Trápení Microsoftu nekončí: bude muset vydat svůj zdrojový kód?

Mimosoudním vyrovnáním to zřejmě neskončí. Nejnovější návrh americké soudkyně je pak doslova šokující a pro Microsoft určitě nepřijatelný; další právní bitva může být na obzoru.
Dohodu amerického státu s Microsoftem nazval šéf konkurenční firmy Sun Scott McNeally odměnou, nikoli potrestáním. Steve Ballmer mu to ihned oplatil: „To je celý on. Kdyby nás soud rozdělil, protestoval by, že nás měl rozmlátit na malé kousíčky“. Američané se smějí a aplaudují – zápas ve volném stylu, při kterém šéfové shodí rukavičky a pustí se do sebe holými pěstmi, mají v oblibě a považují je za správný americký styl.

Je ale faktem, že vyrovnání považuje za příliš mírný trest pro Microsoft i většina nezávislých analytiků a hmatatelným výsledkem jsou pokračující žaloby: jednotlivé americké státy se nesmířily s rozsudkem, separátní soudy hrozí v Evropě atd.

S nečekaným návrhem přišla federální soudkyně Colleen Kollar-Kotellyová: Microsoft musí vydat federálu a devíti žalujícím soudům části zdrojového kódu Windows včetně nejnovějších verzí! To je velmi překvapující nový vývoj ve sporu, který běží více než čtyři roky a který podle vlastních slov stál Microsoft skoro miliardu dolarů na soudních nákladech a dalších spřízněných výdajích. Podstatné na žádosti soudkyně je právě přibrání Windows XP do hry; protože původní soud se konal v době, kdy o verzi XP nebylo ani slechu, nebyla tato verze v rozsudku (vyrovnání) zmíněna, jednalo se jen o starší verze. Zejména proti tomuto protestovali nejvyšší státní návladní jednotlivých amerických států, kteří nesouhlasili s příliš mírným federálem – i když jich byla menšina z celkového počtu států Unie, jejich hlas je silný.

Co budou dělat americké státy se zdrojovým kódem Windows? Nesmíme si je představit jako bezduché úředníky, kteří si kód vypálí do cédéčko a to cédéčko dají do trezoru: k dispozici jsou týmy odborníků, kteří by měli být schopni posoudit, zda Microsoft nezneužívá v nejnovějších verzích svého operačního systému svého monopolu a zda dodržuje pravidla hry, ke kterým se v mimosoudním vyrovnání zavázal, jako například neztěžovat život třetím výrobcům softwaru, kteří dělají aplikace pro Windows a Microsoftu konkurují. Oprávněná námitka Microsoftu, kterou lze už nyní předvídat, je nasnadě – jak tyto státy zabezpečí ochranu zdrojového kódu před konkurencí? Co když kód unikne, kdo za to bude zodpovědný a jak? Problém totiž je, že žalující americké státy i federál s konkurencí Microsoftu poměrně úzce spolupracují – velké firmy jako Sun či Oracle intenzivně lobbují a mají své lidi na různých úrovních ve Washingtonu i ve velkých státech (Microsoft také).

Jeden z důvodů, proč má být zdrojový kód k dispozici expertům, je kvůli rozřešení sporu, zda je možné dodávat Windows zbavené aplikací jako je prohlížeč nebo přehrávač multimediálních dat (Media Player). Microsoft tvrdí, že to je technicky nemožné, státy tvrdí opak – poskytnutí zdrojového kódu nezávislým expertům by mělo spor vyřešit.

Celá situace je stejně zapeklitá jako před několika lety. Jednotlivé státy Ameriky mají vůči Microsoftu zásadně odlišné postoje; nejtvrdší proti firmě je Kalifornie, kde… mají čirou náhodou sídlo hlavní konkurenti firmy. Kalifornský státní návladní je nyní v čele skupiny států, kteří pokračují v žalobách a žádá velmi přísné tresty. Jak vše dopadne, se dá předvídat stejně špatně jako když začal soud s Microsoftem před pěti lety; průběh soudu tehdy vypadal jako napínavé hokejové utkání, kde se štěstěna překlání z jedné strany na druhou. Seznam nejrůznějších argumentů pro a proti je nekonečný – jen proti federálnímu narovnání se shromáždilo třicet tisíc různých (!) námitek. Významní analytici, kteří se ale na proces a jeho sledování specializují, tvrdí, že hrozba je pro Microsoft nyní dost vážná.

Diskuze (63) Další článek: ASPI 4.7 od Adaptecu

Témata článku: Microsoft, Windows, Kód, Zdroj, Nečekaná situace, Nejvyšší odměna, Hokejové utkání, Kalifornský soud, Žalující strana, Zdrojový kód, Nezávislý expert, Trezory, Velký spor, Jednotlivé verze, Zdrojový, Colleen, Velký stát, Silný argument


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky