Total Commander 7.0pb1: na čtyři sta novinek

Další, již sedmá generace oblíbeného souborového manažera Total Commander o sobě dává stále více vědět. Otestovali jsme první sedmičkovou veřejnou betaverzi. Podívali jsme se, jaké změny nás čekají v uživatelském rozhraní a jaké nové funkce v programu přibyly.
Total Commander 7.0pb1: na čtyři sta novinek

Total Commander, dříve známý jako Windows Commander, je tu s námi již řádku let, a léta vývoje se na něm opravdu podepsala. Není snad žádný jiný správce souborů, který by byl podobně doslova „natřískaný“ klávesovými zkratkami. S každou další verzí přibude pár nových funkcí, několikero rozšíření těch stávajících, a spousta klávesových zkratek, které je stále těžší a těžší udržet v paměti. Myslím, že nebudu sám, kdo přestal všechny ty změny už dávno sledovat. Jejich výčet od verze 3.0 najdete chronologicky uspořádaný v souboru history.txt v adresáři Total Commanderu.

Ani připravovaná verze 7.0 není, co se nových funkcí týče, výjimkou. Se stále rostoucím počtem funkcí je stále těžší vymyslet něco nového. Proto už jde většinou jen o doplňky a rozšíření, která v předcházejících verzích málokomu chyběly. Přechod z jedné generace na druhou už s sebou nepřináší žádné razantní změny, jako tomu bylo dřív. Jde spíše o kosmetická vylepšení, u kterých můžeme jen kroutit hlavou, proč tuto hloupoučkou funkci neměl Total Commander dřív, jaktože mi doteď nechyběla, či se ptát, jestli tuto novinku vůbec kdy využiju.

V dnešním článku si představíme některé novinky betaverze 7.0pb1 proti ostré verzi 6.55a. Nebude-li uvedeno jinak, obrázek vlevo ukazuje verzi 6.55a a obrázek vpravo novější 7.0pb1.

První velkou změnou, které si při pohledu na novou verzi programu všimnete, je přepracovaný vzhled. Změny potkaly sadu ikon v tlačítkové liště – příšerné šestnáctibarevné ikonky (nahoře), které pamatují snad ještě Windows 3.1, nahradily konečně modernější ikony s 256 barvami.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Podobně je tomu i u ikony programu – klasické modré disketě narostly rozměry z 32×32 pixelů na 48×48 pixelů a počet barev se zvýšil na šestnáct.

 

Klepněte pro větší obrázek

Přibyla i možnost zapínat a vypínat vzhled témat Windows XP – jak se tato vlastnost projeví na vzhledu Total Commanderu 7.0b pod Windows Vista, ukazují následující obrázky:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pruhovaný seznam souborů a adresářů, to je další vlastnost nové verze. Pro snazší orientaci můžete nastavit jinou barvu sudých a lichých řádků v oknech. Tato změna ale na první pohled spíše rozptyluje.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Za další z větších změn se dá označit nový zobrazovací režim „separate tree“ či česky „samostatný strom“, při kterém je žádný, jeden nebo oba panely rozděleny stejně jako průzkumník Windows na strom a seznam souborů a adresářů.

Klepněte pro větší obrázek

V klasickém stromu pak přibyla o jeden stupeň vyšší úroveň s jednotlivými disky a plochou, je tedy možné procházet „Tento počítač“ podobně jako v Průzkumníkovi:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Soubory lze v panelu nově řadit nikoliv podle jediného, ale i podle více parametrů. Například pokud budete mít soubory seřazeny podle přípon, můžete je klepnutím na záhlaví v kombinaci s klávesou Ctrl dále řadit podle velikosti, data atd. Pořadí, ve kterém se řadí pak symbolizuje malé číslo v záhlaví.

Klepněte pro větší obrázek

Drobného vylepšení, které ocení především myšoidní uživatelé, doznaly i panely – poklepáním na prázdné místo vedle panelu se otevře nový.

Klepněte pro větší obrázek

Jedna z funkcí, kterou měl mít Total Commander už dávno, je autocomplete, která automaticky doplňuje názvy souborů a adresářů, pokud píšete cestu do některého z dialogových oken (běžná funkce průzkumníka). Nově se lze s pomocí klávesy Ctrl a šipek skákat po celé cestě k souboru po lomítkách podobně jako ve Wordu po slovech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Multi-rename tool, neboli hromadné přejmenování souborů doznalo větších změn, seznam souborů se například dá řadit klávesovými zkratkami Ctrl+F3-F6 podobně jako seznamy v panelech souborů. Soubory lze přejmenovat také podle předem vytvořeného textového souboru. Také je možné seznam souborů vybraných souborů otevřít v poznámkovém bloku a všechny názvy editovat najednou pohodlněji v textovém souboru.

Klepněte pro větší obrázek

V dialogu pro kopírování a přesun souboru přibyly další volby pod rozbalovacím tlačítkem – například přepsat starší a stejně staré soubory, přepsat menší soubory, přepsat větší soubory, či automaticky přejmenovávat kopírované či původní soubory, porovnat je (u obrázků dokonce s náhledy)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Windows, Download, Unicode, Zúžení, Soubor, Uvítací program, Total, Shift, Příjemný stisk, Klávesová zkratka, Strom, Salamander, Total Commander, Commander

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů