TOWeb: Naklikejte si své webové stránky

Poslední dobou se zdá, že kdo nemá vlastní webovou stránku, jako by neexistoval. Ne každý uživatel internetu však dovede vlastní webové stránky vytvořit. Pokud mezi ně patříte, ale i přesto se chcete pokusit vytvořit své webové sídlo svépomocí, pak vyzkoušejte program TOWeb. S vytvořením stránek pomůže i ryzím amatérům.

 Plusy / minusy
 + jednoduché ovládání
 + publikování na server 
 – nabízené vzhledy
 – možnosti úprav

Celý program je vlastně jakýsi průvodce tvorbou webové stránky. V příjemném uživatelském prostředí umožňuje všechny důležité věci navolit klepnutím myši na příslušný ovládací prvek, několik údajů však samozřejmě zadáte i z klávesnice. Nemusíte však očekávat nic složitého. Zadávané texty souvisí například s názvem webu, který požadujete. TOWeb je k dispozici jako sharewarová aplikace. Neregistrovaná verze má několik omezení, ale lze ji používat zadarmo. Jedním z méně příjemných omezení je vkládání reklamy na vytvořené stránky.

Deníček i e-shop

V první fázi tvorby nové webové prezentace jste vyzvání k výběru mezi osobními webovými stránkami a webem firmy nebo organizace. Vždy zadáváte požadovaný název webu. Podle zmíněného určení se však mění nabídka jednotlivých stránek, ze kterých se bude nový web tvořit. Osobní stránky jsou vybaveny moduly s blogem, informacemi o autorovi, shrnutím, pozvánkami na speciální události, narozením dítěte, informacemi o dosaženém vzdělání, fotoalbem, portréty, katalogem, recepty na vaření, sbírkou DVD a oblíbenými odkazy.

Klepněte pro větší obrázek

Co všechny byste rádi na svém webu?

Rozdíl mezi osobní webovou prezentací a tou firemní je pouze v nabídce dostupných modulů. Kupodivu je jich ve firemní prezentaci o mnoho méně. Logicky chybí například stránka informující o narození potomka. Bohužel žádné další moduly pro firmu nejsou oproti osobnímu webu ve volně dostupné verzi programu navíc. Neregistrovaná verze je také omezena na pouze pět modulů, které si můžete pro svůj web zvolit. Jakmile svůj výběr potvrdíte, bude vytvořena kostra stránek a zároveň s tím vytvořena záloha prvotního nastavení.

Vzhled nastavíte klepáním myši

Druhou fází přípravy nového webu s programem TOWeb je výběr a nastavení designu. Aktuální vzhled prezentace si můžete prohlédnout buď v náhledovém okně anebo přímo v prohlížeči – zobrazí se jen úvodní strana s nefunkčními odkazy. Vzhled můžete začít tvořit zcela od začátku nebo postupnou úpravou navrhnutého grafického rozvržení. Program na požádání vytváří náhodný vzhled webu, což není nic jiného než výběr některého ze vzhledů, které má uloženy ve své databázi. Náhodně vybraný design si můžete uložit mezi oblíbené. Snadno se tak k němu kdykoli vrátíte.

Klepněte pro větší obrázek

Nabízené šablony vzhledu jsou až příliš barevné

Každý z navrhovaných vzhledů lze do jisté míry ovlivnit. Jestliže tvrdím, že program slouží k naklikání vzhledu webu, pak to úprava grafického vzhledu dokonale potvrzuje. Uživatel totiž nemá možnost upravit přímo z programu například velikost a barvu použitého písma či barvy ostatních grafických prvků přímo. Sada tlačítek sloužících ke změně barev, nabídky, okrajů, odstavců, pozadí, textu, panelů a navigačních tlačítek totiž nezobrazuje žádný dialog, ve kterém byste nastavili příslušné vlastnosti. Vybrané tlačítko pouze zmáčknete a pohledem zjistíte, jak se náhled na vzhled stránky změnil. Žádná možnost to jakkoli ovlivnit. Dalším stiskem tlačítka program vybere jiný náhodný vzhled vybraného prvku.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro náhodnou změnu stylu odstavce

Je-li nemožnost cokoli v tomto směru měnit správná nebo špatná, závisí na úhlu pohledu. Nicméně začátečník asi nebude potřebovat složitější změny a snad i uvítá, že program částečně rozhodne za něj. Stačí jen kliknout. Zkušenější uživatel se naopak s tímto programem nebude zdržovat a nemožnost detailních změn nepotřebuje řešit.

