Total Commander 7.0pb1: na čtyři sta novinek

Další, již sedmá generace oblíbeného souborového manažera Total Commander o sobě dává stále více vědět. Otestovali jsme první sedmičkovou veřejnou betaverzi. Podívali jsme se, jaké změny nás čekají v uživatelském rozhraní a jaké nové funkce v programu přibyly.
Total Commander 7.0pb1: na čtyři sta novinek

Total Commander, dříve známý jako Windows Commander, je tu s námi již řádku let, a léta vývoje se na něm opravdu podepsala. Není snad žádný jiný správce souborů, který by byl podobně doslova „natřískaný“ klávesovými zkratkami. S každou další verzí přibude pár nových funkcí, několikero rozšíření těch stávajících, a spousta klávesových zkratek, které je stále těžší a těžší udržet v paměti. Myslím, že nebudu sám, kdo přestal všechny ty změny už dávno sledovat. Jejich výčet od verze 3.0 najdete chronologicky uspořádaný v souboru history.txt v adresáři Total Commanderu.

Ani připravovaná verze 7.0 není, co se nových funkcí týče, výjimkou. Se stále rostoucím počtem funkcí je stále těžší vymyslet něco nového. Proto už jde většinou jen o doplňky a rozšíření, která v předcházejících verzích málokomu chyběly. Přechod z jedné generace na druhou už s sebou nepřináší žádné razantní změny, jako tomu bylo dřív. Jde spíše o kosmetická vylepšení, u kterých můžeme jen kroutit hlavou, proč tuto hloupoučkou funkci neměl Total Commander dřív, jaktože mi doteď nechyběla, či se ptát, jestli tuto novinku vůbec kdy využiju.

V dnešním článku si představíme některé novinky betaverze 7.0pb1 proti ostré verzi 6.55a. Nebude-li uvedeno jinak, obrázek vlevo ukazuje verzi 6.55a a obrázek vpravo novější 7.0pb1.

První velkou změnou, které si při pohledu na novou verzi programu všimnete, je přepracovaný vzhled. Změny potkaly sadu ikon v tlačítkové liště – příšerné šestnáctibarevné ikonky (nahoře), které pamatují snad ještě Windows 3.1, nahradily konečně modernější ikony s 256 barvami.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Podobně je tomu i u ikony programu – klasické modré disketě narostly rozměry z 32×32 pixelů na 48×48 pixelů a počet barev se zvýšil na šestnáct.

 

Klepněte pro větší obrázek

Přibyla i možnost zapínat a vypínat vzhled témat Windows XP – jak se tato vlastnost projeví na vzhledu Total Commanderu 7.0b pod Windows Vista, ukazují následující obrázky:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pruhovaný seznam souborů a adresářů, to je další vlastnost nové verze. Pro snazší orientaci můžete nastavit jinou barvu sudých a lichých řádků v oknech. Tato změna ale na první pohled spíše rozptyluje.

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Za další z větších změn se dá označit nový zobrazovací režim „separate tree“ či česky „samostatný strom“, při kterém je žádný, jeden nebo oba panely rozděleny stejně jako průzkumník Windows na strom a seznam souborů a adresářů.

Klepněte pro větší obrázek

V klasickém stromu pak přibyla o jeden stupeň vyšší úroveň s jednotlivými disky a plochou, je tedy možné procházet „Tento počítač“ podobně jako v Průzkumníkovi:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Soubory lze v panelu nově řadit nikoliv podle jediného, ale i podle více parametrů. Například pokud budete mít soubory seřazeny podle přípon, můžete je klepnutím na záhlaví v kombinaci s klávesou Ctrl dále řadit podle velikosti, data atd. Pořadí, ve kterém se řadí pak symbolizuje malé číslo v záhlaví.

Klepněte pro větší obrázek

Drobného vylepšení, které ocení především myšoidní uživatelé, doznaly i panely – poklepáním na prázdné místo vedle panelu se otevře nový.

Klepněte pro větší obrázek

Jedna z funkcí, kterou měl mít Total Commander už dávno, je autocomplete, která automaticky doplňuje názvy souborů a adresářů, pokud píšete cestu do některého z dialogových oken (běžná funkce průzkumníka). Nově se lze s pomocí klávesy Ctrl a šipek skákat po celé cestě k souboru po lomítkách podobně jako ve Wordu po slovech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Multi-rename tool, neboli hromadné přejmenování souborů doznalo větších změn, seznam souborů se například dá řadit klávesovými zkratkami Ctrl+F3-F6 podobně jako seznamy v panelech souborů. Soubory lze přejmenovat také podle předem vytvořeného textového souboru. Také je možné seznam souborů vybraných souborů otevřít v poznámkovém bloku a všechny názvy editovat najednou pohodlněji v textovém souboru.

Klepněte pro větší obrázek

V dialogu pro kopírování a přesun souboru přibyly další volby pod rozbalovacím tlačítkem – například přepsat starší a stejně staré soubory, přepsat menší soubory, přepsat větší soubory, či automaticky přejmenovávat kopírované či původní soubory, porovnat je (u obrázků dokonce s náhledy)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Windows, Download, Unicode, Uvítací program, Total, Zúžení, Soubor, Shift, Commander, Klávesová zkratka, Strom, Salamander, Total Commander, Příjemný stisk

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší