Počítače | Výpadek | Toyota

Toyota musela zastavit výrobu ve 14 továrnách. Příčinou byl nedostatek místa na disku

Automobilka Toyota oznámila, že minulý týden musela na dva dny zastavit provoz všech čtrnácti japonských továren. Důvod je poněkud kuriózní: kvůli nedostatku místa na disku přestal fungovat systém pro správu výrobních zakázek. Ten pomáhá organizovat a řídit procesy spojené s výrobou. O nepříjemné události informuje magazín Ars Technica.

Z oficiálního vyjádření vyplývá, že japonské továrny a jejich 28 montážních linek musely být zastaveny z důvodu nedostupnosti „některých serverů, které zpracovávají objednávky dílů“, což 28. srpna způsobilo výpadek systému. Problémy začaly během údržby prováděné den předtím.

Plný disk zastavil výrobu

„Během údržby byla odstraněna a uspořádána data nahromaděná v databázi a došlo k chybě z důvodu nedostatku místa na disku, což způsobilo zastavení systému. Protože tyto servery běžely na stejném systému, došlo k podobné chybě i ve funkci zálohování a nebylo možné provést přepnutí.“ uvádí jedna z předních japonských automobilek.

Zpráva agentury Reuters se odvolává na dva anonymní zdroje „obeznámené se situací“, které tvrdí, že k poruše došlo při aktualizaci systému pro objednávání dílů. 29. srpna se podařilo přenést data na server s vyšší úložnou kapacitou, díky čemuž začal systém opět fungovat. Výroba pak byla obnovena následující den.

Toyota uvedla, že zavedla opatření, jejichž cílem je zabránit opakování podobných událostí. Kromě toho hodlá také přezkoumat postupy aktualizace a údržby svých softwarových prostředků. V závěru svého prohlášení se automobilka omluvila „zákazníkům, dodavatelům a zainteresovaným stranám za případné nepříjemnosti“.

Výpadek bude mít nemalé dopady

Důvody výpadku vynesly Toyotě ostrou kritiku ze strany technických médií. Například magazín TechSpot napsal: „Opakující se bezpečnostní incidenty upozornily na špatný stav IT technologií společnosti Toyota. I když neexistuje vnější hrozba, japonský gigant funguje v režimu sebesabotáže s potenciálně závažnými důsledky pro jeho finance a každodenní provoz.“

V únoru loňského roku odstavila Toyota stejných čtrnáct japonských továren kvůli hackerskému útoku na dodavatele. Agentura Reuters naznačuje, že výpadek z minulého týdne může Toyotu finančně poškodit více než událost z roku 2022, protože „domácí výroba v první polovině letošního roku vzrostla o 29 %, což je první takový nárůst za poslední dva roky“.

Diskuze (37) Další článek: Chatbot Claude by mohl být nejlepší ze všech. Je trestuhodné, že ho stále nemáme v Evropě

Témata článku: Počítače, Výpadek, Toyota, Stolní počítače na Heureka.cz