Klepněte pro větší obrázek

Alespoň částečná možnost upravit vzhled ručně existuje

Jakmile je grafické téma vybráno a naklikáno, dostanete možnost alespoň částečných jednoduchých úprav v podobě doplnění textu s vybraným vzhledem (opět z předem dané nabídky). Změnit lze také některé barvy a obrázky. Kdykoli máte možnost vrátit se k automatickému vytváření vzhledu webové stránky.

Stránku i katalog zboží tvoříte jako skládačku

Důležitou částí každého webu je samozřejmě jeho obsah. Program TOWeb nabízí v kategorii Topics seznam aktivovaných modulů. Podle potřeby a uvážení můžete přidávat další, případně stávající odebírat. Jejich výběr na začátku definice nového webu tedy není neměnný. V základní podobě můžete u každého modulu upravit titulek v nabídce a titulek stránky. Program vám také stručně sdělí, k čemu vybraný modul slouží a jak naložit s jeho obsahem. Potřebujete-li přístup na vybranou část nového webu ochránit, stačí zadat heslo.

Klepněte pro větší obrázek

Základní pohled na úpravu obsahu

Obsah každého modulu/stránky lze upravovat. Stránky jsou tvořeny několika bloky, jejichž počet můžete podle potřeby měnit. Do obsahu je možno vkládat obrázky, text, odkazy a další známé prvky. Zřejmě ve snaze celý postup co nejvíce zjednodušit nenabízí program klasický vizuální editor, ale políčka, kde zadáte jen samotný text a jeho vlastnosti upravíte pomocí myši a zatrhovacích políček.

Klepněte pro větší obrázek

Absence vizuálního editoru při úpravě textu

Využijete češtinu

Jakmile jste se vším hotovi, je čas přistoupit k uložení stránek a jejich publikaci na server. Předtím můžete provést kontrolu pravopisu, jste-li ovšem majiteli zaregistrované kopie. Publikování stránek na server probíhá pomocí FTP přenosu. V průvodci je tedy nutné zadat adresu serveru (ručně nebo výběrem z připravených) spolu s přístupovým jménem a heslem.

Klepněte pro větší obrázek

Tvorba stránek je dokončena

Dobrou zprávou pro české uživatele je, že i když program komunikuje v angličtině, umožňuje snadnou lokalizaci automaticky vytvářených popisků na webu. V nastavení si zvolte češtinu a anglické termíny v nabídnuté tabulce jednoduše přeložte. Nechybí možnost upravit použité kódování, doplnit meta tagy, vytvořit si obchod s různými produkty stejně jednoduše jako je vepsání textu na stránku.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog s možností lokalizace

Automaticky vytvářené návrhy vzhledů jsou většinou dosti divoké, s trochou snahy je však lze vylepšit a dodat jim pokud možno serióznější podobu. Na programu mě trošku mrzí, že vytvářený kód je plný značek pro HTML tabulky. To je ostatně neduh většiny automatických generátorů webů. Přijde konečně program tohoto druhu, který bude podporovat a využívat CSS pozicování?

Klepněte pro větší obrázek

Vytvořené HTML plné tabulek

 ToWeb 1.6
 Automatizovaná tvorba webu
 stáhnout   GigaMania.cz
 výrobce  Lauyan Software
 web  www.lauyan.com/en/tw-home/index.html 
 cena  34,90 Euro

 

Diskuze (9) Další článek: OCZ PC2-9200 FlexXLC Edition: rychlé DDR2 paměti s vodním chlazením

Témata článku: Software, GigaMania, Příjemný stisk, Vzhled, Úvodní strana, Připravený průvodce, Webová prezentace, TOW, Vyzvání, Vybraný vzhled, Připravená šablona


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 97


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji