Transmeta na burze zatím úspěšná

Transmeta vstoupila na burzu a její akcie vzrostly během jednoho dne o 100 procent. Vřelé přijetí Transmety i přes zmenšený zájem výrobců počítačů vypovídá o tom, že hardwarové firmy mají nadále dobrý zvuk.
Transmeta vstoupila na burzu a její akcie vzrostly během jednoho dne o 100 procent. Vřelé přijetí Transmety i přes zmenšený zájem výrobců počítačů vypovídá o tom, že hardwarové firmy mají nadále dobrý zvuk.

Celá řada především internetových firem své uvedení na burzu IPO odložila kvůli nepříhodné situaci na akciovém trhu. Již totiž opadla nadšená přijetí každé firmy s příponou .com v názvu a investoři začali dbát i o solidní obchodní plány do budoucna. Transmeta ukázala, že tradiční firma stavící především na intelektuálním kapitálu prostě nemůže zklamat. To i přesto, že hlavní podpůrce Transmety firma IBM přehodnotila svůj přístup k uvedení notebooku s procesorem Crusoe od Transmety a nadále toto řešení bude jen zkoumat v testovacích laboratořích. Naprosto stejně se zachoval i Compaq, který měl po IBM převzít žezlo hlavního propagátora Transmety a nasadit Crusoe do svých notebooků Armada. Compaq si také rozmyslel komerční uvedení počítačů a nadále je bude pouze testovat v laboratořích. Z těch největších firem tak zůstala Transmetě jen firma Sony, která již na počátku listopadu oznámila, že první transmeťácké notebooky vyrazily z továren a u uživatelů budou k dispozici v půlce listopadu. Ne náhodou tedy v období podzimního Comdexu. Ten by mohl nadále Transmetě pomoci. Zejména proto, že Comdex proběhne ještě před oficiálním uvedením Pentia 4 a tak budou s tímto procesorem k vidění jen zavitrínované počítače. Crusoe bude proti tomu k vidění nejen v noteboocích, ale také v internetových zařízeních, a bude na Comdexu hlavní módní záležitostí. Ve vzduchu jsou totiž zatím jako hlavní směr Comdexu zmiňována internetová přenosná zařízení, to samé ale bylo na Comdexu loni a tak se dá čekat odlišování firem i podporou procesorů Crusoe.

Hlavním důvodem pro nepodporu procesorů Crusoe je jejich nepřesvědčivý výkon v tradičních benchmarkových testech. Transmeta to obhajuje vyšším výkonem u opakujících se činností, které jsou při běžné práci častější. Procesor Crusoe totiž překládá běžný kód pro procesory do svého vlastního optimalizovaného kódu, díky čemuž může být jádro velmi malé a spotřebovat proto velmi málo energie. Opakující se činnosti pak není třeba znovu překládat a běží již v přirozeném režimu procesoru. Dokud ale Crusoe nebudeme mít v rukách, nebudeme to schopni posoudit.

Transmeta nyní bude muset vytěžit maximum z publicity, které se jí dostává, a nejen zvýšit svou kapitalizaci na burze, ale také upevnit strategické vztahy s výrobci počítačů, aby měla potenciál pro další uplatňování vlastních produktů. Transmeta chystá mezi jiným pro Crusoe emulátor 64bitového procesoru Sledgehammer od AMD.

Konečně se tedy rozšíří současné možnosti podpory procesorů. Transmeta slibovala libovolný procesor a zatím to je jen řada x86. Sledgehammer, který modifikuje instrukce x86 (na rozdíl od zcela nové architektury IA-64 u Itania) a rozšiřuje je o podporu 64bitových dat a instrukcí, je logicky vhodným kandidátem.

Váš názor Další článek: test detekce ukladani

Témata článku: Notebooky, Hlavní propagátor, Armada, Komerční činnost, Nepřesvědčivý výkon, Hlavní výrobce, Tradiční výrobce, Tradiční režim, Běžný notebook


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky