Toshiba údajně zase vede v noteboocích

Každý chvilku: v prvním pololetí vedl Compaq, ve druhém Toshiba
Podle některých průzkumů získala japonská Toshiba opět první místo v prodeji notebooků v USA; místo, které jí po dlouhou dobu patřilo a o které zřejmě na pár měsíců přišla. Celkový podíl Toshiby ve čtvrtém kvartále roku 1998 na americkém trhu činil 17,6 %; druhý byl Compaq. Podle představitelů firmy se na tom podepsaly především produkty – přišla jich celá vlna, měly kompletně nový design a uživatelům se líbily. Podle dalšího průzkumu (firma PC Data) držela v „retailu“ (supermarkety a prodej podle katalogů) Toshiba celých třicet procent trhu, Compaq byl ovšem těsně za ní s 27,2 %. Zatímco v první polovině roku 1998 těsně vedl Compaq, ve druhé se pořadí obrátilo – těsně vede Toshiba.

Živě komentuje: je zajímavé, že Toshiba je v USA levnější značkou než Compaq. Nebývalo tomu tak vždy; Toshiba byla vždy vnímána jako výrobce exkluzivních a drahých notebooků, japonská firma se rozhodla jít do přímé soutěže v celé škále a dnes naopak některé její produkty patří k nejlevnějším na trhu (byť si firma samozřejmě špičkové a drahé notebooky zachovává). Když Toshiba tuto strategii oznámila, bylo mnoho pochyb, zda dělá rozumně, a zda svou špičkovou značku „nerozmělní“ v obyčejných strojích. Dnes se ukazuje, že ne – první místo na trhu je snadným důkazem.

U dnešních levných notebooků – a neplatí to jen pro Toshibu a Compaq – se nyní používá zajímavá kombinace co nejlevnějších procesorů (obvykle AMD K6-2) a špičkových velkých displejů, dokonce v aktivní TFT variantě. To je rozdíl od dřívějška, ale má logiku – zmíněný čip totiž běžným aplikacím, které po notebooku potřebujeme (text, tabulky, max. Internet) plně vyhovuje, kreslit v Photoshopu, tvořit v AutoCADu či používat deset současně otevřených náročných aplikací bude asi málokdo.

Váš názor Další článek: Hitachi CM753ET: Devatenáct bodů k dobru

Témata článku: Notebooky, Internet, Toshiba, Celá škála, Celý trh, Supermarket, Zajímavý trh, Drahý stroj, TOS, Druhá varianta, Celá vlna, Nejlevnější varianta, Levný stroj, Nejlevnější notebooky, Údaj, Celá firma, Exkluzivní aplikace, Notebooky toshiba, Drahý notebook


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně