Politika | Excel | Rakousko

Trapas rakouské politické strany SPÖ. Kvůli chybě v Excelu vyhlásila špatného lídra

Udělali jste někdy při práci v Excelu chybu? Není to těžké – stačí zadat chybný vzorec, vybrat špatnou oblast nebo překlep v nějakém čísle. Jen málokdy jsou následky tak závažné jako v případě velké rakouské politické strany, která kvůli chybě v tabulkovém procesoru oznámila špatný výsledek souboje o post svého lídra. O nepříjemnosti informoval deník The Guardian.

Sociálně demokratická strana Rakouska (SPÖ) v sobotu 3. června hlasovala o svém lídrovi. Na základě výsledků byl novým předsedou zvolen Hans Peter Doskozil – pravicově orientovaný zemský hejtman východní spolkové země Burgenland. Ze svého vítězství se však neradoval příliš dlouho.

Chybička se vloudila

V pondělí 5. června volební zmocněnkyně SPÖ Michaela Grubesa přiznala, že „technická chyba kolegy při práci s excelovou tabulkou“ během sčítání výsledků vedla k vyhlášení nesprávného vítěze. „Hlasovací lístky neodpovídaly digitálně oznámenému výsledku,“ uvedla s tím, že „Kvůli technické chybě v excelovém souboru došlo k záměně výsledků.“

Podle rakouských médií se na chybu přišlo až poté, co si jeden z novinářů všiml, že v konečných výsledcích není započítán jeden hlas. Dotázal se na to volební komise, což vedlo k přepočítání hlasů. Skutečným vítězem byl nakonec v pondělí vyhlášen starosta jihovýchodního města Traiskirchen Andreas Babler. Získal 53 % hlasů a porazil Doskozila se 47 %. Podle původních výsledků měl Doskozil vyhrát taktéž s 53 % hlasů.

„Je pro mě důležité zdůraznit, že během samotných voleb ani v práci volební komise nedošlo k žádným chybám,“ uvedla Grubesa, která lituje, že už během volebního víkendu nepožádala o přepočítání hlasů, aby se ujistila, že nedošlo k žádným pochybením.

Je to bolestivá chyba

Poté, co byl potvrzen jako skutečný vítěz, Babler prohlásil, že by komise měla v zájmu přesnosti znovu sečíst hlasy. Uvedl, že chyba je „bolestivá“ pro všechny zúčastněné a špatná pro obraz strany. Debakl vedl k tomu, že někteří zpochybňují schopnost SPÖ vyhrát parlamentní volby, když nedokáže ani správně provést interní hlasování.

K překvapivé události došlo pouhý rok před parlamentními volbami v alpské republice, kde v současnosti vládne koalice konzervativní lidové strany (ÖVP) a Zelených. Babler, padesátiletý bývalý dělník ve skladu, samozvaný marxista a dlouholetý euroskeptik, který se uchází o místo odcházející centristické lídryně Pamely Rendi-Wagner, slíbil, že rakouské sociální demokraty vrátí k jejich levicovým kořenům.

Diskuze (6) Další článek: SSD budou zase o něco větší a levnější. SK Hynix vyrábí nejhustší čipy na světě

Témata článku: , ,