Touchpad na mnoho způsobů

Touchpad je ve srovnání s ostatními ovládacími prvky velmi mladé zařízení. Ptáte se, co se dá na lechtacím obdélníčku o rozměrech 5×3 cm ještě vymyslet? V laboratořích firmy Synaptics, předního výrobce touchpadů, se nachází spousta zajímavostí.

Lákavé designérské koncepty předvedla firma Synaptics, která stojí za ovládacím kolečkem iPodu a je známým výrobcem touchpadů, redaktoru serveru CNET News.com.

Touchpad je totiž mnohem univerzálnější zařízení, než by se na první pohled mohlo zdát. Pokud vlastníte notebook s touto vymožeností a vedle hodin ve Windows vám sídlí utilita od Synaptics, asi víte, že množství parametrů, které se dají nastavit, je oproti myši až neuvěřitelné a proběhnout si všechna nastavení trvá docela dlouho. Také vám asi neuniklo, že touchpad lze využít nejen pro přesun kurzoru, ale také ke klikání a skrolování v různých směrech. Pohyb kurzoru či skrolování lze automatizovat najetím do nejrůznějších zón. Rychlost posuvu lze měnit posunutím ukazováčku blíže nebo dále ke středové poloze a při skrolování pak doslova nemusíte hnout prstem. Navíc se dá snadno zjistit, s jakou intenzitou na touchpad tlačíte. A nejlepší na tom všem je, že jde o jednu a tutéž plošku, jejíž funkce se dá měnit softwarově i u léta starého notebooku.

Na některých periferiích už se dá narazit i na touchpady nahrazující tlačítka či různá šoupátka – například klávesnice Logitech MX 5000 má tato zařízení pro zoomování a ovládání hlasitosti. Komfortem ovládání se takové zařízení vyrovná analogovým ovladačům.

Klepněte pro větší obrázek

Na noteboocích Toshiba Qosmio je touchpad se dvěma pracovními módy – při prvním funguje klasickým způsobem jako touchpad se skrolovátkem, při druhém pak plní funkci tlačítek pro spouštění aplikací a zesilování zvuku.

Klepněte pro větší obrázek

Touchpad lze velmi jednoduše obklopit multimediálními „tlačítky“, či jeho okolí dovybavit signalizačními LEDkami – v tomto případě na pravé straně touchpadu indikují úroveň hlasitosti zvuku.

Klepněte pro větší obrázek

Synaptics pracuje i na vychytávkách pro multimediální klávesnice a dálková ovládání pro digitální domácnost. V laboratořích firmy jsou již prototypy bezdrátové klávesnice se čtyřsměrným kolečkem, které slouží také k přepínání kanálů či zesilování zvuku. Uprostřed toho všeho sedí majestátně tlačítko pro potvrzování volby.

Klepněte pro větší obrázek

Pro valnou většinu lidí je takové ovládání pohodlnější než miniaturní trackpoint či joystick, nebo ovládání s pomocí čtyř kurzorových šipek.

Prototyp klávesnice s tímto ovládacím prvkem má pod kolečkem ještě plochu pro multimediální tlačítka a překvapivě se našlo místo pro čtyři smajlíky.

Klepněte pro větší obrázek

Stejné kolečko se dá snadno zabudovat i na dálkové ovládání. Počet tlačítek se tak dá výrazně zredukovat a zjednodušit tak komplikované ovladače DVD přehrávačů či set-top boxů (i když osobně dávám samostatným tlačítkům přednost, není nic otravnějšího než lovit položku někde na čtvrté úrovni v menu).

Klepněte pro větší obrázek

Stále stoupající obliba notebooků jako multimediálních zařízení nastolila otázku, jak si usnadnit ovládání přehrávače. Výsuvný panýlek dostupný při otevřeném i při zavřeném notebooku je rovněž docela zajímavý nápad.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Nejen mobilní véčka mají dva displeje. S příchodem malého informačního LCD na víku notebooků a podporou notifikací Windows SideShow v připravovaných Windows Vista se nabízí další možnost využití touchpadu – uznejte, že na víku notebooku je to mnohem vhodnější varianta než použití tlačítek, nehledě na větší pohodlí při ovládání.

Klepněte pro větší obrázek

 

Ve srovnání s myší či klávesnicí je touchpad docela mladé zařízení (i když jeho obdoba, dotykový displej, je tu s námi již od sedmdesátých let). Vzhledem k variabilitě, kterou poskytuje, se otevírá celá řada možností, jak jej využít. I dosavadní systém ovládání počítačů či různých multimediálních přístrojů jediným kurzorem se díky němu dá radikálně změnit – prohlížení a úprava fotografií, kreslení či courání prsty po Googlemapě nebo ovládání strategických her za použití více prstů najednou vypadá naprosto úchvatně.

Zdroj: CNETnews

Témata článku: Windows, Hudba, filmy, seriály, Bezdrátová klávesnice s touchpadem, Multimediální centra, Způsob, Ovládání, Použitý ovladač, Starý přístroj, Dálkové ovládání, Různá móda, Jediný prototyp, Touchpad, Dálkový ovladač, Nejrůznější kanály, Dali, Dálkové ovladače

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 123

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje