Transmeta TM8000 je Efficeon

Společnost Transmeta uvedla slavnostně nové logo pro připravovaný procesor doposud označovaný jako TM8000. Nové obchodní jméno a logo nese název Efficeon™.

Společnost Transmeta uvedla slavnostně nové logo pro připravovaný procesor doposud označovaný jako TM8000. Nové obchodní jméno a logo nese název Efficeon™. Procesor má vnitřní strukturu VLIW (very long instruction word), ovšem díky softwarové emulaci (neboli Code Morphing software) je schopen vykonávat instrukce x86 rodiny. Za jediný takt podle Transmety dokáže vykonat až 8 instrukcí. Výrobce ovšem nesděluje, zda to jsou instrukce x86 nebo instrukce již dekódované. V porovnání s předchozím modelem Crusoe TM5800 mají aplikace pracovat o 50 procent rychleji při stejném taktu, v případě multimediálních to má být až o 80 procent. Spotřebu elektrické energie snižuje pomocí LongRun managementu. Rob Enderle prohlásil, že jde o produkt bojující proti procesoru Intel Pentium M. Podle něj se procesory mají utkat na tomto velmi lukrativním trhu v roce 2004. Transmeta spustila oficiální provoz také webové stránky www.efficeon.com, která je však jen jinou cestou na obsah dosavadního webu www.transmeta.com. O procesorech Efficeon se snad jednou dočteme na podstránce www.efficeon.com/efficeon (resp. www.transmeta.com/efficeon/).

Klepněte pro větší obrázek

Transmeta má v příštích měsících uvést další informace jako detailní technickou specifikaci či výsledky testů.Dave Ditzel, spoluzakladatel společnosti, má procesor Efficeon představit na Microprocessor Forum v San Jose, což se koná od 13. do 16. října 2003. Pro zajímavost uvádím, že logo je dílem Plumbline Studios z Berkeley v Kalifornie, USA.

Procesor TM8000 byl poprvé světu představen 10. března letošního roku jako procesor s interním názvem „Astro“. Pro komunikaci s okolím obsahuje rozhraní HyperTransport s taktem 400 MHz (pravděpodobně pro připojení South Bridge), rozhraní pro DDR SDRAM s taktem až 200 MHz (tj. DDR-400), AGP 4x pro připojení videoakcelerátoru a LPC pro připojení Super I/O obvodu či připravovaných FLASH pamětí 16Mb firem Sharp Microelectronics LHF00L01 nebo STMicroelectronics M50LPW116. Procesor má být vyráběn firmou TSMC 0,13mikronovou technologií. Jsou určeny pro notebooky a jiné přenosné počítače, případně do blade serverů či pro specifické průmyslové aplikace.

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: Živě si vzpomínám (ono to na Živě.cz ani jinak nejde :-), jak před několika lety Transmeta vzrušila počítačový svět tvrzením, že dokáže svými procesory totéž, jako ostatní výrobci, ale lépe (a radostněji). Přesněji řečeno mělo jít o vyšší výpočetní výkon při nižším výkonu tepelném, což jde ruku v ruce s nižší spotřebou. Později společnost skutečně uvedla procesory s obchodním názvem Crusoe. Prvotní nadšení však ochladlo na teplotu Crusoe procesorů, protože jejich výpočetní výkon nebyl tak skvělý. Přesto našel své místo v noteboocích a především sub a mini noteboocích, pro které se dobře hodí.

Tak mě napadlo – když se první procesorová řada Transmety jmenovala Crusoe, neměla se ta druhá nazývat Friday (neboli Pátek)? Z obchodního hlediska by se to mohlo dobře prodávat – Pátek byl věrným přítelem Robinsona, kromě toho je pátek nejpříjemnější pracovní den, protože je následován dvěma dny volna. Transmeta by mohla po vzoru jiných společností koupit nějakou skladbu, například Friday (I`m In Love) od Cure…

Diskuze (9) Další článek: nVidia nabízí nové Detonátory 45.23

Témata článku: Procesorová řada, Astra, Astro, EFF, VLIW, Love, Lukrativní trh

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů