Touchpad na mnoho způsobů

Touchpad je ve srovnání s ostatními ovládacími prvky velmi mladé zařízení. Ptáte se, co se dá na lechtacím obdélníčku o rozměrech 5×3 cm ještě vymyslet? V laboratořích firmy Synaptics, předního výrobce touchpadů, se nachází spousta zajímavostí.
Touchpad na mnoho způsobů

Lákavé designérské koncepty předvedla firma Synaptics, která stojí za ovládacím kolečkem iPodu a je známým výrobcem touchpadů, redaktoru serveru CNET News.com.

Touchpad je totiž mnohem univerzálnější zařízení, než by se na první pohled mohlo zdát. Pokud vlastníte notebook s touto vymožeností a vedle hodin ve Windows vám sídlí utilita od Synaptics, asi víte, že množství parametrů, které se dají nastavit, je oproti myši až neuvěřitelné a proběhnout si všechna nastavení trvá docela dlouho. Také vám asi neuniklo, že touchpad lze využít nejen pro přesun kurzoru, ale také ke klikání a skrolování v různých směrech. Pohyb kurzoru či skrolování lze automatizovat najetím do nejrůznějších zón. Rychlost posuvu lze měnit posunutím ukazováčku blíže nebo dále ke středové poloze a při skrolování pak doslova nemusíte hnout prstem. Navíc se dá snadno zjistit, s jakou intenzitou na touchpad tlačíte. A nejlepší na tom všem je, že jde o jednu a tutéž plošku, jejíž funkce se dá měnit softwarově i u léta starého notebooku.

Na některých periferiích už se dá narazit i na touchpady nahrazující tlačítka či různá šoupátka – například klávesnice Logitech MX 5000 má tato zařízení pro zoomování a ovládání hlasitosti. Komfortem ovládání se takové zařízení vyrovná analogovým ovladačům.

Klepněte pro větší obrázek

Na noteboocích Toshiba Qosmio je touchpad se dvěma pracovními módy – při prvním funguje klasickým způsobem jako touchpad se skrolovátkem, při druhém pak plní funkci tlačítek pro spouštění aplikací a zesilování zvuku.

Klepněte pro větší obrázek

Touchpad lze velmi jednoduše obklopit multimediálními „tlačítky“, či jeho okolí dovybavit signalizačními LEDkami – v tomto případě na pravé straně touchpadu indikují úroveň hlasitosti zvuku.

Klepněte pro větší obrázek

Synaptics pracuje i na vychytávkách pro multimediální klávesnice a dálková ovládání pro digitální domácnost. V laboratořích firmy jsou již prototypy bezdrátové klávesnice se čtyřsměrným kolečkem, které slouží také k přepínání kanálů či zesilování zvuku. Uprostřed toho všeho sedí majestátně tlačítko pro potvrzování volby.

Klepněte pro větší obrázek

Pro valnou většinu lidí je takové ovládání pohodlnější než miniaturní trackpoint či joystick, nebo ovládání s pomocí čtyř kurzorových šipek.

Prototyp klávesnice s tímto ovládacím prvkem má pod kolečkem ještě plochu pro multimediální tlačítka a překvapivě se našlo místo pro čtyři smajlíky.

Klepněte pro větší obrázek

Stejné kolečko se dá snadno zabudovat i na dálkové ovládání. Počet tlačítek se tak dá výrazně zredukovat a zjednodušit tak komplikované ovladače DVD přehrávačů či set-top boxů (i když osobně dávám samostatným tlačítkům přednost, není nic otravnějšího než lovit položku někde na čtvrté úrovni v menu).

Klepněte pro větší obrázek

Stále stoupající obliba notebooků jako multimediálních zařízení nastolila otázku, jak si usnadnit ovládání přehrávače. Výsuvný panýlek dostupný při otevřeném i při zavřeném notebooku je rovněž docela zajímavý nápad.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Nejen mobilní véčka mají dva displeje. S příchodem malého informačního LCD na víku notebooků a podporou notifikací Windows SideShow v připravovaných Windows Vista se nabízí další možnost využití touchpadu – uznejte, že na víku notebooku je to mnohem vhodnější varianta než použití tlačítek, nehledě na větší pohodlí při ovládání.

Klepněte pro větší obrázek

 

Ve srovnání s myší či klávesnicí je touchpad docela mladé zařízení (i když jeho obdoba, dotykový displej, je tu s námi již od sedmdesátých let). Vzhledem k variabilitě, kterou poskytuje, se otevírá celá řada možností, jak jej využít. I dosavadní systém ovládání počítačů či různých multimediálních přístrojů jediným kurzorem se díky němu dá radikálně změnit – prohlížení a úprava fotografií, kreslení či courání prsty po Googlemapě nebo ovládání strategických her za použití více prstů najednou vypadá naprosto úchvatně.

Zdroj: CNETnews

Témata článku: Windows, Hudba, filmy, seriály, Touchpad, Dali, Multimediální centra, Dálkové ovladače, Bezdrátová klávesnice s touchpadem

30 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Adam Vágner 22. 1. 2009 9:30:41
    tady už se sotva někdo ozve, zkuste to raději na fóru v sekci...
  • Atrej99 22. 1. 2009 7:51:20
    Zdravim, nevite nekdo jak udelat aby mi fungoval touchpad na asusu x51l...
  • ThinkingStupid 15. 9. 2006 13:41:09
    Asi mas neohrabany prsty, trackpoint v Thinkpadech je odost...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky