Transmeta v posledním tažení?

Konkurent Intelu se nekoná, firma snižuje výnosy, hromadí ztrátu a varuje před hrozící nesolventností.

Související odkazy

Slovník
AGP
AMD
čip
IBM
MMX
procesor
sběrnice
tranzistor
VLIW

Katalog produktů
Notebooky
Procesory

Před necelými pěti lety jsme zde ohlásili vznik tajuplné (a po předchozí čtyři roky téměř utajené) firmy Transmeta. Ta ve své době vzbuzovala nemalé naděje: na trhu chyběl dravec, který by dokázal tehdy skoro monopolní a skoro nehybný Intel přimět skákat. Po pětiletce můžeme bohužel říci, že se nic z toho nekoná. Transmeta stále hromadí ztrátu, i beztak malé tržby firmě klesají, a pokud společnost dramaticky nezeštíhlí či se nebude konat jiný zázrak, stane se v historii procesorů krátkou epizodou.

Transmeta během své historie spolykala zhruba 600 milionů dolarů investic. To je i není obrovská částka, podle toho, jakých zisků lze v této oblasti dosahovat (např. roční zisk Intelu je více než desetinásobný). Jenomže podle toho, jakých příjmů firma dosahuje nyní, je ztráta zoufale vysoká: roční tržby se pohybují mezi 20-30 mil. dolarů a v posledních letech spíše klesají. Znamená to, že na každou utrženou korunu musela firma během své historie další čtyři koruny utratit – pro své investory, mezi kterými je i spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen, je tato firma velkým zklamáním.

V čem udělala firma chybu? Její technologická inovace (tzv. „code-morphing“) získala velmi kladné ohlasy, ovšem s dovětkem „ještě není jisté, zda to bude fungovat v praxi“. Bohužel, zde to je: to, co bylo na papíře velice zajímavé, se v praxi ukázalo jako těžko schůdné. Transmeta používá ve svých čipech Crusoe systém tzv. velmi dlouhých instrukčních slov (VLIW, 128bitový), což znamená, že procesor může mít méně tranzistorů než například podobný od Intelu, a má tak nižší spotřebu energie. Je ale s ním nekompatibilní a je pomalejší. Druhým tehdejším vynálezem Transmety bylo průběžné upravování taktu procesoru – a tím zase i jeho spotřeby – podle reálné spotřeby. První čipy spotřebovaly jen asi jeden watt energie a firma říkala, že budou vhodné pro notebooky.

Zatímco první tvrzení bylo pravdivé, druhé ne: první série Crusoe nebyla vhodná pro notebooky svým velice nízkým výkonem. Ukázalo se také, že hlad po noteboocích, které vydrží patnáct hodin na baterie, není tak silný, jak se zdálo – nikdo za nKlepněte pro větší obrázekě neobětuje rychlost počítače. (Počítačoví novináři se také mají za co stydět. Ve svých recenzích obvykle každému notebooku „vytknou“, že by mohl vydržet na baterie déle, takže vytvářejí dojem, že právě tohle je hlavní problém notebooků. Jenomže není.)

Transmeta slíbila, že příští čipy Crusoe na tom budou lépe – obvyklý argument všech výrobců hardware i software (známá výmluva „next version“). Jenomže nové čipy nepřicházely tak rychle, jak se slibovalo – opoždění stíhalo další opoždění, a od notebooků s Crusoe upustila jak IBM, tak Compaq. V celé nahotě se ukázal klíčový fakt: pokud výrobce čipu není schopen tvrdě garantovat, že jeho nové produkty budou na trhu ve slibovaném čase a v požadovaném množství, výrobci notebooků jej odmítnou. Čip je stále jen zlomkem nákladové ceny notebooku, a pokud by výrobce notebooků rozjel linku, která by chrlila desetitisíce strojů denně, které by se pak (měsíc? půl roku? pět let?) válely ve skladu, jelikož výrobce srdíčka notebooku „má problémy“… to je nepřijatelné, i kdyby ta srdíčka byla sebelepší a zadarmo.

Záhy po vzniku Transmety se také z podřimování probudil Intel. Firma předtím uživatele notebooků prakticky ignorovala, ale nyní se rozhodla (nepochybně i pod vlivem Transmety!) navrhnout řadu čipů, které budou mít potřebné vlastnosti, tj. budou mít nižší spotřebu energie. Intel je dnes se svou řadou „M“ (= Mobile) úspěšný – notebooky sice nevydrží na baterie dvacet hodin, ale zvýšení oproti minulosti je citelné, většině uživatelů postačí a firma nemá problémy s dodávkami. Tak je tomu ovšem v průmyslu, který adresuje potřeby obrovských mas uživatelů, vždycky – vítězí průměr, nebo, řekněme, mírný nadprůměr.

Transmeta ještě není v hrobě. Dosahuje jednak malých, ale celkem stabilních příjmů z licencování svých technologií a patentů jiným firmám – to jí „hodí“ pár milionů dolarů ročně celkem bezpracných příjmů, takže pokud by se společnost rozhodla zredukovat na miniaturní „patentovou kancelář“, přežije. Druhou, zajímavější nadějí do budoucna je čip Efficeon: následovník Crusoea, který je konečně kompatibilní s řadou x86 od Intelu (to znamená méně bolení hlavy pro výrobce notebooků) a je vyráběn pokročilou 90nanometrovou technologií (tj. další úspora v energii, vyšší efektivita výroby atd.). Čip už běží na svižném taktu 1,6 GHz, má sběrnici Hypertransport a podporuje AGP 4x.

Čip také „poslušně“ podporuje intelovské instrukce MMX2 a SSE2; zajímavé je, že má určitou antivirovou ochranu (hardware brání provedení instrukcí, které jsou typické pro viry – tj. pokud útočník projde přes celkem nevalnou ochranu operačního systému, procesor jej bezpečně zastaví. Netýká se to ovšem všech útoků.) Intel podobnou ochranu uvede na začátku roku 2005, AMD ji má už nyní. Čipy Efficeon vyrábí gigant Fujitsu, což by mělo být pro Transmetu také určité polepšení ve spolehlivosti výroby a dostatečné kapacitě.

Jenomže to všechno ještě nezaručuje úspěch. Jak lze vytušit z předchozích řádků, Efficeon nebude zase tak ďábelsky lepší než současné nejlepší mobilní čipy od Intelu. Zda se chytne nebo ne, je ve hvězdách, ovšem to, že pokud Transmeta nedostane finanční injekci nebo nepropustí zástupy zaměstnanců (tím se ale připraví o své vývojáře), nebude mít brzy na výplaty, ve hvězdách není – to je realita. Problém u podobných firem je, že když už do nich investoři za posledních deset let (společnost byla „tajně“ založena už v roce 1995!) nalili spoustu peněz bez návratu, nikdo další už nebude chtít opakovat stejnou chybu.

Diskuze (32) Další článek: Iomega propustí čtvrtinu zaměstnanců

Témata článku: Notebooky, Roční zisk, Obrovská část, Obrovská částka, Hvězda, Allen, Dostatečná energie, První série, Poslední tažení, Požadovaná částka, Obrovský příjem, Kladný ohlas, Technologická inovace, Nemalá částka, Roční příjem, VLIW, Tažení, Podobná hvězda


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 16

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 100

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X