez problémů přenášet a může i zaujmout místo vašeho hlavního počítače.

Naměřili jsme

CPU 1 707 1 280
FPU 843 634
Multimedia Int. 3 380 2 565
Multimedia FP 4 204 3 150
Drive index 10 574 10 394
Memory Int. 136 133
Memory FP 141 139
Naměřeno v programu SiSoft Sandra 2001.
Plusy a minusy
+ vše v jednom
+ výdrž
– velikost disku
– reproduktory

Parametry

procesor Pentium III 650 s technologií SpeedStep
čipset ALi Aladin Pro II
paměť 64 MB
pevný disk 10 GB
displej 14,1" TFT, 1 024 × 768
grafika ATI Rage Mobility-M 8MB
zvuk 16 bit 3D
síť/modem Intel 10/100 FastEthernet / 56 kb/s
mechaniky CD-ROM 24× (volitelně DVD) / 3,5" FDD
vstupy a výstupy 2 × USB, 1 × COM, 1 × LPT, PS/2, 1× VGA, IrDa, 2/1 PCMCIA (typ II/III), port pro dokovací stanici, audio
rozměry 310 × 255 × 36,6 mm 3,08 kg
naměřená výdrž 3 hodiny 48 minut
software Windows ME

Notebook Acer TravelMate 524 TX
Zdroj: Acer Computer ČR, Praha
Telefon: (02) 61 34 14 07
Cena: 83 680 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok, možno prodloužit na 3 roky

Váš názor Další článek: Přehled dnešních pevných disků EIDE ATA100

Témata článku: Windows, Hudba, filmy, seriály, Cesta, Nezanedbatelný vliv, Jet audio, Recenzovaný model, CES, Zásuvka, Věčný problém, Vybavený model, PCMCIA, Dokovací konektor, Ali


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky