Japonsko | Hacking | Toyota

Toyota musela po hackerském útoku pozastavit provoz ve čtrnácti japonských továrnách

Automobilka Toyota musela dle agentury Reuters pozastavit výrobu ve třetině svých továren poté, co byl jeden z jejích dodavatelů napaden hackery. Zasažená firma Kojima Industries vyrábí pro Toyotu plastové díly a elektronické součástky. Problém v dodavatelském řetězci zastavil 28 výrobních linek ve 14 továrnách po celém Japonsku, což způsobí výpadek výroby přibližně 13 000 vozidel.

Bezprostředně po události nebyly k dispozici žádné informace o tom, kdo by mohl stát za hackerským útokem, ani o jeho motivu. O konkrétní povaze útoku bylo zveřejněno jen málo podrobností. K incidentu však došlo jen několik hodin poté, co se Japonsko připojilo k západním spojencům a přitvrdilo vůči Rusku po jeho invazi na Ukrajinu. Není však zcela jasné, zda s tím útok vůbec souvisí.

Útok na Toyotu

Japonský premiér Fumio Kišida uvedl, že jeho vláda incident vyšetří a zjistí, zda a případně jak se na něm Rusko podílelo. „Je obtížné říci, zda to má něco společného s Ruskem, než se provede důkladná kontrola,“ řekl v rozhovoru s novináři.

Kišida v neděli oznámil, že se Japonsko připojí k dalším zemím a zablokuje některým ruským bankám přístup do mezinárodního platebního systému SWIFT. Uvedl také, že země poskytne Ukrajině nouzovou pomoc ve výši 100 milionů dolarů.

V krátkém prohlášení na internetových stránkách Toyota uvedla: „Omlouváme se dodavatelům a zákazníkům za veškeré nepříjemnosti, které to může způsobit. Budeme nadále spolupracovat s našimi dodavateli na posílení dodavatelského řetězce a vynaložíme veškeré úsilí, abychom zákazníkům dodali vozidla co nejdříve.“

Stojí třetina závodů

Automobilka zatím neví, zda zastavení výroby ve 14 závodech v Japonsku, které tvoří přibližně třetinu její celosvětové produkce, potrvá déle než jeden den. Odstávka se týká také některých továren provozovaných dceřinými společnostmi Hino Motors a Daihatsu.

Toyota je průkopníkem Just-In-Time výroby, kdy díly, které přicházejí od dodavatelů, jdou rovnou na výrobní linku, aniž by se mezitím skladovaly. Dodavatelský řetězec tak pracuje podle extrémně napjatého časového harmonogramu, aby továrny fungovaly s maximální efektivitou. I malé narušení tak může způsobit významné problémy.

Z minulosti je známo hned několik velkých kybernetických útoků na japonské společnosti. Zmínit můžeme například hack firmy Sony z roku 2014, který odhalil interní data a odstavil počítačové systémy. USA tehdy z útoku obvinily Severní Koreu, neboť k němu došlo poté, co firma vydala komedii „The Interview“ o spiknutí s cílem zavraždit vůdce Kim Čong-una.

Váš názor Další článek: ELONOVINKY: Co bude válka na Ukrajině znamenat pro dobývání vesmíru? Rusko vypadne, Musk zbohatne

Témata článku: Japonsko, USA, Automobily, Hacking, Rusko, Ukrajina, Sony, Výroba, Toyota, Severní Korea, Výrobní linka, Továrna, The Interview, Hackerský útok, Dodavatelský řetězec, Řetězec, Kim Čong-un, Reuters, Swift, Dodavatel, ÚtokSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Recenze mobilní hry Jurassic World Primal Ops. Když silné jméno nestačí

Recenze mobilní hry Jurassic World Primal Ops. Když silné jméno nestačí

Máte chuť se znovu ponořit do Jurského světa? Tak v tomto případě opatrně.

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Test procesoru AMD Ryzen 5 5500. Trvalo to dva roky, ale AMD konečně má konkurenta pro Intel

Test procesoru AMD Ryzen 5 5500. Trvalo to dva roky, ale AMD konečně má konkurenta pro Intel

Skoro dva roky se AMD vyhýbalo prodeji dostupného procesoru s nejmodernější architekturou. Ryzen 5 5500 je odpovědí na pestrou nabídku Intelu v nižším segmentu procesorového trhu.

Jan Pánek
ProcesoryTestyAMD