Office 365 | Microsoft Teams | HTTPS

Trapná chyba: Služba Teams tři hodiny nejela, protože Microsoft zapomněl prodloužit SSL certifikát

Firemní platforma Microsoft Teams zaznamenala v pondělí bezmála tři hodiny trvající výpadek. Jeho důvod byl poměrně kuriózní: v Redmondu totiž zapomněli včas prodloužit platnost SSL certifikátu, který umožňuje bezpečné spojení mezi webovým prohlížečem a serverem. O nepříjemnosti informuje server The Verge.

Microsoft Teams cílí především na firemní klientelu, které umožňuje textovou komunikaci a video hovory, poskytuje datové úložiště pro ukládání souborů a integraci dalších aplikací do tohoto prostředí. Služba je integrována v předplatném Office 365.

Poněkud trapná chyba

Microsoft potvrdil výpadek služby Teams na Twitteru v pondělí krátce po 15. hodině našeho času s tím, že problém vyšetřuje. O hodinu později už mohl oznámit, že odhalil příčinu potíží: „Zjistili jsme, že platnost ověřovacího certifikátu vypršela, což uživatelům způsobilo problémy s používáním služby. Vyvíjíme opravu pro použití nového certifikátu, který by měl přinést nápravu.“

Po 17. hodině z Redmondu hlásili, že zahájili nasazení aktualizovaného certifikátu a sledují stav služeb. O další hodinu později už první uživatelé hlásili obnovení provozu služby Teams v plném rozsahu, což později potvrdil i Microsoft pod účtem Microsoft 365 Status.

Redaktor The Verge Tom Warren označuje celý problém za „trapnou chybu“. Podotýká, že je překvapivé, že právě Microsoft zapomněl obnovit klíčový certifikát, když sám vyvíjí software, jako je System Center Operations Manager, který mimo jiné sleduje a upozorňuje na vypršení platnosti certifikátu.

Nepříjemnost pro Teams

Výpadek služby se dotkl zhruba dvaceti milionů uživatelů. Na jedné straně je nutné uznat, že Microsoft poměrně pohotově informoval o aktuální situaci prostřednictvím sociálních sítí. Na straně druhé tím možná udělal radost konkurenčnímu Slacku v tom nejméně vhodném okamžiku.

Můžeme předpokládat, že Microsoft bezpochyby udělá všechno pro to, aby zjistil, jak k této chybě došlo a jak zabránit tomu, aby se podobný problém někdy v budoucnu opakoval. I když každá služba zažije čas od času výpadek, v tomto případě je jeho příčina vysloveně nepříjemná.

Diskuze (29) Další článek: Vypadá jako stará motorka, ale má moderní techniku. Super73-R je unikát mezi elektrokoly

Témata článku: Microsoft, Komunikace, Výpadek, Slack, Office 365, Microsoft Teams, Redmond, HTTPS, Uživatelé, Certifikát, SSL, Výpadek služby, Platnost, The Verge, Chyba


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky