TOWeb: Naklikejte si své webové stránky

Poslední dobou se zdá, že kdo nemá vlastní webovou stránku, jako by neexistoval. Ne každý uživatel internetu však dovede vlastní webové stránky vytvořit. Pokud mezi ně patříte, ale i přesto se chcete pokusit vytvořit své webové sídlo svépomocí, pak vyzkoušejte program TOWeb. S vytvořením stránek pomůže i ryzím amatérům.
TOWeb: Naklikejte si své webové stránky

 Plusy / minusy
 + jednoduché ovládání
 + publikování na server 
 – nabízené vzhledy
 – možnosti úprav

Celý program je vlastně jakýsi průvodce tvorbou webové stránky. V příjemném uživatelském prostředí umožňuje všechny důležité věci navolit klepnutím myši na příslušný ovládací prvek, několik údajů však samozřejmě zadáte i z klávesnice. Nemusíte však očekávat nic složitého. Zadávané texty souvisí například s názvem webu, který požadujete. TOWeb je k dispozici jako sharewarová aplikace. Neregistrovaná verze má několik omezení, ale lze ji používat zadarmo. Jedním z méně příjemných omezení je vkládání reklamy na vytvořené stránky.

Deníček i e-shop

V první fázi tvorby nové webové prezentace jste vyzvání k výběru mezi osobními webovými stránkami a webem firmy nebo organizace. Vždy zadáváte požadovaný název webu. Podle zmíněného určení se však mění nabídka jednotlivých stránek, ze kterých se bude nový web tvořit. Osobní stránky jsou vybaveny moduly s blogem, informacemi o autorovi, shrnutím, pozvánkami na speciální události, narozením dítěte, informacemi o dosaženém vzdělání, fotoalbem, portréty, katalogem, recepty na vaření, sbírkou DVD a oblíbenými odkazy.

Klepněte pro větší obrázek

Co všechny byste rádi na svém webu?

Rozdíl mezi osobní webovou prezentací a tou firemní je pouze v nabídce dostupných modulů. Kupodivu je jich ve firemní prezentaci o mnoho méně. Logicky chybí například stránka informující o narození potomka. Bohužel žádné další moduly pro firmu nejsou oproti osobnímu webu ve volně dostupné verzi programu navíc. Neregistrovaná verze je také omezena na pouze pět modulů, které si můžete pro svůj web zvolit. Jakmile svůj výběr potvrdíte, bude vytvořena kostra stránek a zároveň s tím vytvořena záloha prvotního nastavení.

Vzhled nastavíte klepáním myši

Druhou fází přípravy nového webu s programem TOWeb je výběr a nastavení designu. Aktuální vzhled prezentace si můžete prohlédnout buď v náhledovém okně anebo přímo v prohlížeči – zobrazí se jen úvodní strana s nefunkčními odkazy. Vzhled můžete začít tvořit zcela od začátku nebo postupnou úpravou navrhnutého grafického rozvržení. Program na požádání vytváří náhodný vzhled webu, což není nic jiného než výběr některého ze vzhledů, které má uloženy ve své databázi. Náhodně vybraný design si můžete uložit mezi oblíbené. Snadno se tak k němu kdykoli vrátíte.

Klepněte pro větší obrázek

Nabízené šablony vzhledu jsou až příliš barevné

Každý z navrhovaných vzhledů lze do jisté míry ovlivnit. Jestliže tvrdím, že program slouží k naklikání vzhledu webu, pak to úprava grafického vzhledu dokonale potvrzuje. Uživatel totiž nemá možnost upravit přímo z programu například velikost a barvu použitého písma či barvy ostatních grafických prvků přímo. Sada tlačítek sloužících ke změně barev, nabídky, okrajů, odstavců, pozadí, textu, panelů a navigačních tlačítek totiž nezobrazuje žádný dialog, ve kterém byste nastavili příslušné vlastnosti. Vybrané tlačítko pouze zmáčknete a pohledem zjistíte, jak se náhled na vzhled stránky změnil. Žádná možnost to jakkoli ovlivnit. Dalším stiskem tlačítka program vybere jiný náhodný vzhled vybraného prvku.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro náhodnou změnu stylu odstavce

Je-li nemožnost cokoli v tomto směru měnit správná nebo špatná, závisí na úhlu pohledu. Nicméně začátečník asi nebude potřebovat složitější změny a snad i uvítá, že program částečně rozhodne za něj. Stačí jen kliknout. Zkušenější uživatel se naopak s tímto programem nebude zdržovat a nemožnost detailních změn nepotřebuje řešit.

Klepněte pro větší obrázek

Alespoň částečná možnost upravit vzhled ručně existuje

Jakmile je grafické téma vybráno a naklikáno, dostanete možnost alespoň částečných jednoduchých úprav v podobě doplnění textu s vybraným vzhledem (opět z předem dané nabídky). Změnit lze také některé barvy a obrázky. Kdykoli máte možnost vrátit se k automatickému vytváření vzhledu webové stránky.

Stránku i katalog zboží tvoříte jako skládačku

Důležitou částí každého webu je samozřejmě jeho obsah. Program TOWeb nabízí v kategorii Topics seznam aktivovaných modulů. Podle potřeby a uvážení můžete přidávat další, případně stávající odebírat. Jejich výběr na začátku definice nového webu tedy není neměnný. V základní podobě můžete u každého modulu upravit titulek v nabídce a titulek stránky. Program vám také stručně sdělí, k čemu vybraný modul slouží a jak naložit s jeho obsahem. Potřebujete-li přístup na vybranou část nového webu ochránit, stačí zadat heslo.

Klepněte pro větší obrázek

Základní pohled na úpravu obsahu

Obsah každého modulu/stránky lze upravovat. Stránky jsou tvořeny několika bloky, jejichž počet můžete podle potřeby měnit. Do obsahu je možno vkládat obrázky, text, odkazy a další známé prvky. Zřejmě ve snaze celý postup co nejvíce zjednodušit nenabízí program klasický vizuální editor, ale políčka, kde zadáte jen samotný text a jeho vlastnosti upravíte pomocí myši a zatrhovacích políček.

Klepněte pro větší obrázek

Absence vizuálního editoru při úpravě textu

Využijete češtinu

Jakmile jste se vším hotovi, je čas přistoupit k uložení stránek a jejich publikaci na server. Předtím můžete provést kontrolu pravopisu, jste-li ovšem majiteli zaregistrované kopie. Publikování stránek na server probíhá pomocí FTP přenosu. V průvodci je tedy nutné zadat adresu serveru (ručně nebo výběrem z připravených) spolu s přístupovým jménem a heslem.

Klepněte pro větší obrázek

Tvorba stránek je dokončena

Dobrou zprávou pro české uživatele je, že i když program komunikuje v angličtině, umožňuje snadnou lokalizaci automaticky vytvářených popisků na webu. V nastavení si zvolte češtinu a anglické termíny v nabídnuté tabulce jednoduše přeložte. Nechybí možnost upravit použité kódování, doplnit meta tagy, vytvořit si obchod s různými produkty stejně jednoduše jako je vepsání textu na stránku.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog s možností lokalizace

Automaticky vytvářené návrhy vzhledů jsou většinou dosti divoké, s trochou snahy je však lze vylepšit a dodat jim pokud možno serióznější podobu. Na programu mě trošku mrzí, že vytvářený kód je plný značek pro HTML tabulky. To je ostatně neduh většiny automatických generátorů webů. Přijde konečně program tohoto druhu, který bude podporovat a využívat CSS pozicování?

Klepněte pro větší obrázek

Vytvořené HTML plné tabulek

 ToWeb 1.6
 Automatizovaná tvorba webu
 stáhnout   GigaMania.cz
 výrobce  Lauyan Software
 web  www.lauyan.com/en/tw-home/index.html 
 cena  34,90 Euro

 

Témata článku: Software, GigaMania, Příjemný stisk

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr 5. 12. 2006 18:57:42
    Program jsem vyzkoušel a koupil. Výsledky práce nejsou špatné. V programu...
  • sKopheK 23. 11. 2006 21:19:56
    co je spatne na tabulkach? css se obcas nenacte a nezkuseny uzivatel se...
  • smarty 23. 11. 2006 15:40:13
    neni placeny mnoooohem lepsi Xara?
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky